V současné době je toto plemeno neuznané FCI.

V současné době je toto plemeno neuznané FCI. | foto: Fran Withers a Kim Johnson

Miniaturní americký ovčák je legrační skřítek, který vás vždy rozesměje

  • 4
Miniaturní americký ovčák budí pozornost svým vzhledem, který nápadně připomíná zmenšeninu oblíbeného australského ovčáka. V České republice je jediná chovatelská stanice, avšak v poslední době u nás začal zájem o toto plemeno narůstat.

Je to velmi atraktivní psíček, který je všestranný a je vhodný i pro úplné začátečníky. Jeho cesta začala v 60. letech minulého století v Kalifornii. Bylo vyšlechtěno z malých psů, kteří byli označováni jako australští ovčáci, jednalo se však o psy neregistrované. 

Miniaturní americký ovčák
Původ plemene:USA
Účel plemene:Ovčácký pes, společník
Další názvy:Miniature American Shepherd
Uznání:Neuznaný FCI, uznaný AKC (americký kennel klub)
Velikost:Psi 35,6–46 cm, feny 33-43 cm
Průměrný věk: 14-15 let
Pořizovací cena: Průměrně 2000 eur, někdy je i cena dvakrát vyšší

Důvod byl jednoduchý – chovatelé si přáli vytvořit jakousi miniaturní verzi klasického australského ovčáka. Měl být plný energie a inteligence a skvěle by zapadl do dnešního života. Již v roce 1980 byl zaregistrován oficiálně první jedinec.

Dokonalý společník na cestách

Miniaturní americký ovčák byl původně využíván k pasení menšího dobytka, jako jsou kozy či ovce, avšak není pro něj problém poradit si i s něčím větším. Býval velmi oblíbeným zejména mezi jezdci na koních, kteří jej brávali s sebou na koňské přehlídky a závody. 

Díky jeho malému vzrůstu, inteligenci a věrnosti z něj byl dokonalý společník na cestách a jeho popularita se začala zvyšovat v celé zemi. 

Dnes je toto plemeno rozšířeno po celých Spojených státech amerických i v zahraničí. V Evropě se nachází už několik chovatelů a jeho stavy se zde postupně zvyšují.

Kohoutková výška u psů činí 35,6 až 46 cm, u fen pak 33 až 43 cm. Má rovnou srst s podsadou odolnou vůči povětrnostním vlivům. Její zbarvení je černé, červené, blue merle či red merle. 

Všechny tyto barvy mohou být zkombinovány s bílou či pálením. Miniaturní americký ovčák může mít přirozeně dlouhý, ale i přirozeně krátký ocas. V zemi původu se tradičně dlouhý ocas kupíruje.

Miniaturního amerického ovčáka do Česka přivedla náhoda

V České republice existuje zatím pouze jedna chovatelka – Hana Blatoňová, mezinárodní FCI rozhodčí, která se zabývá chovem psů 25 let. K miniaturnímu americkému ovčákovi se však dostala doslova jako slepý k houslím. 

15.srpna 2018 v 20:20, příspěvek archivován: 08.října 2018 v 21:28

VIDEO: Video Facebook Hana Blatonova 15. 8. 2018 20:20

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

Tak jsme taky pořídili míčky. Holkám se to moc líbí a skáčou tam i samy. Kluci je zatím hrdě ignorují

„Pořízení tohoto plemene byla jedna velká náhoda. Poprvé jsem se s ním setkala na Facebooku, kam moje kamarádka přidala fotografie dvou štěňat. Vůbec jsem netušila, že takový pes vůbec existuje a byla jsem nadšená jak vzhledem, tak hlavně jeho povahou,“ líčí chovatelka.

„Díky kamarádce Sáře se mi podařilo získat štěňátko ze státu Michigan, které jsem si dovezla v listopadu 2016. Tak začala moje cesta s fenkou jménem Hany,“ popisuje.

Chytrý a snadno ovladatelný

Miniaturní americký ovčák je velmi inteligentní a učenlivé plemeno. Vlohy ovčáckého psa v sobě rozhodně nezapře. V USA jsou tito psi stále využíváni na farmách a rančích u dobytka, čím dál více se však stávají populární jako rodinní společníci či sportovní psi. 

Zajímavosti

  • Původní název byl „miniaturní australský ovčák“, což však pobouřilo většinu chovatelů australských ovčáků. Výslovně si nepřáli, aby si lidé spojovali australské ovčáky s tímto novým plemenem, proto bylo v názvu slovo „australský“ změněno na „americký“. I přesto, že se změnil název, někteří chovatelé jej nadále označují jako miniaturní australský ovčák. Co se týče široké veřejnosti, většina v tomto malém pejskovi vidí zmenšeninu australského ovčáka a hovorově mu neřekne jinak, než „mini australák“.
  • První vrh u nás se narodil v roce 2018 v počtu čtyř štěňat.

„Povahově jde o velmi příjemného psa. Je snadno ovladatelný, neutíká, nepere se s jinými psy – spíše se snaží ustoupit, než aby šel do konfrontace. Myslím, že je vhodný i pro začátečníky, a to i díky velikosti,“ vypráví Blatoňová.

Je vynikající adept na všelijaké psí sporty, například agility. „S Hany jsem začala chodit na agility, když jí bylo devět měsíců. Moc ji to baví a je velmi šikovná,“ povídá. 

„Já bohužel neměla žádnou zkušenost a ve svých padesáti pěti letech začala poprvé běhat. Hany má start z nuly na sto rychlý jako formule, takže já ji absolutně nestíhám. S někým jiným by byla na parkuru skvělá.“ 

Vzhledem k inteligenci toto plemeno samostatně uvažuje a rozhoduje se. Baví ho řešit překážky, které mu stojí v cestě. Miluje výzvy a nepřestane se snažit, dokud je nevyřeší. Proto je vhodné mu zaměstnat hlavu například nějakými psími hlavolamy, pokud nejste zrovna aktivní člověk, který by mu denně dopřával dostatek pohybu či hrátek.

Miniaturní americký ovčák může být náchylný na dysplazii kyčelního kloubu a může mít vrozené oční vady, proto se před uchovněním všichni psi povinně testují a do chovu pak jdou pouze nepostižení jedinci. „Mojí Hany vyšly všechny testy dokonale, tak jsem velmi ráda. I její štěňata byla testována na DOV (vyšetření očí) a všechny testy byly negativní,“ uzavírá chovatelka.