Nevěděli si rady s krvelačným kocourem. Stačilo si ho jen tolik nevšímat

aktualizováno 
Kocour Čikin se odmítá chovat jako domácí mazlíček. Útočí na své majitele, škrábe, čurá do postele, otevírá si skříňky a vytahuje z nich oblečení. Majitelé se pro pomoc obrátili na pořad Kočka není pes, kde se jim v sobotu v podvečer pokoušela poradit kočičí psycholožka Klára Vodičková.

Čikin je asijský leopardí kocour. | foto: Česká televize

Mladý pár Bára a David mají nový přírůstek do rodiny, malého chlapečka. Žije s nimi také asijský leopardí kocour Čikin. Koupili ho od chovatelky přes internet, ale bez průkazu původu. 

Fotogalerie

Je to pěkný dáreček. Od malička se chová velice bázlivě, přesto agresivně útočí na své páníčky i na ostatní kočky. Majitelům se mstí za nedostatek času a pozornosti močením do jejich postele.

Jejich problém spočívá v tom, že každý z nich upřednostňuje jiné metody výchovy. Zatímco David je pro tvrdší ruku, Bára má spíše tendenci chválit a hladit.

„Když jsme si ho přivezli domů, schoval se na celý den pod postel, až druhý den se s námi začal seznamovat. Ale útočil za každé situace, při každé příležitosti a bez důvodu,“ popisuje David. A jeho žena dodává, že jelikož je jejich miminko nejslabším článkem rodiny, troufá si nejvíc na ně.

Zvláštní na Čikinovi je to, že i když si hraje, nikdy nemá zatažené drápky jako ostatní kočky a David ukazuje ruku, která je podrápaná. „Konkrétně to vypadá tak, že ji David zavalí pod deku a já jsem ten typ, který ho spíš hladí,“ popisuje Bára. „Myslím, že žárlí, že máme miminko a nevěnujeme mu tolik času, kolik bychom měli,“ myslí si.

Klára Vodičková

Klára Vodičková

Oba připomínají i situaci, kdy kocour čurá do postele, ale jenom když to jeho majitelé vidí. Evidentně se mstí. „Dělá to od malička. Dokonce když ležíme na posteli a házíme mu myšku, je spokojený, ale když přestaneme, skočí na postel a počurá nám nohu,“ popisuje David.

„Je to kočka, která je aktivní, ale neví, jak si má s vámi hrát,“ vysvětluje kočičí „vychovatelka“ Klára. „Vy se snažíte ho pořád zahrnovat láskou, ale on to nechápe a bere to jako útok. Tolik si ho nevšímejte a nechejte ho, aby za vámi trošku začal dolézat. A pak si pro něj udělejte čas,“ říká.

Klára také doporučuje postavit kocourovi na zahradě voliéru, aby měl kde číhat a aby se nemohl (vzhledem k tomu, že mají doma tříměsíční miminko) nakazit od toulavých koček. A radí, aby ho v okamžiku, kdy se pokouší seknout, začali ignorovat.

Po měsíci se Klára Vodičková vrátila do rodiny Báry a Davida a užasla, jakou cestu Čikin a hlavně jeho páníčci ušli. Ani jediný nový škrábanec a z kocourka je ideální mazlíček, který nemá tendence útočit na miminko. 

Jediný problém, který zůstal, je akrobatická schopnost otevírat nejen skříně, ale i dveřní kliky. Klára vysvětlila, že v tomto případě budou muset zasáhnout sami majitelé. Místo klik nainstalovat koule a na skříně dětské pojistky. Ty by ostatně museli instalovat časem i tak, až mimino trochu povyroste.

Hlavně se tímto experimentem vyřešilo zásadní dilema. Protože v rodině už sílil rozpor, zda bude, anebo nebude muset jít „krvelačný“ kocour z domu.

Celý díl můžete sledovat na iVysilani.cz České televize.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Nenechte se manipulovat psem z útulku, vychovejte ho, radí psí psycholog

Sandra dostane od psího psychologa jasné rady, jak fenku vychovávat a...

Mladá herečka Sandra je pro drobnou fenku Doui, kterou si vzala ze záchytné stanice, už několikátým páníčkem. A Doui je...

Další z rubriky

Na aukci poštovních holubů se šampion prodal za 32 milionů korun

Na aukci poštovních holubů v Belgii padl rekord, když se opeřený šampion...

Na aukci poštovních holubů v Belgii padl tento víkend rekord, když se jeden z nabízených opeřených šampionů prodal za...

Hromadění zvířat je nová duševní porucha, tvrdí výzkumníci z Brazílie

Přes šedesát psů žijících v zápachu a špíně našli ochránci zvířat v Podivíně na...

Podobné případy se občas objeví i v Česku. Lidé hromadící předměty, ale i morbidní potřeba chovat ve velkém zvířata....

Mladí manželé poskytli návod, jak se nechat terorizovat vlastní kočkou

Číča umí dát nelibost jasně najevo domácím i návštěvám.

„Bydlíme u své kočky,“ tak by klidně mohli začít své vyprávění mladí manželé Anička s Honzou. Zhruba desetiletá...

Najdete na iDNES.cz