Učí psy vyčmuchat slonovinu i luskouny, pomáhá chránit zvířata v Kongu

  1:00aktualizováno  1:00
Před čtyřmi lety letěla do Konga poprvé, před pár dny se odtud vrátila už poosmé. Šťastná, že potomci feny Camy, prvního psa, který kdy odletěl pomáhat celníkům do Afriky, už jsou sami schopni spolu s místními psovody odhalovat pašeráky živých i mrtvých zvířat, luskouních šupin či slonoviny.

"Maliňák" Shon na hlídce v Odzale se svou psovodkou. K radosti Hanky Böhme se místní už naučili se psy úžasně pracovat. | foto: Veronika Čermák Macková pro malinaproslona.cz

Hana Böhme, zkušená psovodka z Nového Boru, v Kongu momentálně pomáhá na dvou místech. Pomáhala vycvičit psy pro Národní park Odzala - Kokoua, kde dnes především díky ní stojí na stráži už tři belgičtí ovčáci. Shon a nově i dva potomci jeho a legendární feny Camy: Doli a Titan.

Fotogalerie

„Doli a Titan byli poprvé v terénu a musím před nimi a jejich psovody smeknout, tato štěňátka po Camě jsou úžasná. Co tam na místě musejí zvládat, to si nikdo neumí představit. To se musí vidět na vlastní oči,“ popisuje nadšeně Hanka, která do Konga jezdí na vlastní náklady ve volném čase. Jednoduše proto, že pomáhat chránit divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí cítí jako povinnost vůči našim dětem a příštím generacím.

Druhou skupinu psů pomáhajících díky Haně Böhme strážcům konžských pralesů byste našli v Rehabilitačním šimpanzím centru Tchimpounga, založeném britskou primatoložkou Jane Goodallovou. Starají se tu většinou o šimpanze zabavené pašerákům a pytlákům a snaží se je vracet zpět do divočiny, jakmile se dají dohromady. Tam jsou na stráži Holy, Pluto a Rick.

V TchimpoungaI se Hana i tentokrát setkala s šimpanzími sirotky, kterým pytláci zabili rodiče, a považuje za štěstí, že v Odzale potkala i slony. To jsou pro ni důvody, proč má smysl boj za ochranu africké přírody přímo v Africe.   

Kongo si zaslouží dalšího psa, bude pomáhat přímo na letišti

Za Hankou Böhme je v tomto směru spousta práce, přitom má jasno, jak  pomoc Kongu dále rozvíjet. Vidí totiž přímo na místě, že u místních padá na úrodnou půdu. Proto také doma v Novém Boru už řadu měsíců připravuje dalšího psa, který by měl pomáhat celníkům na letišti v Brazzavile.

Z tréninku Titana, potomka legendární fenky Camy. Na snímku hledá schovanou...
Psovodka Hana Böhme s Odzalou během výcviku.
Odzala během výcviku. Je to ostřejší pes, jako dělaný pro vyhledávání pašeráků...
Odzala během výcviku - psovodka Hanka ho učí vyhledávat slonovinu, luskouní...

Na snímku vlevo je Titan, potomek legendární fenky Camy při tréninku v Kongu, kde se narodil; hledá schovanou luskouní šupinu. Umí najít i slonovinu, nebo mrtvá i živá zvířata. S pachovými konzervami potřebnými pro výcvik Hance pomáhá především Zoo Liberec. Na druhém snímku je Hana Böhme s právě trénovaným Odzalou a dále Odzala při tréninku v českém Novém Boru, intenzivně se připravuje na kariéru v Kongu.

„Je to Odzala de Alphaville Bohemia, opět plemene belgický ovčák neboli malinoa. Odzala je ostřejší povahy, takže to bude pes maximálně dvou psovodů. Jeho úkolem bude hledat na letišti v zavazadlech slonovinu či luskouní šupiny,“ má jasno, kde bude jeho místo.

Finančně přijde příprava takového psa na 250 tisíc korun, dalších 50 tisíc spolkne jeho letenka do Konga. Proto také Hanka požádala o pomoc na HitHitu, kde může její projekt Malina pro slona kdokoliv podpořit.

Navíc je v Kongu velmi nákladné i kvalitní krmení pro psy, kteří potřebují být neustále ve špičkové kondici. Naštěstí tam nejmenovaná francouzská značka vozí své prémiové krmení a české zastoupení výrobce krmení pro psy v Kongu pomáhá financovat: 15kg pytel tam totiž přijde na tři tisíce korun.

Konžané jsou úžasní lidé, není důvod bát se pomáhat

Hana Böhme svým odhodláním dokáže k pomoci strhnout i další. Proto za ní také tentokrát do Konga přijely dvě posily: další zkušená psovodka Milena Bečková a herečka Veronika Čermák Macková.

Veronika Čermák Macková s Titanem, který už je plnohodnotným nástupcem své...

Veronika Čermák Macková s Titanem, který právě začal s kariérou „čuchacího“ psa.

Ta o projektu neměla ještě nedávno ani tušení, jenže letos na jaře jí Hanka začala pomáhat s tréninkem štěněte. Slovo dalo slovo a v říjnu už za ní Veronika mířila do Konga, přestože ji od cesty zrazovalo vystrašené okolí. „Naštěstí jsem si nenechala strach vnutit, takže mohu konstatovat, že tamní realita se neslučuje s představami, jaké si u nás o Kongu vytváříme.

„Stručně: není to tak hrozné, jak si ostatní malují,“ konstatovala po návratu. „Ve městě si třeba večer vyzkoušíte africké tance na místní diskotéce a pak zažijete cestu autobusem do džungle, která má trvat 11 hodin, ale trvá dvakrát tak dlouho. A pak fascinující noční návštěvu slona pod okny i svobodu bez signálu, takže i bez problémů každodenního života,“ popisuje.

Na místě ji podle vlastních slov vlastně nic nijak zvlášť nešokovalo, spíš si jen uvědomila řadu věcí. „Pochopíte, jak velká může být lidská hamižnost, proradnost a bezohlednost a jak se u nás přes všechny problémy máme krásně. Konžané, které jsem měla možnost potkat, jsou vstřícní a milí. Snaží se žít nejlépe, jak jen to jde, z toho, co jim život nabízí. Jen jsou chudí a neinformovaní, v tom vidím kámen úrazu,“ říká s tím, že jí teď přijde naše země v některých věcech civilizovaná až moc.

Afrika a řada dalších ohrožených přírodních lokalit leží sice daleko, ale planetu máme všichni dohromady jen jednu. Proto má každá pomoc podle ní smysl. „Buďme šťastní za lidi, jako je Hanka, kteří si nechtějí nechat vzít ten zbytek úžasných zvířat, která jsme už téměř vyhubili. Viděla jsem, že její práce není zbytečná, a s nástupem dalších psů bude víc a víc znát,“ je přesvědčena Veronika, která byla přímo u akcí psovodů se psy a se strážci rezervací.

Mezi zabaveným bushmeatem jsou běžně i kočkodanovité opice.
Zabavený bushmeat, v tomto případě antilopky
Zabavený bushmeat, v tomto případ kaloňové upytlačení pro maso

Hlídky, u kterých byla Veronika Čermák Macková, většinou odhalily a zabavily bushmeat.

„Psi se snaží, jak jen mohou. S nadšením se s psovody vrhali do aut či autobusů, aby našli pašované zboží. Odhalili většinou mrtvá zvířata, tedy tzv. bushmeat - většinou malé antilopy, opice či kaloně. Ale i živé želvy, které se podařilo zachránit. A mě jenom štvalo, že neumím dobře francouzsky, abych se mohla do pašeráků pustit,“ konstatuje. Pro začátek dostatečný důvod začít se opět věnovat francouzštině.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Kastrace je pojistkou proti množení a utrpení koček, lze ji proplatit

Toto koťátko se našlo odložené u popelnic (spolu se svou matkou s třemi...

Přeplněné kočičí útulky, koťata odhozená do popelnic či do škarpy, zvířata žijící na ulici. Stav, který způsobil...

Farma Naděje nedělá rozdíly mezi „jedlými“ a „nejedlými“ zvířaty

Luna. Kůzle zachráněné z pastviny se zlomenou nohou. Bez pomoci by uhynula,...

Domov zachráněných bytostí. To se skví v záhlaví webových stránek Farmy Naděje, kde nacházejí pomoc především...

Zácpa dokáže psům i kočkám znepříjemnit život, pomůže vláknina

Zácpa u psů vzniká nejčastěji důsledkem pozření nestravitelného materiálu,...

Opakované zácpy u zvířat mohou vést ke vzniku megakolonu, kdy se tlusté střevo rozšíří nahromaděným suchým a tvrdým...

Najdete na iDNES.cz