Loskuták, mazlík jen pro silné nátury. Zato si s ním pokecáte

  • 3
Nenápadný černý pták je jedním z nejlepších imitátorů lidského hlasu a dokáže se naučit celou řadu slov. Musíte mu ale dopřát dostatečně velkou klec, ideálně voliéru. A ještě počítat s tím, že ani její okolí s největší pravděpodobností nezůstane ušetřeno znečištění řídkým trusem a kousky potravy, které pták s chutí rozhazuje.

Loskuták má celou řadu poddruhů, nejznámější je mezi chovateli loskuták posvátný a loskuták velký. Jeho pořízení je poměrně náročnou investicí, počítejte zhruba s částkou 15 tisíc korun, a to nepočítáme voliéru. Pokud mu dopřejete jen klec, i když rozumné velikosti (tedy alespoň půl metru na metr a půl metru vysokou), měli byste ho občas nechat volně se proletět po místnosti, aby si protáhl křídla.

Dnes naposled!

Ve středu 30. října máte do 23:59 poslední možnost nahrát a zařadit tak do soutěže svoji fotografii jakéhokoliv zvířecího mazlíčka. Ceny v podobě poukázek na zboží z prodejen s chovatelskými potřebami Pet Center včetně živých zvířat v hodnotě 100 tisíc korun za to určitě stojí.

Loskutáci patří mezi špačky, takže žerou nejen hmyz, jako jsou třeba sarančata, ale milují i čerstvé ovoce. Ve zverimexu ale koupíte i speciální granule pro loskutáky, krmit ho lze i sypkou směsí určenou pro hmyzožravé ptáky.

Loskuták má rád společnost, takže mu vyhovuje buď život v páru (pokud ale toužíte po odchovu, musíte samozřejmě voliéru opatřit budkou), nebo maximální kontakt s chovatelem (třeba umístění voliéry poblíž pracovního stolu, pokud pracujete doma). Přesto nepočítejte s tím, že si loskutáka ochočíte jako třeba papouška (papoušek ara chovaný jako společník, více zde).

Navíc je loskuták poměrně hlučný společník, vydávající celou škálu hodně hlasitých zvuků, což může časem lézt na nervy nejen vám, ale i vašim sousedům. K tomu přičtěte opravdu nutný každodenní úklid trusu a rozházené potravy, na což by vás měl každý chovatel také dopředu upozornit a doporučit vám, ať si pořízení loskutáka nejprve opravdu dobře rozmyslíte. 

Sběratelské album Mazlíčci stále ještě můžete získat

Sběratelské album MAZLÍČCI se sérií prvních 12 samolepek (příloha MF DNES ve...
Ukázka dvoustrany  z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...
Ukázka dvoustrany z aktuálního alba MF DNES Mazlíčci, věnované nejkrásnějším...

Samolepku loskutáka posvátného a klidného a přirozeně inteligentního psího společníka plemene Kavalír King Charles španěl najdete ve středeční MF DNES. Pokud vám sběratelské samolepkové album Mazlíčci schází, veškeré instrukce k jeho získání, i chybějících samolepek, najdete zde.