Sledování kosí rodinky zhatilo mrazivé počasí. Mláďata zřejmě uhynula

  • 9
Pozorování kosího hnízda bohužel předčasně končí. Během třetí dubnové soboty začalo být jasné, že v příbytku kosí rodiny není něco v pořádku. Neobjevovali se ani rodiče, ani mladí. Je vysoce pravděpodobné, že mláďata nepřežila současné počasí. Po pár dnech už si ovšem kosáci začali stavět hnízdo nové.

S určitostí nelze říci, co se přesně stalo. Třeba se rodičům přihodilo něco, co jim zabránilo se o svá mláďata dále starat. Případně se možná sami rozhodli hnízdo opustit, když zjistili, že mláďata zimu nezvádla.

Po víkendu se kosí rodiče na zahradě znovu objevili a momentálně si velmi čile staví hnízdo na vysoké túji. Lze samozřejmě jen předpokládat, že jde o stejný pár, ale pravděpodobné to je. Snad už se počasí umoudří a kosí rodiče budou mít pro odchov mladých příznivější podmínky. 

Jak to začalo

Nejprve si na zahradě u Váců párek kosů vyhlédl ideální místo pod zastřešením pergoly, pak si začal stavět hnízdo. Tehdy přišel nápad zprostředkovat čtenářům iDNES.cz přenos, jak kosáci hnízdí a posléze krmí a vyvádějí mladé. Zhruba po dvou týdnech, 12. dubna, se mláďata vylíhla.

Na konci března jsme odhadovali, že by v hnízdě teoreticky mělo být tři až pět modrozelených kropenatých vajíček a že na nich rodiče budou sedět ještě necelé dva týdny. Vyšlo to úplně přesně. Od pondělí kosí rodiče pečovali o růžové ochmýřené uzlíčky, zahřívali je a krmili.

Takže přesně týden po Velikonocích kosím rodičům začal kolotoč kolem krmení, zahřívání a hlídání potomstva. „S tím, jak kosata porostou, se budou muset otáčet víc a víc. Což znamená, že než mláďata za dva až tři týdny vylétnou z hnízda, bude na našem streamu co pozorovat,“ počítali jsme. 

Oba rodiče od sebe rozeznáte bezpečně: táta kos má černý frak a nápadně žlutý zobák, samička je nenápadně hnědá. Hmyz svým potomkům budou nosit oba. A nejen to, oba rodiče obvykle svá mláďata střeží před potenciálními nepřáteli jako oko v hlavě. I když se k hnízdu přiblíží třeba kočka, rodiče se nerozpakují na vetřelce zaútočit. 

Výsledky letošního lednového sčítání ptactva pod názvem Ptačí hodinka ukázaly, že kos černý je na našich krmítkách šestým nejčastějším návštěvníkem. Kdo by tedy neznal tento pár, který vydrží při hledání potravy hodiny a hodiny poskakovat po trávníku. Milují hlavně ovoce, během zimního přikrmování ovšem nepohrdnou ani vločkami.

Jak je snímán přenos z kosího hnízda?

Pro přímý přenos kolega zvolil kameru Samsung SMX F44, která je unikátní v tom, že objektiv není součástí těla kamery. K této kameře je možné připojit až čtyři objektivy různých vlastností a rozlišení, u hnízda je konkrétně nainstalovaný objektiv F1035-E 1.3 mm, F2.8, tzv. rybí oko. Díky němu se do záběru vejde celé hnízdo při vzdálenosti pouhých 25 cm od objektivu.