Podobný projekt vymysleli už před časem v Bostonu.

Podobný projekt vymysleli už před časem v Bostonu. | foto: parksparkproject.com

Ve Velké Británii mají první lampu, kterou pohánějí psí hovínka

  • 11
V hrabství Worcestershire ve Velké Británii odstartovali první projekt veřejné lampy, kterou pohánějí psí exkrementy. V zásobníku připojeném k lampě se vyvíjí metan, který ji rozsvěcuje.

Lampu město umístilo v oblasti Malvernských kopců, kam denně míří tisíce pejskařů. Pokusilo se využít exkrementy nasbírané majiteli po svých venčících se mazlíčcích. Experiment ukázal, že pouhých deset pytlíků s hovínky dokáže rozsvítit lampu na celé dvě hodiny.

Malá kogenerační jednotka zpracuje odpad a vzniklým bioplynem pak pohání lampu. „Plynové světlo rozvíjí představivost lidí a ukazuje jim, že psí lejno má hodnotu,“ tvrdí Brian Harper, který v oblasti přišel jako první s touto myšlenkou. „Prvně jsem něco takového viděl v Bostonu a nadchlo mě to tak, že jsem se rozhodl podobné zařízení postavit,“ říká. 

O premiéře podobného projektu, který vznikl v americkém bostonském Cambridge díky iniciativě Matthewa Mazzotty, jsme psali. Ten chtěl tímto činem spíš přesvědčit lidi, aby se začali zamýšlet na různými způsoby recyklace. Podle něj je největším problémem naučit lidi, aby exkrementy nejen sbírali, ale i vyhazovali na podobných místech, kde mohou dále sloužit.

Podobně uvažoval i Brian Harper, který oblast Malvernských kopců považuje na nádhernou přírodní oblast, a podle něj by tak byla škoda, kdyby se znehodnocovala tím, že by na cestičkách v oblasti nebylo kam šlápnout. 

Proto si může každý na začátku procházky vyzvednout zdarma sáček na exkrementy a na konci ho plný vyhodí. Stačí pak jen zatočit klikou, mechanismus ho dopraví do generátoru a mikroorganismy už začnou s přeměnou odpadu na plyn.

Tento nápad není nijak nový, používá se i nás. Například v Praze takto zajišťují chod čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Bubenči. Z odpadní vody tu získávají teplo i elektrickou energii v takovém množství, že jsou téměř soběstační. Využívají odpadní kal z čistírny, který přečerpávají do vyhnívacích nádrží, kde se zahřívá na 56 °C a rozkladem pak vzniká voda, oxid uhličitý a metan.