Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

aktualizováno 
Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně snadný, a navíc jsou to při správné výchově většinou klidná a trpělivá zvířata. Lama se proto skvěle hodí i pro začátečníky, kteří se ohlíží po vhodném spásači trávy.

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti. | foto: Pixabay.com

Lamy jsou velbloudovití sudokopytníci, kteří pochází z jižní Ameriky. Jsou domestikovány více než pět tisíc let. Jsou to velmi odolná zvířata přizpůsobená k životu v nehostinných podmínkách hor. 

V jejich domovině se využívají především pro maso, kůži a vlnu. K rodu lama náleží čtyři druhy – dva z nich jsou zdomestikované (lama krotká a lama alpaka) a dva divoké (lama vikuňa a lama guanako).

Fotogalerie

Lama krotká je se svojí výškou 110 až 150 cm v kohoutku největší ze všech druhů lam. V dospělosti může samec vážit 150 až 170 kg, samice pak 100 až 150 kg. 

Oproti ní je lama alpaka menší, kohoutková výška dosahuje 75 až 90 cm. Hmotnost dospělých samců může být až 80 kg, u samic pak kolem 55 kg. Alpaka připomíná tvarem těla spíše ovci a na rozdíl od lamy krotké je výrazně jemnější.

Jednou ze spokojených majitelů lam krotkých je Tereza Hladká. Malou skupinku čítající prozatím tři kousky vlastní teprve třetím rokem a nemůže si ji vynachválit. 

„Máme větší pozemek a hledali jsme zvíře, které bude nenáročné na chov a bude spásat trávu. Měli jsme dvanáct kamerunských ovcí, ale vadilo nám, že jsou všude výkaly, nespásají úplně všechno a také dost bečí. Lama proto byla nakonec jasná a hlavně pro nás ta správná volba.“

Všestrannost je její druhé jméno

Chovatelé se mohou těšit, že jim lama přinese výrazný užitek. Nejen kvůli vlně, která je velmi hřejivá, zužitkují i výkaly ve formě hnojiva, které navíc po vysušení poslouží jako topivo s dlouhou výhřevností.

Lamí plivance

Obrana lamy spočívá především v plivání na narušitele, které je ve skutečnosti zapáchajícím obsahem jejího žaludku. Tento obranný mechanismus však zároveň slouží i jako komunikační prostředek mezi jednotlivými členy stáda. Zejména samice na sebe plivou velmi často. 

Proč? Místo toho, aby se lamy vzájemně fyzicky napadaly a kopaly kvůli postavení a ujasňování hierarchie, využívají tuto elegantnější formu řešení konfliktů .

Je to samozřejmě skvělá „živá sekačka“, která pečlivě spásá veškerou trávu. Lama se také využívá jako zdroj masa a kůže a dále jako nosič břemene. „Unesou až 70 kg,“ doplňuje Hladká.

Všestrannost lamy se projevuje i v oblasti výcviku. „Lamy jsou velmi inteligentní. Dají se trénovat na parkuru stejně jako koně. Dokážou se například naučit chodit po lávce a podlézat nebo skákat přes překážky,“ popisuje chovatelka.

S lamou si dokonce můžete vyjít i na vycházku jako s pejskem. „S lamami chodíme na procházky na vodítku, mají to rády,“ doplňuje majitelka.

V rámci agroturistiky se tak rozmáhá i lamatrekking.

A pokud jsou lamy správně vychovávány již od malička, nechají se bez problému hladit, česat i krmit z ruky. „Jsou to klidná zvířata vhodná i k dětem. Právě proto se trpělivé lamy využívají i k takzvané lamoterapii a to zejména pro nemocné děti,“ popisuje chovatelka.

K ostatním zvířatům jsou lamy většinou tolerantní. „Všeobecně se snesou víceméně s každým zvířetem. Nevadí jim slepice ani psi. Původně jsme měli již zmiňované kamerunské ovce a jednoho lamího samce, který se přizpůsobil jejich stádu. Ve stádu smí být pouze jeden samec, jinak proti sobě bojují. Dokud se jedná o mláďata, dokážou se snést zhruba do půl roku života, pak se stávají konkurencí. Většinou se proto chovají samice s jedním samcem. Stádo ale vždy vede samice a samec je jen jako doplněk,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Lamí ubikace může být decentní

Lamám stačí jednoduchý přístřešek se třemi bočnicemi. Potřebují mít o všem přehled a rády se dívají ven. Jsou odolné vůči chladnému počasí, není potřeba se bát, že by jim v jednoduchém přístřešku byla zima. 

K přístřešku by měl být připojen větší výběh, kde budou lamy moci trávit čas přes den. Ohrazení se doporučuje kovové či elektrický ohradník. Jelikož jsou lamy vášnivé pozorovatelky a mají potřebu neustále hlídat své okolí, je vhodné, aby v jejich výběhu byl nějaký vyšší bod. „Měly by mít nějaký vrcholek, jelikož mají rádi přehled,“ doplňuje chovatelka.

Zajímavosti a fakta o lamách

  • Na rozdíl od ovcí a koz lamy téměř neničí půdní pokryv díky jejich mozolnatým kopýtkům.
  • Lamy se dožívají 15 až 20 let.
  • Mají velmi kvalitní vlnu, která by se měla stříhat jedenkrát za rok nejlépe na délku 3 cm.
  • Produkce vlny u lamy krotké činí 2 kg ročně, u lamy alpaky pak 2 až 3 kg.
  • Kontrola paznehtů by se měla provádět minimálně jedenkrát ročně.
  • Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.
  • Lamy vydrží delší dobu bez vody. Nicméně, nedoporučuje se cíleně omezovat přísun vody.
  • U lam se může projevit agresivita často způsobená dřívějším špatným zacházením či nesprávnou výchovou, a to zejména u samců. Zde se pak doporučuje provést kastraci.

Lamy se chodí vyprazdňovat na jedno místo. „Většinou je se toto místo nachází někde v rohu výběhu. Podestýlku v domečku pak mají díky tomuto WC čistou a není potřeba ji tak často kydat,“ vysvětluje Hladká.

Nejdůležitější složkou potravy lam je pastva a seno, rády pojídají také listy ze stromů a kůru. Přes zimu pak dostávají sušené seno, jež je součástí stravy i v létě, aby neměly průjem z mokré čerstvé trávy. 

Na zimu jsou vhodné i speciální krmné směsi pro lamy s vitamíny. „Jako pamlsek je uplácíme jablíčkem, mrkví nebo salátem. K dispozici mají neomezeně i minerální liz,“ popisuje chovatelka.

Podle Terezy Hladké je denní péče o lamy prostá. „Denně kontrolujeme, jestli mají dostatek vody (máme svod dešťovky do koryta). Poté zkontrolujeme, zda není porušená ohrada. V podstatě můžeme odjet na víkend a nemusíme zajišťovat žádné hlídání. Jsou to samostatná zvířata,“ vysvětluje.

Český klub chovatelů lam a alpak

V Česku existuje oficiální klub chovatelů lam a alpak. Mimo jiné se zde vede evidence jednotlivých kusů, čímž se zabraňuje blízké příbuzenské plemenitbě. „V případě blízkého příbuzenského vztahu je nebezpečí špatně vyvinutých jedinců, kteří většinou zemřou nebo nejsou ve správné kondici. Klub také eviduje veterináře, kteří se dokážou správně postarat o lamu,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Ceny u obou druhů se různí. Cena samičky lamy krotké se pohybuje kolem 20 až 25 tisíc Kč, cena u samce je nižší – pohybuje se kolem 5 až 15 tisíc Kč. Cena lamy alpaky je pak kolem 30 tisíc Kč za kus.

Podívejte se, jak chovají lamu, která s nimi spí i v posteli.

Autoři:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Městské včelaření není výhra. Včely berou potravu ostatním opylovačům

Včelařka Dagmar Šormová

Městské včelaření je hit posledních let. Vlastním medem se chlubí i mnohé hotely u nás a nabízejí ho hostům jako bonus....

Další z rubriky

Mláďata nejkrásnějších opic planety na vlastní oči. Čekají je křtiny

I malí languři už žerou čerstvé listí, ovoce a kousky zeleniny.

Na první pohled naprosto výjimečná zvířata, která vám vyrazí dech už svým zjevem a z paměti je jen tak nevymažete....

Raději než další lovecký nůž navrhl student designu budku pro netopýry

Ve Slavkovském lese se testuje budka k ochraně netopýrů, kterou navrhl student...

Ve Slavkovském lese se testuje budka pro netopýry, kterou navrhl Tomáš Starý, student Fakulty designu a umění Ladislava...

VIDEO: Vzácná albínská dvouhlavá želva za tři čtvrtě milionu nemůže najít kupce

Dvouhlavá želva albín je extrémně vzácná a má hodnotu přes 720 tisíc korun.

Chovatelé vzácný kousek želvy nádherné ocenili v přepočtu na zhruba 720 tisíc korun. Její cena je znásobená nejen tím,...

Najdete na iDNES.cz