Tyto myši vypadají jako běžné myši, ale mají dlouhou srst, a byly vytvořeny společností Colossal Biosciences se sídlem v Dallasu.
„Skutečně jsme inženýrsky vytvořili myší ekvivalent genů mamuta, které jsme identifikovali při našem úsilí o oživení mamuta, v myších zdravým způsobem. Věříme, že jsou myši schopné přežít v chladu a mají srstnatý fenotyp,“ řekl Ben Lamm, generální ředitel a spoluzakladatel Colossal Biosciences, krátce po oznámení této průlomové zprávy.
Zplodili tak 38 myší a všechny byly geneticky upravené, šťastné, zdravé, a nevykazovaly žádné nechtěné důsledky. Jediný efekt byl, že byly výrazně krásnější, než vědci původně předpokládali. První myši se narodily v říjnu 2024.
„Obnovujeme tento druh, protože mezi nynějškem a rokem 2050, pokud nic neuděláme, hrozí ztráta až 50 procent veškeré biodiverzity. Víme, že moderní ochrana přírody funguje. Jenže nefunguje tak rychle, jak měníme prostředí, vyhubujeme druhy a ničíme jejich přirozené biotopy. Věříme, že je lepší mít nástroje pro deextinkci (vytváření organismu, který splňuje charakteristiky druhu, který je považován za vyhynulý) a nepotřebovat je, než potřebovat nástroje pro deextinkci a nemít je,“ prohlásil Lamm.
V kostce řečeno: vědci by chtěli mít nástroje, které v případě potřeby pomohou obnovit zvířecí druhy, které člověk pomohl vyhubit.
Takto pracuje myší záchranář. Neuvěřitelné záběry zvířecí první pomoci![]() |
„Víme, že ekosystémy, které jsou více biodiverzifikované, jsou robustnější a odolnější. A doufáme, že znovuobnovením těchto interakcí a ochranou druhů před vyhynutím ochráníme a zachováme biodiverzitu, která pomůže stabilizovat ekosystémy a zastavit ztrátu druhů dnes,“ uvedla Beth Shapirová, hlavní vědecká pracovnice Colossal Biosciences.
Colossal Biosciences má také plány na bioinženýrství dalších vyhynulých druhů, jako je tasmánský tygr a dodo, což je je vyhynulý nelétavý pták, který byl endemický na ostrově Mauricius, který leží východně od Madagaskaru v Indickém oceánu.