Králík jako mazlíček. Nic pro úzkostlivé majitele bytu

aktualizováno 
Mít svého králíčka-mazlíčka je snem skoro každého dítěte. Než však podlehnete dětskému naléhání, uvědomte si, že chov králíka potřebuje své a budete mu muset věnovat dost velkou péči. Připravte se na to, že je schopen rozkousat veškeré kabely, přívodní šňůry a ohryzat nábytek.

Někteří králíci jsou schopni se naučit i sportovním disciplínám jako králičí hop. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jelikož králík je kořistí masožravců, když se lekne, nebo má strach, hledá skrýš. V divočině jim jako úkryty slouží podzemní chodby a brlohy, nadzemní útočiště využívají jenom v případě nouze. Proto i králík chovaný v domácnosti potřebuje mít k dispozici klec jako možnost úkrytu.

Fotogalerie

Obecně jsou králíci velmi čistotní. Potřebu vykonávají vždy na jednom místě. Mohou se naučit používat i toaletní misku. Výjimku tvoří nekastrovaní samci, kteří si označují teritorium silně zapáchajícími výkaly a sekretem.

„Králičí přístřešek rozdělte na dvě funkčně oddělené části – prostor pro ležení a spaní a prostor pro aktivity. Volně chovaní králíci vyžadují klec, která je dost velká na to, aby se v ní mohli pohodlně natáhnout, když leží na boku,“ radí veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope. 

Klec s platovým dnem a drátěným stropem je ideální, protože se lehce čistí a dobře větrá. Na dno klece dejte slámu nebo hobliny a měňte je každý den. 

Králíci rádi přežvykují a drápou předměty v domácnosti. Pozornost je potřeba zaměřit především na jedovaté rostliny (difenbachia, oleandr) a elektrické kabely.

Prosklené terárium pro chov plazů není pro králíky vhodné, protože se špatně větrá. Pokud chováte dva a více králíků, každý by měl mít svou klec. „Králíci totiž mohou mezi sebou bojovat právě kvůli společnému chovu v jedné kleci,“ upozorňuje Galbinec.

Králíci mohou být chováni i ve společné domácnosti se psem. Kočky jsou však často nepředvídatelné a nemůžete je proto nechat s králíkem doma o samotě.

Běžnou praxí je také společný chov králíků a morčat. To se však obecně nedoporučuje, jelikož zdravý králík může mít bez klinických projevů nemoci některé bakterie (např. Bordetella brochiseptica), které u morčat způsobují onemocnění.

Dlouhá stébla jsou základem

Dlouhá stébla sena jsou základem pro dobré zažívání králíků. Zároveň umožňují správné odírání neustále dorůstajících zubů – řezáků. Kvalitní seno by mělo být součástí každodenní potravy králíka.

Podívejte se, jak to vypadá na závodech Králičí hop:

Mnohé komerčně vyráběné krmné směsi pro králíky jim umožňují „vybírat“ jen to, co jim nejvíce chutná a zbytek nechávají bez povšimnutí. Tím se však ochuzují o vyváženou stravu. 

Tomuto se lze vyhnout krmením pomocí peletované diety, která zaručuje, že králík dostává vše, co potřebuje. Nejlepší krmivo pro rostoucí králíky jsou pelety na bázi vojtěšky, kvalitního seno a odměny ve formě „zeleného“ krmení.

Nejvhodnější pelety pro doma chované dospělé králíky obsahují 18 % hrubé vlákniny a 14 % bílkovin. Tyto pelety napomáhají v prevenci obezity, průjmu a dalších trávicích potíží.

Zelené krmení podávejte postupně

Čerstvé zelené krmení byste měli králíkům podávat postupně. Přidávat vždy jeden nový druh každý týden a naopak z krmení vysazovat ty druhy, které byly příčinou měkčí stolice. 

Široký výběr listů stromů pomáhá v prevenci výživové nerovnováhy. „Obézní králíci a králíci s méně formovanou stolicí mohou profitovat z krmení kvalitním senem a dvou šálků zeleného krmení bez přídavku pelet,“ doporučuje veterinář.

Většina zeleniny a ovoce obsahuje vysoký podíl vody a má relativně nízkou nutriční hodnotu. Zrní a ostatní krmivo bohaté na škrob a cukr není obecně doporučované vzhledem k možným průjmům. 

Zelené krmení, kořenovou zeleninu a ovoce byste proto měli podávat v menších dávkách formou odměn či pamlsků. Některé rostliny přímo z vaší zahrady jako žaludy, jetel, sedmikráska, pampeliška, hlohové bobule, vrba a mladé listí dubu, jsou také velmi výživné. 

Musí se však předem opláchnout čistou vodou. Mějte na paměti, že běžné zahradní rostliny mohou být pro králíky jedovaté. Jakékoliv změny potravy králíka by se měly vždy dělat postupně v průběhu deseti dnů. Náhlé změny potravy totiž mohou být příčinou nechutenství nebo odmítaní krmiva. 

Prevence nemocí králíků

Prevence nemocí u králíků je stejně důležitá jako u jiných domácích zvířecích mazlíčků. Běžně se doporučuje králíka očkovat ve věku 10 týdnů s následnou revakcinací za 4 týdny a s opakováním jednou za 6 měsíců, nebo alespoň jednou ročně. 

Očkováním můžete chránit svého králíka proti myxomatóze, moru králíků i pasteurelóze (tady se očkují především králíci ve velkochovech).

Králíci také trpí onemocněním zubů, což je poměrně častým problémem. Králičí zuby neustále rostou a když váš králík dostává potravu s nízkým zastoupením vápníku a vitamínu D, může to mít vážné důsledky pro stav jeho kostry a zubů. 

Zuby králíků podléhají velice rychle deformitám a mohou se zařezávat do jazyka nebo způsobovat vředy a hnisavé záněty s formací abscesu. 

V poslední době se stále častěji provádí i kastrace králíků. Kastrace zabraňuje nemocem, jako jsou novotvary vaječníků či varlat. Také snižuje agresivitu samců a umožňuje chovat samce a samice ve společném prostoru bez obav z nežádoucího připuštění.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Další z rubriky

Proč si tygři hrají s míči a lachtani s molem od hasičů? Aby byli v pohodě

Lední medvědi v Zoo Praha si ve vodě i na souši rádi hrají s barely nebo...

Lední medvědi v Zoo Praha si ve vodě i na souši rádi hrají s barely nebo bójkami, napodobují díky nim stejné pohyby...

KVÍZ: Jak znáte zimní přírodu v Česku?

Vyzkoušejte si, jestli víte, co se v naší přírodě děje v zimě. Víte například,...

Nejen na českých horách leží sníh, konečně je i v nížinách bílo a mrazivo. Tušíte ovšem, co se děje v naší přírodě? Jak...

Dočasná péče vrací psy do života, naučí se obstát v novém domově

Bak je roční kříženec bulla černé barvy s hnědým žíháním. Původní majitel ho...

Ročně jí projdou pod rukama desítky problémových psů, řadu z nich by bez její pomoci nechali zoufalí majitelé utratit....

Najdete na iDNES.cz