„Jsou to studenokrevní živočichové, takže mamba bude vyhledávat teplé a vlhké místo. Najde si takové, kde se bude moct ohřát na svoji provozní teplotu, což je 25–26 °C,“ říká zkušený chovatel Tomáš Machač z Kontaktního Zooparku ze Zvole u Prahy v reakci na aktuální útěk mamby zelené, která uštkla chovatelku. Ta nyní leží v umělém spánku ve Všeobecné fakultní nemocnici a lékaři čekají, až zabere antisérum.
Chovatelka je v umělém spánku, na mambu nastražili pasti |
Podle Machače jsou ideálním místem stoupačky, prostor za lednicí, všude, kde je nějaký zdroj tepla.
„Toto zvíře dostane časem žízeň, takže bude hledat zdroj vody. Je to velmi dlouhý had, běžně měří dva metry, ale rozhodně nebude pronásledovat lidi. Nebezpečí však spočívá v tom, že když ho překvapíte, lekne se a začne se bránit. Je velmi rychlý a kousne,“ popisuje s tím, že mamba vylučuje velmi účinný neurotoxin, po kterém dochází k zástavě dechu a srdce.
Kurátor plazů Petr Velenský ze Zoo Praha ovšem upozorňuje, že plaz se může bez potravy obejít až týdny. „Pokud se dostane do vyhovujícího úkrytu, klidně se tam může skrývat několik týdnů. Není to jako u medvěda, který spánkem ztrácí energii. Had může snížit příjem energie tak, že je schopný hibernovat nejen týdny, ale dokonce měsíce. Což je velmi nebezpečné v situaci, kdy jde o obydlenou zónu,“ varuje.
Podívejte se, jak si dnes žije mamba černá, která pokousala moravského chovatele:
5. března 2011 |
Chov mamby, ať už černé (jak to vypadá při chovu černé mamby, čtěte zde), nebo zelené, není jen tak. Každý rok chovatel může čekat návštěvu veterináře, který kontroluje podmínky, v jakých chovatel udržuje své „mazlíčky“. Nejde jen o podmínky pro život, ale i o bezpečnostní opatření, což znamená například i kontrolu zámků, aby se had nemohl dostat ven.
„V celém oboru teraristiky a chovu jedovatých plazů jde o nejvyšší vrchol. V Česku chovatele, kteří mají širší zkušenosti s chovem mamb, můžete spočítat na prstech jedné ruky. Rozhodně to není domácí mazlíček, jak to chápeme normálně. Já jsem například s mambami začal pracovat až po deseti letech jiných jedovatých hadů,“ varuje Machač s tím, že je třeba se dlouho učit, jak se chovají a jak s nimi bezpečně zacházet.
Bohužel dnes se může stát chovatelem takového nebezpečného hada prakticky každý, kdo na to má. Mambu lze koupit na internetu za 10–15 tisíc korun, na dovoz z Afriky pro ni podle chovatele neplatí certifikát CITES, což je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin.
Jedovatí hadi podle Machače nestojí v popředí zájmu mezinárodních organizací, které se soustřeďují spíš na savce. „Ale mamby, které se v současné době prodávají, jsou už spíše z domácích chovů, takže ne z dovozů,“ vysvětluje.
Mamba naklade jednou za rok osm až deset vajíček. V přírodě jich přežije kvůli predátorů zlomek, v zajetí je to samozřejmě více.