Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Když se doma ozve: Fuj, krysa! bude to nejspíš potkan, říká deratizér

Pokud se z vašeho domu, chodby, sklepa či dokonce zahrady ozve zapištění „fuj, krysa“, tak se většinou jedná o jiného hlodavce. O potkana. Potkan obecný totiž krysu obecnou v posledních dvou staletích vytlačuje a dnes je mnohem hojnější, respektive krysu téměř nahradil, připomíná týdeník 5plus2.

Potkan obecný (Rattus norvegicus) | foto: Profimedia.cz

Jsou to krysy, anebo potkani? „Krysu jsem za víc než dvacet let praxe nepotkal. Ve městě to byli vždy potkani,“ potvrzuje pražský deratizér Jan Rybníkář z firmy Desar. 

Pracuje hlavně ve sklepích, garážích, teplovodních šachtách, kam si ho zvou majitelé či provozovatelé nemovitostí. Právě majitelé, ale i bytová družstva nebo společenství vlastníků podle zákona odpovídají za prevenci přemnožení hlodavců. 

„Když v nemovitosti hlodavci nejsou, stejně je optimální provést deratizaci jednou za rok. V případě velkého výskytu se pak pasti kladou i čtyřikrát ročně,“ vysvětluje. A kolik služba stojí? 

Pro činžák asi za dva tisíce

„Základní cena za preventivní deratizaci v klasickém pražském činžáku vyjde celkem na asi 2 000 korun,“ vypočítává Rybníkář. Každý si podle něj může koupit jed na krysy či spíš potkany sám, profesionální firmy ale používají jedy silnější. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Je to proto, že lidé neuměli profesionálně jedy použít a trávili se třeba psi. Takže obchody dnes nabízejí spíš slabší jedy,“ říká.

Kdo se rozhodne potkany či krysy hubit sám, platí zde obdobná strategie jako na myši, i když s výjimkami. Pasti klademe podél zdí, protože tito obezřetní tvorové nemají dobrý zrak a jejich trasy vedou právě podél zdí, plotů a podobně. 

Krysy i potkani jsou mimořádně inteligentní hlodavci. Naštěstí pro chalupáře obývají spíše městské aglomerace. Pokud se objeví i na vesnici, tak spíše na statku s chovem prasat či drůbeže nebo ve stodolách se zásobami krmiva. 

Ve městech žijí pod povrchem, kam lidé nechodí. Důkazem budiž New York a loňská až téměř hororová nehoda jistého muže, který se při čekání na autobus propadl chodníkem do kanálů. 

Spadl přímo do obřího hejna potkanů. Když ho po půl hodině hasiči vytáhli, vyprávěl, že hlodavci lezli všude kolem něho a on ani nevolal o pomoc, bál se, aby mu nevlezli do pusy.

Praha plná potkanů

Když se podíváme do podzemí hlavního města, ani tady moc krys nenajdeme, zato potkanům se daří. Pod Prahou jich podle odhadů žije asi pět milionů, tedy pět na jednoho obyvatele metropole. 

Pět psích lovců, kteří váš domov nejlépe zbaví hlodavců:

27. února 2018

Praha, stejně jako další česká města, ale potkany i krysy pravidelně a plošně hubí, deratizace probíhá většinou od dubna do října. Návnady se pokládají přímo do kanalizační sítě, kde se otrávené zvíře nakonec buď rozloží, nebo doputuje do čističky.

Rozdíl mezi krysou a potkanem

Zatímco v českém či evropském prostředí dělá krysa obecná (Rattus rattus) člověku společnost už přes 2 000 let, potkan obecný (Rattus norvegicus) se do Evropy dostal až v 18. století. 

Spokojené bydlení

Zatímco ve městě se často potýkáme s potkany, na venkovských zahradách jde spíše jen o myši. A s těmito hlodavci si umíme poradit tak, abychom se spokojeně mohli věnovat svým zálibám.

Krysy původně pochází z teplých skalnatých krajin v Himálajích, z jižní a východní Asie a do Evropy se dostaly na lodích, proto se jim dříve také říkalo „krysa lodní“. 

Dnes jsou v Česku spíše vzácné, tu a tam se ale ohnisko objeví. Původně se myslelo, že je vytlačili právě invazivní potkani, úbytek krys ale začal už ve středověku. 

Způsobil to přechod od sušších dřevěných staveb, které jsou pro krysy ideální, ke stavbám kamenným a cihlovým, kde se, zejména ve sklepích, držela vlhkost. Další úbytek krys začal s rozvojem městských kanalizací.

Také potkani připluli do Čech a do celého světa na lodích. Stalo se tak s rozvojem námořní dopravy, kdy se rozšířili z bažinatých oblastí východní Asie zejména do Evropy a Severní Ameriky. 

Přestože se potkani začali rozšiřovat později než krysy, větší přizpůsobivostí a schopností žít ve vlhkém prostředí je na mnoha místech nahradili, zejména ve vnitrozemí.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Alkohol, či oškrábat? Plísně hyzdí domovy a škodí. Zbavte se jich navždy

Premium Pokud vás někdo v poslední době pořádně vyplísnil, nebylo to asi nic příjemného. Většinou to však netrvá déle než pár...

Dobrovolníci sledovali okamžitou spotřebu plynu. Začátek února s ní zamával

Portál iDNES.cz v prosinci odstartoval netradiční projekt Špion na plynoměru. V domácnostech dobrovolníků sleduje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nizozemci se rozhodli v reálu postavit šílené nápady Pata a Mata

Jejich nápady jsou velmi hloupé, ale zároveň velmi vynalézavé, charakterizuje kutily Pata a Mata Bram van Dijk, který...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Kocour se jim v autě vždy pozvracel a pokálel. Rady expertky pomohly

Cestování s mazlíčky nebývá úplně snadné, řada psů například při jízdě autem trpí větry. Paní Věra se zase obrátila s...

Z britské muniční lodi z druhé světové války se stal úchvatný korálový útes

Premium Rudé moře v Egyptě ukrývá 32 metrů pod hladinou něco úchvatného – potopený válečný vrak, který si příroda přetvořila...

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...