Pro někoho je nejkrásnější mazlíček obyčejný křeček. Levný a nenáročný

  18:45aktualizováno  18:45
Křeček zlatý, někdy podle země svého původu nazývaný také syrský, je baculatý samotářský hlodavec, kterého lze docela dobře ochočit a zvyknout na mazlení. Záleží ovšem na výchově, může z něj vyrůst i kousavý agresivní mrzout.

Křeček se dá ochočit, takže v něm na dva tři roky můžete najít příjemného chlupatého mazlíka. | foto: Profimedia.cz

Pokud chcete malého chlupatého kamaráda na mazlení, je ideální pořídit si mládě co nejdříve oddělené od ostatních sourozenců. Mláďata křečků, která dlouho zůstávají pohromadě v rodném hnízdě, se naučí bojovat o potravu a bývají potom agresivnější i vůči svému majiteli. Zvláště samičky.

Samolepka do alba Mazlíčci

Ve středeční MF DNES vyšla právě samolepka křečka zlatého a kočky bengálské (o tomto plemeni čtěte více zde).

Pokud byste ji snad prošvihli, můžete ji dodatečně získat podle pokynů zde. A jestli ještě nemáte sběratelské album Mazlíčci s prvními 12 samolepkami, můžete si jeho zaslání objednat prostřednictvím SMS (v ceně 20 Kč) ve tvaru ALBUM jméno příjmení ulice číslo město PSČ (vzor ALBUM jan novak jindrisska 16 praha 1 110 00) na čísle 902 11 20.

Součástí čtvrteční MF DNES bude sběratelské album MAZLÍČCI se sérií prvních 12...

Samolepky do sběratelského alba Mazlíčci budou v MF DNES vycházet až do 7. listopadu každý všední den a v sobotu.

Vyberte si tedy pokud možno samečka, ti bývají klidnější a povahově vyrovnanější, a postupně ho zvykejte na svoji dlaň. Nejlépe, když se sám vzbudí a vyleze z pelíšku, násilné buzení nemá rád. Brát ho můžete za kožní řasu za krkem, aby vás nemohl kousnout. 

Pokud toužíte po ochočeném mazlíkovi, opravdu zůstaňte jen při jednom křečkovi. Je to samotář, takže samotou nijak trpět nebude. Pokud byste si pořídili páreček, budete brzy řešit, co s mláďaty. Křečci totiž dokážou najednou vrhnout 6 až 10 mláďat. Rodí se holá a slepá, ale už ve věku tří týdnů mohou putovat k novým majitelům.  

Pokud by je od vás neodkoupil zverimex, zájemce byste ale nemuseli hledat jen v rodinách s dětmi, poslední dobou berou zavděk křečkem jako mazlíčkem i senioři, vzhledem k finanční nenáročnosti chovu (více info zde). Stačí mu totiž skleněný, plastový nebo drátěný "domeček" vystlaný hoblinami nebo jinou podestýlkou vhodnou pro malá zvířata (konkrétně vám poradí v každém zverimexu).

Vhodné je přidat napáječku s čistou vodou a větvičku z ovocného stromu na okusování, případně kus tvrdého chleba. Křeček má totiž jako hlodavec dorůstající zuby, které si musí stále obrušovat hryzáním něčeho tvrdého. Krmit ho můžete směsí ovsa, kukuřice, kousky čerstvé zeleniny a ovoce, občas se mu přidává moučný červ, nebo kousek tvarohu či vařeného vajíčka jako zdroj bílkovin.

Předplaťte si MF DNES a žádná samolepka vám neuteče

Pokud chcete mít jistotu, že Mladou frontu DNES se samolepkami seženete každý den, objednejte si předplatné na dobu šesti týdnů ve speciální zvýhodněné akci za 83 korun na týden. Získáte sběratelské album, všech 89 samolepek, ušetříte 116 Kč proti ceně na stánku a noviny budete mít ve schránce každý den do 7:30.

Předplatné si můžete objednat přímo ZDE, na telefonním čísle 225 555 522, nebo prostřednictvím SMS (k této formě objednávky najdete více informací ZDE).  

 

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Francouzský psí a kočičí ráj s bazénem, kde se degustují granule

Podmínky tu mají psi i kočky ty nejideálnější.

Vypadá jako luxusní hotel pro psy a kočky, ale jeho účel je jiný. V areálu na jihu Francie experti zjišťují, které...

Kotě vybírejte pečlivě, přizpůsobte mu byt a připravte se na jeho potřeby

Malou Hájenku si babička Kláry Vodičkové vybrala v útulku, vybíraly mazlivé...

Toužíme-li po přítulném parťákovi a mazlení, kočky umí tuto potřebu naplnit měrou vrchovatou. Jak a kde ji vybrat, a...

Když i v Praze napadne sníh, mění se zoo v pohádkovou krajinu

Smečka vlků eurasijských

I na metropoli se v posledních dnech sem tam sype sníh a trojská kotlina tak nabízí i hodně nezvyklé pohledy. Copak vlk...

Najdete na iDNES.cz