Podle Amerického kynologického klubu mají Spojené státy poprvé po třech desetiletích nové oblíbené psí plemeno. Proč?
„Jsou to komičtí, přátelští a milující malí psi,“ říká mluvčí French Bull Dog Club of America Patty Sosa s tím, že se hodí do města, mají jen skromné nároky na pohyb a nabízejí toho hodně „v malém balení“.
Závratný vzestup francouzských buldočků – před čtvrtstoletím nebyli ani mezi 75 nejlepšími plemeny – však dělá starosti jejich příznivcům, o jejich kriticích nemluvě.
Buldočci se kradou
Malí buldočci se stávají terčem krádeží, včetně smrtelného postřelení 76letého chovatele z Jižní Karolíny minulý měsíc a zastřelení kalifornského venčitele psů, který v roce 2021 vyváděl domácí mazlíčky zpěvačky Lady Gaga.
Francouzský buldoček je koncentrovaná roztomilost a má zlatou povahu |
Panují obavy, že poptávka a příplatky, jež někteří kupující zaplatí za „exotické“ barvy a struktury srsti, vedou některé chovatele k honbě za ziskem, kdy je jim lhostejné, že produkují potenciálně nezdravé psy. Popularita tohoto plemene zostřuje debatu o tom, zda je něco zdravého na množení psů náchylných k dýchacím, páteřním, očním a kožním onemocněním.
Britská veterinární asociace vyzvala lidi, aby si nekupovali plemena s plochým obličejem, jako jsou například francouzští psi. Nizozemsko zakázalo chov psů s velmi krátkým čenichem a tamní ministr zemědělství hodlá zakázat i jejich vlastnictví.
„Francouzští buldoci mohou být polarizujícím tématem,“ říká doktorka Carrie Stefaniaková, veterinářka z Glendale ve Wisconsinu, která je členkou zdravotního výboru Frenchie clubu.
Jak se vám líbí francouzský buldoček?
Léčila francouzské buldočky s dýchacími potížemi a zdůrazňuje, že budoucí majitelé musí prozkoumat chovatele a doložené zdravotní testy a uvědomit si, že léčba problémů může být nákladná.
Není však žádným nepřítelem francouzských buldočků. Vlastní dva a naučila je běhat agility a chodit na výlety do kopců.
„Tito psi mohou být velmi zdatní, velmi aktivní,“ říká Stefaniak. „Nemusí to být sedaví psi, kteří nemohou dýchat.“
Žebříček oblíbenosti AKC zahrnuje asi 200 plemen v nejstarším národním registru psů. Statistiky vycházejí z téměř 716 500 štěňat a dalších psů nově zaregistrovaných v loňském roce – přibližně každý sedmý z nich je francouz. Registrace je dobrovolná.
Kdysi byli módou pro smetánku
Do žebříčku nejsou započítána smíšená plemena ani, alespoň prozatím, labradoři, mopslíci, morčata a další populární „designoví“ kříženci. V první desítce žebříčku AKC se umístili: francouzští buldočci, labradorští retrívři, zlatí retrívři, němečtí ovčáci, pudlové, buldočci, rotvajleři, bíglové, jezevčíci a němečtí krátkosrstí ohaři.
Francouzští buldočci, jejichž kořeny sahají do Anglie a poté do Francie, se na přelomu 19. a 20. století stali módou mezi americkou smetánkou, poté však upadli v nemilost.
Koupím psa, zn.: Musí být modrý. Přibývá pejskařů, co chtějí spíš módní doplněk![]() |
To se v tomto století rychle změnilo. Sociální média a majitelé celebrit (od Leonarda di Capria přes Megan Thee Stallion až po americkou poslankyni Alexandrii Ocasio-Cortezovou) psy nově zviditelnili.
Ještě větší vlna přišla v loňském roce, kdy američtí televizní diváci sledovali, jak francouzský pes jménem Winston obsadil druhé místo na Westminster Kennel Club Dog Show a poté vyhrál Národní výstavu psů pořádanou Kennel Clubem ve Filadelfii.
V loňském roce bylo nově zaregistrováno přibližně 108 000 francouzských buldočků, což o více než 21 000 překonalo počet labradorů.
Doktorka Lori Huntová jako dlouholetá chovatelka a veterinářka vidí francouzské buldočky jako ideální společníky, ale jejich popularitu jako „prokletí, nikoli požehnání“.
Podle ní jsou „velmi zneužíváni“ bezohlednými chovateli. Veterinářka z Westlake v Ohiu viděla spoustu francouzských psů s problémy, ale odmítá argumenty, že toto plemeno je ze své podstaty nezdravé. Někteří z jejích psů se věnují výkonnostním sportům.
Některá jiná plemena jsou náchylná k onemocněním od dysplazie kyčelních kloubů až po rakovinu a psi smíšených plemen mohou být také nemocní. Nedávno zveřejněný výzkum zahrnující asi 24 600 psů ve Velké Británii však naznačil, že francouzští psi trpí mnohými chorobami, a to především kvůli předsunuté, vrásčité tváři, která vystihuje charakteristické rysy tohoto plemene.
Britská veterinární asociace s ohledem na tato zjištění uvedla, že „důrazně nedoporučuje“ kupovat psy s plochou tváří, a vedla kampaň za jejich odstranění z reklam, a dokonce i z přáníček.
Americká asociace veterinárních lékařů zkoumá způsoby, jak zlepšit životní podmínky psů s plochou tváří, říká její prezidentka Lori Tellerová. Podle ochránců práv zvířat a aktivistů za dobré životní podmínky dává šílenství kolem francouzských buldočků vyniknout problémům s chovem psů obecně.
„Mnoho plemenných znaků, které jsou u těchto psů vyšlechtěny, je kvůli vzhledu, ne nutně kvůli zdraví a dobrým životním podmínkám, a francouzští buldočci jsou toho pravděpodobně jedním z nejviditelnějších příkladů,“ říká Lorna Grande z Humane Society Veterinary Medical Association, profesní skupiny přidružené k Humane Society of the United States.
VIDEO: Daní za roztomilost módních psích plemen je jejich utrpení![]() |
AKC uvádí, že její Nadace pro zdraví psů věnovala od roku 1990 šedesát sedm milionů dolarů na výzkum a vzdělávání mnoha plemen, a chovatelské a francouzské kluby tvrdí, že došlo k pokroku. Na lednové výstavě ve Spojených státech debutoval nový test dýchání u francouzských psů, buldoků a mopsů.
Potenciální majitelé čistokrevných psů by měli prozkoumat historii chovatelů a jejich certifikáty, smířit se s čekáním na štěně a položit si otázku, zda jsou připraveni na takovou zodpovědnost, říká AKC.
„Zjistěte si, co všechno obnáší vlastnit psa,“ říká mluvčí Brandi Hunter Mundenová, „a opravdu zhodnoťte svůj životní styl, abyste se ujistili, že děláte to nejlepší rozhodnutí nejen pro sebe, ale i pro zvíře.“