Komáři více poštípou silnější lidi. Pomůže antibakteriální mýdlo

  13:18aktualizováno  13:18
Vrcholí komáří sezona a zatímco někteří šťastlivci pohybující se venku jsou tímto drobným hmyzem zjevně pomíjeni, jiní jsou terčem neustálých útoků. Podle zjištění vědců se komáři orientují na teplo a oxid uhličitý.

Četnost kousnutí komárem je u jednotlivých lidí individuální. | foto: Profimedia.cz

Vědci se dlouhodobě snaží pochopit, díky čemu jsou někteří lidé pro hmyz přitažlivější, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Jedním z odborníků, který se tomuto problému věnuje, je molekulární biolog L.J. Zwiebel, profesor americké Vanderbiltovy univerzity. Komáři podle něj nacházejí své oběti tím, že cítí teplo a oxid uhličitý, které savci vylučují. Těhotné ženy a objemnější lidé jsou někdy oběťmi četnějších útoků, protože vyvíjejí víc energie než průměrný člověk.

Voníme jim kvůli bakteriím

Komáry také navádí jejich čich. "Navzdory tomu, co mi tvrdila moje babička, nemám sladkou krev," říká Zwiebel, protože komáři podle něj nedokážou rozeznat kvalitu krve. "Komáry přitahuje náš lidský tělesný pach, a ten je převážně důsledkem bakterií na naší kůži," dodal Zwiebel. "Flora a fauna na naší kůži" podle jeho slov voní komárům přitažlivě, a to se zvyšuje u lidí, kteří tráví hodně času venku nebo se hodně potí.

Pokud je Zwiebelovi známo, neexistují vědecké podklady dokazující, že lidé s vysokým cholesterolem či cukrovkou komáry odpuzují, jak tvrdí některé internetové servery. Stejně tak nepomůže brát vitamin B, jíst česnek nebo užívat určité léky.

Různé jsou také reakce lidí na komáří kousnutí. Po 20 letech v laboratoři s kousavým hmyzem prý může Zwiebel strčit ruku do nádrže s komáry, nechat se stokrát kousnout a přesto se mu na kůži "nezkřiví ani chlup". Děti, které jsou pokousány mnohem méně často než dospělí, mohou mít silnější reakce na kousance, protože jejich imunitní systém se ještě plně nevyvinul.

Ovšem dospělí, kteří jsou přesvědčeni, že právě na ně mají komáři obzvláště spadeno, obvykle nejsou pokousáni častěji než jiní. "Existují lidé, kteří mají silnou alergickou reakci na kousnutí, a proto jim může připadat, že ho utrpěli mnohem častěji, což tak pravděpodobně není," řekl Zwiebel.

Neškrábat se

Lidem pokrytým pupínky a svědivými rankami radí přestat se škrábat. Když komár kousne, zanechá po sobě jisté množství slin, které obsahují mimo jiné i protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a coby reakci vyšle histaminy. Škrábání jen roznese sliny a povzbudí tak vyloučení většího množství protilátek a tím i větší množství svědění a roztočí propojený cyklus.

Ti, kdo po pokousání otečou a kousnutí je hodně svědí a pálí, by se měli poradit s lékařem a začít brát denně volně prodejná antihistaminika jako prevenci, dodal Zwiebel. Komáři je sice budou kousat dál, ale oni si toho budou méně všímat, protože lék zabrání alergické reakci, jež mění bezbolestné kousnutí ve svědící nepříjemnost.

Komáří samičky žene příroda ke kousání lidí, protože potřebují krvavou stravu, aby dokončily svůj reprodukční cyklus a vyprodukovaly životaschopná vajíčka, což vyžaduje velký přísun proteinu. Abyste snížili riziko pokousání, myjte se antibakteriálním mýdlem, které sníží množství bakterií přitahujících komáry na vaší kůži, radí Zwiebel.

Mezi další způsoby, jak se vyhnout pokousání komáry, patří vyhýbat se pobytu venku za úsvitu a soumraku, kdy jsou komáři nejaktivnější. Pomohou i venkovní větráky, které hmyz zaženou. Pokud není příliš horko, dají se nosit dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. A pomoct pomohou samozřejmě také repelenty.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

Zatočte se škůdci na zahradě. Poradíme, jak se zbavit mšic či padlí

S mšicemi si nejlíp poradí slunéčko sedmitečné.

Vrcholící léto je pro nejrůznější zahradní škůdce ráj. Na zahradě vám může řádit třeba krtek, ve skleníku molice či...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

Kopr vonný voní, chutná a umí léčit. Vypěstujete si ho doma

Zdánlivě obyčejný kopr pomáhá s trávením a umí i léčit.

Kopře, je mi díky tobě dobře, dalo by se říci. Nebýt kopru, byla by česká kuchyně ochuzena o jednu z nejoblíbenějších...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Další z rubriky

VIDEO: Nejjedovatější a nejmenší barevné žáby světa uvidíte v pražské zoo

Jedinci rodu Ranitomeya patří mezi nejmenší žáby na světě.

Návštěvníci Zoo Praha mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab a...

OBRAZEM: Když zvířatům létá potrava až do zobáku. Třeba hraboši čápům

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to...

Stovky čápů se v srpnu slétly na Moravu zobat z polí přemnožené hraboše. Je to paradox moderní doby – zatímco čeští...

Fotosoutěž Zoo Praha vstupuje do další fáze. Vyberte nejlepší fotky

Krmení žirafy Elišky

Zoo Praha už poněkolikáté vyhlásila soutěž pro své návštěvníky, kteří během návštěvy zahrady fotografují a chtějí se o...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO OCHRANU PRÁV DUŠEVNÍHO VLASTNICTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz