Veterináři varovali před bolestivou kosmetickou procedurou, která měla zvířatům dodat kreslené „Mickey Ears“. Nebezpečný, bolestivý a zbytečný zákrok vyvolal pobouření v Číně, kde se stal stále populárnějším trendem. Kliniky pro domácí mazlíčky totiž nabízejí úpravy uší za pouhých 300 jüanů (necelých 1 000 Kč).
Místní zpravodajské portály, například South China Morning Post, také odhalily desítky online obchodů prodávajících svorky na mrzačení uší zvířat doma jako svépomocné pomůcky. Odborníci na zvířata však varují, že tento postup může způsobit bolest zvířatům, poškodit jejich sluch a omezit jejich schopnost komunikovat.
Mrzačení psů jako tajný kšeft. Nelegální kupírování dělají i chovné stanice |
K vytvoření tvaru musí zvířata podstoupit dvě samostatné procedury. Nejprve musí být pod narkózou na půlhodinovou operaci k přeříznutí ucha. Druhou fází je „fáze stylingu“, která může trvat 20 až 60 dní a vyžaduje časté úpravy, aby ucho zůstalo na místě.
Tento postup je v současnosti ve většině nemocnic pro domácí mazlíčky vzácný, ale může být běžný v chovných zařízeních. To jen proto, aby se štěňata lépe prodávala.
V současné době bohužel v Číně neexistuje žádný zákon, který by tento postup zakazoval. Veřejnost však nyní naléhá na vládu, aby operaci postavila mimo zákon a zasáhla proti bezohledným veterinářům, kteří ji provádějí.
Naštěstí u nás je situace jiná. „Kupírování uší u zvířat v České republice upravuje zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání a další předpisy. Podle něj je výslovně zakázáno kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiné prostředky k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žláz, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod,“ popisuje veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope.
Kupírovaní psi taky nesmějí soutěžit na výstavách. „Trend kupírovaní uší na naši klinice nepodporujeme, jde o bolestivou a naprosto zbytečnou chirurgickou proceduru. Možnou výjimkou jsou nádorové procesy postihující ušnici. Každý zákrok v anestezii přirozeně s sebou nese i rizika,“ připomíná Galbinec.
Přizná se, že i v dnešní době se občas a sporadicky najdou majitelé požadující vykonání amputace uší, rázně je tu však odmítají. Tento postup potvrzuje i Bill Lambert, výkonný ředitel pro zdraví, welfare a chovatelské služby v britském Kennel Clubu.
Souhlasíte s úpravou uší u psů a koček?
„Psi nejsou módní doplňky a takové postupy jsou kruté a zbytečné a neberou ohled na dobré životní podmínky psů. Psi pravidelně používají řeč svého těla, aby ukázali, jak se cítí, což zahrnuje pohyb jejich uší, takže kromě stresu, bolesti a nepohodlí může změna jejich vzhledu tímto způsobem poškodit pouto mezi vámi a vaším psem a schopnost psa komunikovat,“ vysvětlil.