Chlupy na sedačce, zapíchané do oblečení, chumle vypadané srsti na podlaze. Pro řadu majitelů psa či kočky realita, se kterou prostě musí bojovat. Tedy pokud jejich mazlíček nepatří k bezsrstým plemenům, jako jsou mexický naháč či kočka sphynx. Nebo k plemenům se srstí bez podsady, jako jsou pudl či west highland teriér. Ti nelínají vůbec, nebo jen minimálně.
Venku žijící psi pak línají sezonně v závislosti na ročním období, protože výměnu srsti ovlivňuje délka dne a střídání dne a noci. Delší den stimuluje růst nové srsti, proto psi chovaní v kotcích mění hustou zimní srst za letní většinou právě teď na jaře. Intenzita línání hodně záleží i na plemeni a charakteru jeho srsti. Psi s hustou podsadou, jako mají husky nebo shiba inu, pak línají sice celoročně, ale na jaře pak během krátké doby změní zimní srst na letní o to intenzivněji.
Jsou „horší“ krátké nebo dlouhé psí či kočičí chlupy?
Plemena s neustále dorůstající srstí (jorkšírský teriér, tibetský teriér) se sice často označují za nelínající, ale to není pravda. Jen línají výrazně méně. Naopak krátkosrstí psi línají výrazněji, protože jejich chlupy mají kratší životnost. U dlouhosrstých plemen jsou zase vypadané chlupy viditelnější a máte pocit, že jsou všude.
Nicméně správná péče - buď trimování, tedy zbavování odumřelých chloupků, nebo časté kartáčování - přirozenou výměnu chlupů u krátké i dlouhé srsti urychlí i zmírní. Odstraníte tak totiž jednak již nepotřebné chlupy, ale také pomůžete po srsti rozetřít kožní maz, což vypadávání chlupů zmírní.
U krátkosrstých psů si majitelé pochvalují štětinové kartáče nebo speciální rukavice, u dlouhosrstých plemen nejlépe poslouží hřebenové kartáče či trimovací hřebeny. Na jaře, tedy v době, kdy zvířata línají více se vyplatí je vyčesávat denně. Během roku pak stačí kartáč vytáhnout jednou za týden a vyčesat je někde na trávě.
Při pravidelném vyčesávání je také snazší odhalit případné parazity, a to včetně klíšťat, která mohou přenášet lymskou boreliózu. Nebo kožní změny typu akutní exsudativní dermatitidy neboli hot spot, což je pro psa velmi bolestivé onemocnění.
Nadměrné línání může zavinit alergieNadměrné línání, kdy nová srst nedorůstá, může být podle veterinární lékařky Markéty Bosákové způsobeno nutričními, parazitárními, hormonálními, zánětlivými nebo behaviorálními poruchami. „Zanícená svědivá kůže je častým projevem alergie a pro majitele a hlavně pacienta značně nepříjemná. Nejčastěji diagnotikovanou alergií je alergie na bleší kousnutí,“ konstatuje. S tím, že v případě abnormální ztráty srsti je třeba vyhledat pomoc veterinárního lékaře. |
Zvládnout se ctí nejintenzivnější období línání může pomoci i koupel, což platí jak pro kočku, tak pro psa. Voda uvolněné chlupy spláchne a zvířeti i vám se uleví. Zvíře by se ovšem nemělo koupat častěji než třikrát do roka.
S línáním a nedostatkem péče o srst souvisí i riziko vzniku trichobezoárů, zejména u koček, které tráví péčí o srst velkou část dne. Triviálně řečeno, pokud své kočce nebudete pečovat o srst a necháte vše na ní, hrozí, že při nadměrném požití trichobezoárů bude častěji a více zvracet; případně může dojít až k obstrukci střev. Prevencí je v tomto směru i správný poměr kvalitní vlákniny ve stravě. Proto kočka ocení, když může okusovat osení. Případně pro ni hledejte krmivo pro prevenci trichobezoárů, se směsí vlákniny včetně psyllia.
Prevencí proti problémům se srstí je i kvalitní strava
Kůže je největší orgán těla, u něhož hraje významnou funkci ochranná lipidová vrstva, která pomáhá udržet kůži hydratovanou a zamezuje ztrátě vody. Proto 85 % bílkovin přijatých v potravě tělo zvířete využije na udržení zdravé kožní bariery. Nakolik bude mít právě vaše zvíře zdravou kůži a lesklou srst, tedy maximálně záleží na stravitelnosti krmiva, které mu dopřáváte, a obsahu aminokyselin v něm. Nezbytný je však i dostatek vitaminů skupiny A, B, omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin a zinku.
Také vitamin D musí kočky i psi přijmout v potravě, protože konverze v kůži za pomoci UV záření není u psů ani koček možná, jak vysvětluje veterinární lékařka. Kočky si navíc neumějí vyrobit z rostlinného karotenu ani vitamin A. A dodává, že kočky navíc neumí využít rostlinné oleje jako zdroj omega 6 kyseliny arachidonové, tu musí přijmout výhradně v živočišné stravě. S tím, že nejkvalitnějším zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin je rybí tuk.
Má-li tedy mít vaše zvíře zdravou a lesklou srst, bez kvalitní stravy se to neobejde. Stejně neušetříte. Platí to totiž i naopak. Pokud už váš mazlíček problémy se srstí má, například se stále drbe, protože ho srst svědí, může jít o atopický ekzém či alergii. U nich pak může být řešením právě speciální dieta, kterou vám doporučí veterinární lékař.