Krysy poskytla organizace sídlící v Tanzanii, která trénuje africké obří krysy k boji proti pašování divokých zvířat, detekci nemocí a plnění dalších užitečných úkolů. Africké obří krysy jsou alespoň dvakrát větší než běžné krysy obecné, které se v městech běžně vyskytují.
Krysa obrovskáKrysa obrovská je urostlý hlodavec, který může dorůstat až velikosti kočky. Hlava s tělem měří 25–45 cm, ocas je dlouhý až 46 cm, samci mohou vážit až 2,5 kilogramu. Žijí téměř v celé subsaharské Africe. S krysami jsou příbuzné jen vzdáleně, neboť mají výrazné lícní torby, díky nimž byly považovány za křečky. |
Jsou nejvíce známé pro svou schopnost najít miny a jiné výbušniny na starých bojištích v Angole, Mosambiku a Kambodži, což jim vyneslo přezdívku „hrdinské krysy“. Probíhají snahy o rozšíření využití jejich vynikajícího čichu k hledání lidí uvězněných v zříceninách budov, detekci nemocí v laboratorních vzorcích a upozorňování úřadů na nelegální zboží v přístavech a na letištích.
V březnu dokončilo šest afrických krys svůj první test v terénu, kdy strávily měsíc v přístavu v Tanzanii, kde měly za úkol detekovat pašované zboží, včetně luskounů. Šupinatý mravenečník je žádaný pytláky a patří mezi nejvíce pašovaná zvířata na světě.
Jeho maso je považováno za lahůdku ve Vietnamu a některých částech Číny a jeho šupiny se používají v tradiční čínské medicíně. Sandiegská krysa Runa byla původně vycvičena k hledání min.
V Zoo Praha lze vidět luskouny. Savce, jejichž srst se proměnila v šupiny |
Všichni žasnou nad jejím čichem. Její trenéři například schovali malé nádoby s heřmánkovým čajem pod zem v krabici. „Jakmile byla vypuštěna z klece, její nos se začal třást a ona se pustila do práce. Během několika sekund našla všechny nádoby a běžela si pro odměnu,“ popsala Cari Inserra, vedoucí odborné péče o divokou zvěř v zoo v San Diegu.
„Jednou z nejzábavnějších věcí je vidět, jak svými schopnostmi mění vnímání lidí,“ tvrdí Inserra. Podle ní i kolegů ze zoo a Wildlife Alliance krysy nabízejí důležitý nástroj k boji proti pašování divokých zvířat, což chce zoo zdůraznit, protože nelegální obchod s živočichy je velmi destruktivní pro druhy, které aktivně snaží zachránit a chránit v přírodě.
Krysy ve své pověsti však stále mají co dohánět, aby si získaly všechny. Minulý týden například starosta New Yorku Eric Adams představil Kathleen Corradi, bývalou učitelku základní školy a aktivistku proti krysám, jako svou novou oporu, jejímž úkolem je bojovat proti potenciálně milionům krys, které se skrývají v městě.
Inzerát města na tuto pozici uvádí, že hledají uchazeče, kteří jsou „krvaví“, mají „vražedné instinkty“ a mohou se zavázat k „zabíjení krys ve velkém“.
Na své první tiskové konferenci ve své nové práci prohlásila Corradi, stojící vedle Adamse, že nenávidí krysy a slíbila použít „vědu“, aby je z města vymýtila. Krysy mohou šířit nemoci jako leptospirózu, která výjimečně může vést k meningitidě a způsobit selhání ledvin a jater.
Izzy Szottová, výzkumná vědkyně chování v organizaci APOPO sídlící v Tanzanii, která trénuje krysy pro vlády, řekla, že ji nepřekvapilo, že krysy byly označeny jako nepřátelé číslo jedna, ale chce, aby lidé znali celý obraz.
Její nadějí je mít ambasadorské krysy v renomovaných zoologických zahradách, jako je ta v San Diegu, což povede k většímu porozumění a podpoře výzkumu krys. Mluvčí New Yorku Fabien Levy nazval krysy svého města „špinavými, nemocnými“ a veřejným zdravotním rizikem, které se město snaží odstranit pomocí humánních technik, pokud je to možné. Ale dodal: „Naší prioritou zůstávají obyvatelé našeho města, nikoli jeho hlodavci.“
Podle Szottové jsou však krysy obecně „docela čistá zvířata“, přidává, že se neustále čistí a často s láskou olizují paže svých trenérů. Krysy podle ní často získávají špatnou pověst, ale je důležité zvážit naši odpovědnost k přírodě kolem nás a k tomu, že sdílíme planetu s ostatními druhy.
„Musíme pochopit schopnosti, které tato zvířata mají, a vidět je humánním způsobem a zacházet s nimi humánním způsobem,“ dodala.
Podle její organizace africké obří krysy dosud vycítily více než 150 000 pozemních min. Pomohly také zdravotnickým klinikám v Africe diagnostikovat tuberkulózu, detekovaly bakterie ve vzorcích 25 000 pacientů.
V zařízení v Morogoru v Tanzanii Szottová a další výzkumníci také pracují na tréninku krys, aby jednoho dne pomáhaly při detekci znečištěné půdy nebo pomáhaly záchranářům najít lidi uvězněné pod sutinami po zemětřeseních a výbuchy.