Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 25. září 2021 Zlata

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně snadný, a navíc jsou to při správné výchově většinou klidná a trpělivá zvířata. Lama se proto skvěle hodí i pro začátečníky, kteří se ohlíží po vhodném spásači trávy.

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti. | foto: Pixabay.com

Lamy jsou velbloudovití sudokopytníci, kteří pochází z jižní Ameriky. Jsou domestikovány více než pět tisíc let. Jsou to velmi odolná zvířata přizpůsobená k životu v nehostinných podmínkách hor. 

V jejich domovině se využívají především pro maso, kůži a vlnu. K rodu lama náleží čtyři druhy – dva z nich jsou zdomestikované (lama krotká a lama alpaka) a dva divoké (lama vikuňa a lama guanako).

Fotogalerie

Lama krotká je se svojí výškou 110 až 150 cm v kohoutku největší ze všech druhů lam. V dospělosti může samec vážit 150 až 170 kg, samice pak 100 až 150 kg. 

Oproti ní je lama alpaka menší, kohoutková výška dosahuje 75 až 90 cm. Hmotnost dospělých samců může být až 80 kg, u samic pak kolem 55 kg. Alpaka připomíná tvarem těla spíše ovci a na rozdíl od lamy krotké je výrazně jemnější.

Jednou ze spokojených majitelů lam krotkých je Tereza Hladká. Malou skupinku čítající prozatím tři kousky vlastní teprve třetím rokem a nemůže si ji vynachválit. 

„Máme větší pozemek a hledali jsme zvíře, které bude nenáročné na chov a bude spásat trávu. Měli jsme dvanáct kamerunských ovcí, ale vadilo nám, že jsou všude výkaly, nespásají úplně všechno a také dost bečí. Lama proto byla nakonec jasná a hlavně pro nás ta správná volba.“

Všestrannost je její druhé jméno

Chovatelé se mohou těšit, že jim lama přinese výrazný užitek. Nejen kvůli vlně, která je velmi hřejivá, zužitkují i výkaly ve formě hnojiva, které navíc po vysušení poslouží jako topivo s dlouhou výhřevností.

Lamí plivance

Obrana lamy spočívá především v plivání na narušitele, které je ve skutečnosti zapáchajícím obsahem jejího žaludku. Tento obranný mechanismus však zároveň slouží i jako komunikační prostředek mezi jednotlivými členy stáda. Zejména samice na sebe plivou velmi často. 

Proč? Místo toho, aby se lamy vzájemně fyzicky napadaly a kopaly kvůli postavení a ujasňování hierarchie, využívají tuto elegantnější formu řešení konfliktů .

Je to samozřejmě skvělá „živá sekačka“, která pečlivě spásá veškerou trávu. Lama se také využívá jako zdroj masa a kůže a dále jako nosič břemene. „Unesou až 70 kg,“ doplňuje Hladká.

Všestrannost lamy se projevuje i v oblasti výcviku. „Lamy jsou velmi inteligentní. Dají se trénovat na parkuru stejně jako koně. Dokážou se například naučit chodit po lávce a podlézat nebo skákat přes překážky,“ popisuje chovatelka.

S lamou si dokonce můžete vyjít i na vycházku jako s pejskem. „S lamami chodíme na procházky na vodítku, mají to rády,“ doplňuje majitelka.

V rámci agroturistiky se tak rozmáhá i lamatrekking.

A pokud jsou lamy správně vychovávány již od malička, nechají se bez problému hladit, česat i krmit z ruky. „Jsou to klidná zvířata vhodná i k dětem. Právě proto se trpělivé lamy využívají i k takzvané lamoterapii a to zejména pro nemocné děti,“ popisuje chovatelka.

11. ledna 2015

K ostatním zvířatům jsou lamy většinou tolerantní. „Všeobecně se snesou víceméně s každým zvířetem. Nevadí jim slepice ani psi. Původně jsme měli již zmiňované kamerunské ovce a jednoho lamího samce, který se přizpůsobil jejich stádu. Ve stádu smí být pouze jeden samec, jinak proti sobě bojují. Dokud se jedná o mláďata, dokážou se snést zhruba do půl roku života, pak se stávají konkurencí. Většinou se proto chovají samice s jedním samcem. Stádo ale vždy vede samice a samec je jen jako doplněk,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Lamí ubikace může být decentní

Lamám stačí jednoduchý přístřešek se třemi bočnicemi. Potřebují mít o všem přehled a rády se dívají ven. Jsou odolné vůči chladnému počasí, není potřeba se bát, že by jim v jednoduchém přístřešku byla zima. 

K přístřešku by měl být připojen větší výběh, kde budou lamy moci trávit čas přes den. Ohrazení se doporučuje kovové či elektrický ohradník. Jelikož jsou lamy vášnivé pozorovatelky a mají potřebu neustále hlídat své okolí, je vhodné, aby v jejich výběhu byl nějaký vyšší bod. „Měly by mít nějaký vrcholek, jelikož mají rádi přehled,“ doplňuje chovatelka.

Zajímavosti a fakta o lamách

 • Na rozdíl od ovcí a koz lamy téměř neničí půdní pokryv díky jejich mozolnatým kopýtkům.
 • Lamy se dožívají 15 až 20 let.
 • Mají velmi kvalitní vlnu, která by se měla stříhat jedenkrát za rok nejlépe na délku 3 cm.
 • Produkce vlny u lamy krotké činí 2 kg ročně, u lamy alpaky pak 2 až 3 kg.
 • Kontrola paznehtů by se měla provádět minimálně jedenkrát ročně.
 • Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.
 • Lamy vydrží delší dobu bez vody. Nicméně, nedoporučuje se cíleně omezovat přísun vody.
 • U lam se může projevit agresivita často způsobená dřívějším špatným zacházením či nesprávnou výchovou, a to zejména u samců. Zde se pak doporučuje provést kastraci.

Lamy se chodí vyprazdňovat na jedno místo. „Většinou je se toto místo nachází někde v rohu výběhu. Podestýlku v domečku pak mají díky tomuto WC čistou a není potřeba ji tak často kydat,“ vysvětluje Hladká.

Nejdůležitější složkou potravy lam je pastva a seno, rády pojídají také listy ze stromů a kůru. Přes zimu pak dostávají sušené seno, jež je součástí stravy i v létě, aby neměly průjem z mokré čerstvé trávy. 

Na zimu jsou vhodné i speciální krmné směsi pro lamy s vitamíny. „Jako pamlsek je uplácíme jablíčkem, mrkví nebo salátem. K dispozici mají neomezeně i minerální liz,“ popisuje chovatelka.

Podle Terezy Hladké je denní péče o lamy prostá. „Denně kontrolujeme, jestli mají dostatek vody (máme svod dešťovky do koryta). Poté zkontrolujeme, zda není porušená ohrada. V podstatě můžeme odjet na víkend a nemusíme zajišťovat žádné hlídání. Jsou to samostatná zvířata,“ vysvětluje.

Český klub chovatelů lam a alpak

V Česku existuje oficiální klub chovatelů lam a alpak. Mimo jiné se zde vede evidence jednotlivých kusů, čímž se zabraňuje blízké příbuzenské plemenitbě. „V případě blízkého příbuzenského vztahu je nebezpečí špatně vyvinutých jedinců, kteří většinou zemřou nebo nejsou ve správné kondici. Klub také eviduje veterináře, kteří se dokážou správně postarat o lamu,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Ceny u obou druhů se různí. Cena samičky lamy krotké se pohybuje kolem 20 až 25 tisíc Kč, cena u samce je nižší – pohybuje se kolem 5 až 15 tisíc Kč. Cena lamy alpaky je pak kolem 30 tisíc Kč za kus.

Podívejte se, jak chovají lamu, která s nimi spí i v posteli.

 • Nejčtenější

Nůž do travní sekačky nabrousíte za pár minut, nemusí být ostrý jako nůž

Letní zahradní sezona končí, je proto třeba zahradní techniku pomalu připravovat na další sezonu. Týká se se to i nože...

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

Když vařili street food v Brně Punčochář s Kašpárkem, všem tekly sliny

Na Zelném trhu to žije a místní street food nelze než závidět. Šéfkuchař Přemek Forejt to dobře ví, proto také pozval v...

Vepřové nikdy nezklame. Hvězdou je pomalu pečená plec i krkovice

Maso „z prasátka“ chutná skvěle jen tak upečené nebo v guláši, ale vy můžete překvapit své hosty třeba jeho trhanou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálie a smažená jídla vyřadily první dva adepty na titul Masterchefa

Jen co byla minulý týden konečně jasná finálová šestnáctka amatérských kuchařů letošního ročníku soutěže Masterchef...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Zoufalý boj za bosá kopyta. Oni nepřipustí, že podkovy koním ubližují, říká Vydra

Premium To ráno už nás Václav Vydra vyhlížel. Seděl na zápraží, mžoural do sluníčka a snídal. Rádi jsme poseděli s ním. Ale...

Tajný život lidoopů. Orangutani zvládnou i 40 sexuálních pozic, gorily nadávají

Premium Seznámili se v šimpanzí kleci a životu a chování lidoopů zasvětili značnou část svého života. Primatologové a etologové...

Mládě ježury vylíhnuté z vejce se živí matčiným mlékem a můžete ho vidět

Ježura je sice jeden z nejběžnějších, ale také nejpodivnějších savců, s nímž se lze setkat v Austrálii, Tasmánii a v...

Vědci potvrdili, že kočky jsou líné a chtějí vše zadarmo, hlavně jídlo

Premium Pokud jste přesvědčeni, že je vaše kočka líná, máte pravdu. Aspoň podle vědců z Kalifornské univerzity, kteří provedli...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...