Otec Hannibal, syn Lecter, nejbizarnější frajeři z pražské zoo

  0:16aktualizováno  0:16
Za vrchol extravagance považoval mravenečníky velké už Salvador Dalí, který se v roce 1969 nechal právě s mravenečníkem na vodítku vyfotografovat u výstupu z pařížského metra. Ani rodina pražských mravečníků není této pověsti nic dlužna: syn Hannibala a Elly byl dnes při slavnostním zahájení 85. sezony Zoo Praha pokřtěn na Lectera.

Dlužno podotknout, že kontroverzní jméno dvouměsíčnímu drobkovi s dlouhým nosem vymysleli chovatelé už krátce poté, co se narodil. A není divu, že z něj byl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek zprvu rozpačitý, jako když chovatelé lachtanů navrhli loňskému mláděti jméno Mamut (o jediném Mamutovi žijícím v zoo více zde).

Fotogalerie

Mládě mravenečníka se narodilo v lednu, a to jako první v historii pražské zoo (více čtěte zde), prozrazení jeho pohlaví a jména si tedy v Troji šetřili právě na zahájení 85. sezony. Slavnostního křtu se ujal zpěvák Miroslav Žbirka.

Chovatelé jsou nadšeni, jak malý Lecter prospívá, přestože ho již zhruba měsíc nevážili. Povyrostl totiž natolik, že není možné ho udržet na váze. Nicméně odhadují, že svoji váhu od narození zhruba ztrojnásobil a váží tedy okolo čtyř pěti kilogramů. Z porodní délky 62 centimetrů už narostl zhruba na 80.

Zatím sice saje jen mateřské mléko od své matky Elly, je ale jen otázkou času, kdy začne ochutnávat její stravu. Což je speciální kaše, připravená ze speciálních sušenek pro mravenečníky, psích granulí, ovoce, rašeliny pro dobré trávení a vody.

Na velikonoční neděli si lze v zoo uplést pomlázku, v pondělí zajít na krmení goril

 • Velikonoční program pražská zoo připravila pro své návštěvníky na víkend i na Velikonoční pondělí. V sobotu si mohou vytvořit velikonoční dekorace, v neděli uplést pomlázku (podrobnosti zde).
 • V pondělí se návštěvníci dočkají nejen velikonočního cvičení se zvířaty v Rezervaci Bororo, ale i speciálního krmení, servírovat se totiž budou velikonoční vajíčka a pomlázky. A to konkrétně na ostrově lemurů (11:00), v pavilonu Afrika zblízka u medojeda (11:30), u slonů (12:00), u nosálů červených (12:30), u supů (13:00), krkavců (13:30), prasátek pekari (14:00) a v Pavilonu goril (15:00). Zvláště tam bude podívaná určitě stát za návštěvu.
 • „Malý Lecter už se hodně osamostatňuje. Začíná i během dne sám lézt po expozici, prozkoumává a očichává okolí, a pak se vrací ke spící matce,“ popisuje kurátor Vít Lukáš, který má mravenečníky velké v pražské zoo na starosti.

  Dodává, že na matce bývá mládě závislé zhruba do roku věku, pak najde nový domov v té nejvhodnější zoo, kterou mu najde koordinátor evropského chovu, aby s vybranou samičkou vytvořil nový chovný pár, tak jako jeho rodiče. I ti přišli do Prahy velmi mladí (o jejich příchodu v srpnu 2014 zde).

  Přestože byl Hanibal menší než Ella, padli si do oka. Odděleni mříží měli možnost se nejprve poznat a očichat se (více zde), takže měli jasno, zda se jim protějšek líbí a přitahuje je. A povedlo se (o jejich páření čtěte zde):


  Nejčtenější

  Ze zahrady v satelitu vytvořila architektka venkovní obývák s bazénem

  Pohled z domu na bazén časem milosrdně zacloní vysoká tráva ozdobnice. ...

  Zahrada u rodinného domu by podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera měla rodině jednoznačně sloužit v podstatě...

  VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

  Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

  Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

  KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

  Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

  Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

  Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu

  Košík s "úlovkem česnekových" bylinek: vlevo vpředu česnek podivný, za ním...

  Medvědí česnek je zásobárnou látek, které naše tělo po zimě uvítá. V kuchyni se hodí do pomazánek i na výrobu domácího...

  Liščata odložená na zastávce se zachránit nepodařilo, všechna uhynula

  Zvířecí záchranář Karel Bobál se snaží vypiplat liščí mláďata.

  Ani jedno z pěti liščat nalezených v papírové krabici na autobusové zastávce nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku se...

  Další z rubriky

  VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob

  Na pravidelné vyčesávání kočku zvykejte už od koťátka. Bere to pak jako...

  Kočky sice patří k nejčistotnějším mazlíčkům, přesto to neznamená, že se domácnost s kočkou vyhne boji s vypadanými...

  Hmyz jako netradiční mazlíček. Je ideální pro alergiky

  Larva nosorožíka druhu Megasomamars setrvává v larválním stádiu tři až pět let.

  Pro mnohé jsou mazlíčci z hmyzí říše tak trochu netradiční. Někdo by řekl strašidelní nebo dokonce odporní. Tito...

  Tasmánský čert možná nevyhyne. Umí se zbavit rakoviny

  Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), známý též jako tasmánský čert

  Budoucnost proslulého tasmánského čerta čili ďábla medvědovitého možná nebude tak chmurná. Tento vačnatec, jemuž...

  Najdete na iDNES.cz