VIDEO: Lachtan Meloun při odběru krve drží, děti si mohou vzít příklad

aktualizováno 
Téměř rok trvalo, než se chovatelům v pražské zoo podařilo s lachtanem Melounem natrénovat, aby si bez podání anestetik nechal odebrat krev. Mnoho zoologických zahrad se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by je museli uspávat. Podobně ale neprovádějí odběr krve nikde jinde ve střední Evropě.

V pražské zoo chovatelé pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

"Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat," vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Fotogalerie

Odběr je důležité provádět v klidu, proto celá procedura probíhá pod taktovkou  Melouna (životní příběh tohoto samce si můžete přečíst zde), který může spolupráci kdykoliv sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev, ze které veterinář krev odebírá, pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce.

"Je důležité, aby byla žíla dobře vidět, proto je třeba ji zahřát. Jakákoli snaha o to však vždy vedla k tomu, že Meloun spolupráci ukončil," vysvětluje vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. "Nejlépe se nám nakonec osvědčilo využít teplé vody," dodává.

Vpich jehly lachtan samozřejmě cítí, ale nijak mu to nevadí. "Mám v tu chvíli Melounovu ploutev v ruce, takže vím, že sebou ani necukne," konstatuje chovatelka. Meloun k tomu má dost dobrý důvod, motivován je samozřejmě odměnou. "Je v tu chvíli spokojený, protože jen drží a v podstatě zadarmo se nechá krmit rybami," prozrazuje Ewa Kasprzak podstatu úspěšného odběru.  

Trénink krůček po krůčku, což trvalo téměř rok

Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat pomalu, ale důsledně, krok za krokem. Nejprve šlo o to, naučit Melouna podávat zadní ploutev pod mříží, a až na samotném konci si z ní od veterináře nechal jehlou odebrat krev. Nyní je bez problémů možné odebírat mu krev jednou týdně, takže téměř roční trénink přinesl kýžené ovoce. 

I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží však reagovat i na řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních.

Právě Meloun ovšem nad ostatními vyniká díky své ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně, tedy někdy příští rok na jaře, budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Čižba. V Česku je to vymizelý lov, který však jinde v Evropě kvete

Podle CABS takto najdou smrt až tři miliony ptáků ročně.

Miliony drobných divoce žijících ptáků každý rok skončí na talíři. A to nikoliv kdesi v divočině, ale v Evropě, ve...

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Kastrace je pojistkou proti množení a utrpení koček, lze ji proplatit

Toto koťátko se našlo odložené u popelnic (spolu se svou matkou s třemi...

Přeplněné kočičí útulky, koťata odhozená do popelnic či do škarpy, zvířata žijící na ulici. Stav, který způsobil...

Najdete na iDNES.cz