Středa 24. února 2021, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 24. února 2021 Matěj

Základní péče o morčata: nemají ráda stěhování, samce oddělte od samiček

Kdo jako dítě neměl morče, jakoby nebyl. Tito hlodavci nejsou pro chov nijak zvlášť náročná, ale vyplatí se dodržet několik základních pravidel, aby bylo morče šťastné, spokojené a dožilo se co nejvyššího věku.

Morče je jeden z nejoblíbenějších dětských mazlíčků. | foto: Vethope.czProfimedia.cz

Naše dnešní domestikované morče domácí pochází z Jižní Ameriky, konkrétně ze států Chile a Peru. Zde už v dávné historii pobíhala morčata divoká s protáhlou stavbou těla, špičatým čumáčkem, delší srstí a divokým aguti zbarvením.

Morčata se poprvé do Evropy dostala na konci 16. století díky mořeplavcům z Holandska. Tak dlouhá cesta pro ně musela znamenat pěkný stres.

Fotogalerie

V Evropě se toto malé zvířátko dostalo do rukou šlechticů jako drahý domácí mazlík. Teprve v 19. století začali lidé morče chovat jako domácí zvířátko, a to především v Anglii. Až teprve po 2. světové válce se morčata stala opravdu populárními.

Základní pravidlo: pokud chcete společně chovat více morčat, ujistěte se, že je máte správně spárovaná. Jinak se vám chov vymkne z rukou a může stát, že jich brzy budete mít mnohem víc než je vám příjemné.

Morčata samičího pohlaví pohlavně dospívají již ve věku dvou měsíců a samci ve věku třech měsíců. Proto se doporučuje, aby v novém vrhu byli samci odděleni od samic bezprostředně po odstavu. Ten se provádí ve věku 21 dní anebo po dosažení hmotnosti 180 g (15.–28. den po narození).

1.Nechtějí se stěhovat

Pokud některé zvíře opravdu nemá rádo změnu prostředí a společnosti, tak je to právě morče. Morčata preferují stálé podmínky. Mají své stereotypy a návyky, které jim vyhovují.

„Jakákoli změna na ně má psychický dopad. Morče proto příliš často nepřesouvejte do jiného prostředí a nevystavujte ho nové společnosti jiných zvířat nebo lidí,“ radí veterinář Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope.

2.Jeden samec na deset samic

„Při budování přístřešku pro morčata byste měli vědět, že zdravá morčata produkují velké množství trusu. Často převracejí nestabilní misky a znečisťují pipety napáječek zbytky přežvýkaných pelet. To znamená, že morčata potřebují jednoduché a dobře čistitelné bydlení,“ upozorňuje Galbinec.

Klec může být drátěná nebo plastová. Důležitá je především dostatečně účinná ventilace. 

Pokud chováte morčata ve skleněném akváriu, je potřebné měnit podestýlku pravidelně každý den. Snižujete tím koncentraci amoniaku. Morčata neskáčou a nešplhají, tudíž není nutné klec shora uzavírat. Klec by měla být vysoká nejméně 25 cm.

Podlaha klece může být pevná nebo z drátěné síťoviny (pozor na četnější výskyt poranění). Jako podestýlka se mohou používat noviny, roztrhaný papír, dřevěné hobliny a sláma. Menší, vzhůru dnem obrácená kartonová krabice může sloužit jako přístřešek, jelikož morčata se ráda skrývají.

Klec byste měli umístit na klidném místě bez přímého slunce. Morčata můžete chovat v párech nebo ve skupinách. Při chovu ve skupině se doporučuje jeden samec na deset samic.

3.Učte je na pestrou stravu už v raném věku

U morčat se vyvíjejí jejich stravovací preference v raném věku. Z tohoto důvodu se jen těžko později přizpůsobují jakýmkoliv změnám ve složení, vzhledu či dokonce ve způsobu prezentace krmení a vody. 

Dokonce i změna značky pelet může být důvodem odmítnutí krmení a nežádoucího hladovění zvířete. Může být proto užitečné morčatům v raném věku nabízet co nejvíce druhů potravy. Zvyknou si tím na rozmanitou stravu.

Morčata vyžadují mít v potravě každý den zdroj vitaminu C, jelikož nejsou schopna jeho vlastní syntézy. Komerčně vyráběné pelety pro morčata jsou obohaceny o vitamin C, ale zhruba 50 % vitaminu C oxiduje a ztrácí se již za 90 dnů od data výroby. 

Doporučuje se proto každodenně dodávat morčatům vitamin C samostatně. Bohatým zdrojem vitaminu C jsou například zelené listy (kapusta, petržel, listy řepy, čekanka, špenát), červená a zelená paprika, brokolice, rajčata, kiwi, pomeranče. 

Ovoce a zrní byste měli morčatům nabízet jenom v omezeném množství, ve formě pamlsku. Jde o bohatý zdroj cukrů a může být důvodem průjmového onemocnění. Přístup ke kvalitnímu senu by měl být nepřetržitý. Seno je důležité pro správné trávení a také pomáhá v prevenci zubních problémů.

Doporučené krmení pro morčata by měla tvořit směs komerčně vyráběných pelet pro morčata a kvalitní luční seno s přídavkem čerstvé zeleniny. Pelety jsou lepší než míchané zrní, a to ze dvou důvodů: morče nemá možnost selekce podle vlastní libovůle či chuti. 

Pelety obsahuji všechny potřebné živiny ve vyváženém poměru a jsou tedy vhodnější než mixované zrní, ze kterého si morče vybere jenom kousky chuťově atraktivní a zbytek nechá nedotčený. Dalším důvodem je fakt, ze zrní je bohatým zdrojem sacharidů a může byt příčinou průjmu.

4.Zdravotní péče o morčata

Morčata jsou obecně velmi zdravá a nenáročná zvířata. Může je však trápit několik problémů. Jedním z nich jsou kožní roztoči, kteří se mohou nacházet v seně, a tak přestoupit na morčata. 

Zapříčiňují silnou svědivost. Morčata se drbou, jejich kůže je zhrublá se strupy a bolestivými ranami, nejčastěji na hřbetu. Léčba je poměrně jednoduchá. Veterinární lékař aplikuje morčeti opakovanou injekci proti roztočům. Je však velmi důležité rozpoznat roztoče na morčeti v jejich raném stadiu, kdy mazlíčka ještě příliš netrápí svědivost.

Zubní potíže se mohou vyvinout, pokud jsou morčata krmena dietou chudou na obsah sena. Při nesprávném poměru vitaminů a minerálů může dojít k deformitě zubů a čelisti.

A dejte také pozor na pododermatitidu, což je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. U morčat je to poměrně častý zdravotní problém.

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Beran našel zalíbení v koze, jejich potomek teď požírá nezaplacené faktury

Chovatelce skotu a drůbeže Marii Štefanové z Tábora běhá po dvorku neobvyklé zvířátko, na něž volá Barunko. Na první...

Pták roku? Dravec decimující populaci hlodavců a pomocník zemědělců

Žije všude kolem nás, i proto ho nepovažujeme za výjimečného ptáka. Káně lesní je zajímavější, než se může zdát. Jak...

Vyvýšený záhon zvládnete postavit sami. Na městskou dlažbu i na trávník

Ani v městském činžáku nemusíte rezignovat na pěstování vlastních bylinek a nějaké té zeleniny. Vždyť vyvýšený záhon...

Kováři budoucnosti z Liberce dělají pecky. Umí to jen tři firmy na světě

Premium Před dvaceti lety začal Milan Pokorný (41) z Liberce vyrábět první nože. Postupně se vypracoval na jednoho z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Politici se střídají, Larry zůstává. U premiéra chytá myši už deset let

Kocour Larry nastoupil před deseti lety, přesně 15. února 2011. V úřadu Vrchního myšilova zažil už tři premiéry. Jeho...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Želva byla postní jídlo. Lidé ji u nás chovali v rybnících, říká kurátor plazů

Premium Jak můžete v pražské zoo jako první na světě odhalit rozmnožovací metodu severoindické želvy? Proč se bulharský venkov...

Mráz a sníh znamenají pro psy řadu rizik, venčení přizpůsobte počasí

Teploty pohybující se okolo deseti stupňů pod nulou nejsou ideální na dlouhé procházky se psem, přestože je na ně váš...

Pes nemá sluchovou, ale vizuální paměť. Naučte se jeho řeč těla

Premium Češi jsou národem pejskařů. V našich domácnostech žije přes dva miliony chlupáčů. A jak se s nimi dorozumíváme? Napadlo...

Když to mráz dovolí, i sloní princezny Lakuna a Amalee si užívají sněhu

Překvapeně, možná až trochu vyděšeně reagovala podle chovatelů obě loňská slůňata na první sníh, který v Praze napadl...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

Rozbila jsem jí držku a jemu rozsekala telefon, líčila náhradní manželka

Zatímco Barča (32) je především milující maminka a hospodyně, což ji naplňuje, Kristýna (29) se nechce své rodině...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Lovato po předávkování utrpěla tři mrtvice a infarkt. Má i poškozený mozek

Zpěvačka Demi Lovato (28) se v novém dokumentu Dancing With The Devil (Tanec s ďáblem) rozpovídala o svém předávkování...

Solární elektrárna na Sahaře by změnila svět k horšímu, tvrdí studie

Sahara osazená solárními panely by možná naplnila sen o zelené poušti i nevyčerpatelném zdroji čisté energie. Skrývá v...