Králík jako mazlíček. Nic pro úzkostlivé majitele bytu

aktualizováno 
Mít svého králíčka-mazlíčka je snem skoro každého dítěte. Než však podlehnete dětskému naléhání, uvědomte si, že chov králíka potřebuje své a budete mu muset věnovat dost velkou péči. Připravte se na to, že je schopen rozkousat veškeré kabely, přívodní šňůry a ohryzat nábytek.

Někteří králíci jsou schopni se naučit i sportovním disciplínám jako králičí hop. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jelikož králík je kořistí masožravců, když se lekne, nebo má strach, hledá skrýš. V divočině jim jako úkryty slouží podzemní chodby a brlohy, nadzemní útočiště využívají jenom v případě nouze. Proto i králík chovaný v domácnosti potřebuje mít k dispozici klec jako možnost úkrytu.

Fotogalerie

Obecně jsou králíci velmi čistotní. Potřebu vykonávají vždy na jednom místě. Mohou se naučit používat i toaletní misku. Výjimku tvoří nekastrovaní samci, kteří si označují teritorium silně zapáchajícími výkaly a sekretem.

„Králičí přístřešek rozdělte na dvě funkčně oddělené části – prostor pro ležení a spaní a prostor pro aktivity. Volně chovaní králíci vyžadují klec, která je dost velká na to, aby se v ní mohli pohodlně natáhnout, když leží na boku,“ radí veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope. 

Klec s platovým dnem a drátěným stropem je ideální, protože se lehce čistí a dobře větrá. Na dno klece dejte slámu nebo hobliny a měňte je každý den. 

Králíci rádi přežvykují a drápou předměty v domácnosti. Pozornost je potřeba zaměřit především na jedovaté rostliny (difenbachia, oleandr) a elektrické kabely.

Prosklené terárium pro chov plazů není pro králíky vhodné, protože se špatně větrá. Pokud chováte dva a více králíků, každý by měl mít svou klec. „Králíci totiž mohou mezi sebou bojovat právě kvůli společnému chovu v jedné kleci,“ upozorňuje Galbinec.

Králíci mohou být chováni i ve společné domácnosti se psem. Kočky jsou však často nepředvídatelné a nemůžete je proto nechat s králíkem doma o samotě.

Běžnou praxí je také společný chov králíků a morčat. To se však obecně nedoporučuje, jelikož zdravý králík může mít bez klinických projevů nemoci některé bakterie (např. Bordetella brochiseptica), které u morčat způsobují onemocnění.

Dlouhá stébla jsou základem

Dlouhá stébla sena jsou základem pro dobré zažívání králíků. Zároveň umožňují správné odírání neustále dorůstajících zubů – řezáků. Kvalitní seno by mělo být součástí každodenní potravy králíka.

Podívejte se, jak to vypadá na závodech Králičí hop:

Mnohé komerčně vyráběné krmné směsi pro králíky jim umožňují „vybírat“ jen to, co jim nejvíce chutná a zbytek nechávají bez povšimnutí. Tím se však ochuzují o vyváženou stravu. 

Tomuto se lze vyhnout krmením pomocí peletované diety, která zaručuje, že králík dostává vše, co potřebuje. Nejlepší krmivo pro rostoucí králíky jsou pelety na bázi vojtěšky, kvalitního seno a odměny ve formě „zeleného“ krmení.

Nejvhodnější pelety pro doma chované dospělé králíky obsahují 18 % hrubé vlákniny a 14 % bílkovin. Tyto pelety napomáhají v prevenci obezity, průjmu a dalších trávicích potíží.

Zelené krmení podávejte postupně

Čerstvé zelené krmení byste měli králíkům podávat postupně. Přidávat vždy jeden nový druh každý týden a naopak z krmení vysazovat ty druhy, které byly příčinou měkčí stolice. 

Široký výběr listů stromů pomáhá v prevenci výživové nerovnováhy. „Obézní králíci a králíci s méně formovanou stolicí mohou profitovat z krmení kvalitním senem a dvou šálků zeleného krmení bez přídavku pelet,“ doporučuje veterinář.

Většina zeleniny a ovoce obsahuje vysoký podíl vody a má relativně nízkou nutriční hodnotu. Zrní a ostatní krmivo bohaté na škrob a cukr není obecně doporučované vzhledem k možným průjmům. 

Zelené krmení, kořenovou zeleninu a ovoce byste proto měli podávat v menších dávkách formou odměn či pamlsků. Některé rostliny přímo z vaší zahrady jako žaludy, jetel, sedmikráska, pampeliška, hlohové bobule, vrba a mladé listí dubu, jsou také velmi výživné. 

Musí se však předem opláchnout čistou vodou. Mějte na paměti, že běžné zahradní rostliny mohou být pro králíky jedovaté. Jakékoliv změny potravy králíka by se měly vždy dělat postupně v průběhu deseti dnů. Náhlé změny potravy totiž mohou být příčinou nechutenství nebo odmítaní krmiva. 

Prevence nemocí králíků

Prevence nemocí u králíků je stejně důležitá jako u jiných domácích zvířecích mazlíčků. Běžně se doporučuje králíka očkovat ve věku 10 týdnů s následnou revakcinací za 4 týdny a s opakováním jednou za 6 měsíců, nebo alespoň jednou ročně. 

Očkováním můžete chránit svého králíka proti myxomatóze, moru králíků i pasteurelóze (tady se očkují především králíci ve velkochovech).

Králíci také trpí onemocněním zubů, což je poměrně častým problémem. Králičí zuby neustále rostou a když váš králík dostává potravu s nízkým zastoupením vápníku a vitamínu D, může to mít vážné důsledky pro stav jeho kostry a zubů. 

Zuby králíků podléhají velice rychle deformitám a mohou se zařezávat do jazyka nebo způsobovat vředy a hnisavé záněty s formací abscesu. 

V poslední době se stále častěji provádí i kastrace králíků. Kastrace zabraňuje nemocem, jako jsou novotvary vaječníků či varlat. Také snižuje agresivitu samců a umožňuje chovat samce a samice ve společném prostoru bez obav z nežádoucího připuštění.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu

Košík s "úlovkem česnekových" bylinek: vlevo vpředu česnek podivný, za ním...

Medvědí česnek je zásobárnou látek, které naše tělo po zimě uvítá. V kuchyni se hodí do pomazánek i na výrobu domácího...

Liščata odložená na zastávce se zachránit nepodařilo, všechna uhynula

Zvířecí záchranář Karel Bobál se snaží vypiplat liščí mláďata.

Ani jedno z pěti liščat nalezených v papírové krabici na autobusové zastávce nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku se...

Další z rubriky

Manuál pro začínající včelaře. Zvládne to každý, pomohou dotace i svaz

Pro úly musíte najít na svém či pronajatém pozemku ideální místo, které bude...

Včelaření by mělo bavit náruživé hráče počítačových her. V podstatě jste neustále ve střehu a děláte vše pro to, aby...

Na chřestýše benzinem a ohněm. Tak si v Texasu představují ekologii

Chřestýš zelený (Crotalus viridis) je jedovatý zmijovitý had z podčeledi...

Když první dobyvatelé osídlovali americkou pevninu, už od 17. století z pudu sebezáchovy bojovali proti chřestýšům, aby...

Tasmánský čert možná nevyhyne. Umí se zbavit rakoviny

Ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii), známý též jako tasmánský čert

Budoucnost proslulého tasmánského čerta čili ďábla medvědovitého možná nebude tak chmurná. Tento vačnatec, jemuž...

Najdete na iDNES.cz