Městys poblíž indické vesnice Kaiga si jako útočiště vybrala 365 centimetrů dlouhá kobra královská, což obyvatelé oblasti nepovažovali právě za šťastné.
Fotogalerie |
Podle záchranářů se do obydlené oblasti zatoulala, když dlouho marně hledala vodu. Některé části jižní Indie totiž byly silně zasaženy suchem. Proto kobře již při odchytu nabídli vodu a teprve poté ji převezli do záchranné stanice. Vděčně ji přijala a pila rovnou z PET lahve, jak se podařilo zaznamenat na video.
„Až 4 metry dlouhý jedovatý had, uctívaný v části Asie jako posvátné zvíře, které roztáhlo nad Budhou svou kápi, aby ho ochránilo před deštěm, a které se dokáže vztyčit do výše vašeho obličeje. To je prostě božstvo,“ okomentoval toto video s kobrou královskou herpetolog ze Zoo Praha Petr Velenský.
Nakolik potřebují hadi vodu?Kurátor Petr Velenský vysvětluje, že s výjimkou zvířat z pouštních oblastí, kterým stačí voda v potravě, potřebují pít všechna zvířata. „Plazi samozřejmě méně než savci, protože tolik neztrácejí vodu kůží. Právě šupinatý povrch těla totiž zabraňuje výparu vody kůží, navíc plazi nemají potní žlázy a jejich ztráta vody je tedy malá. I moč mají zahuštěnou do podoby bílé kaše právě proto, aby šetřili s vodou.“ |
Záznam je podle něj zajímavý hned z několika důvodů: „Kobra královská je největší suchozemský jedovatý had a současně velmi ohrožený had. Právě v Indii už desítky let vynakládají obrovské úsilí za jeho ochranu, které vede herpetolog amerického původu Romulus Whitaker. Tyto záběry tedy mají i cenný pozitivní osvětový charakter.“
Na rozdíl od kobry indické totiž tento had nežije v okolí vesnic, ani ve vesnicích a vyhýbá se lidem, takže případy uštknutí jsou velmi vzácné. Primárně je kobra královská vázána na původní pralesy, takže v místech, kde žije, to není nebezpečný druh, ačkoliv je to největší jedovatý had na světě. Navíc je převážně hadožravá, takže je to predátor ostatních hadů včetně těch menších a nebezpečnějších druhů kober,“ vysvětluje zkušený herpetolog.
Víkend v Zoo Praha: den chovatelů želv i narozeninyPokud byste měli v plánu vyrazit za zajímavými plazy do pražské zoo, můžete kdykoliv. V sobotu 8. dubna od 11 hodin se tu navíc slaví první narozeniny sloního samečka Maxmiliána (více o něm čtěte zde), který je prvním slůnětem, které se v Praze nejen narodilo, ale bylo tu i počato. Oslavu zahájí v 11 hodin herečka Jitka Čvančarová (jeho kmotr, herec a režisér Jakub Kohák, se bohužel na poslední chvíli musel omluvit). Více o programu zde. V neděli 9. 4. si v Zoo Praha přijdou na své chovatelé želv. Cyklus přednášek o želvách a chovatelská poradna bude ve Vzdělávacím centru probíhat po celý den, od 9:30 do 16:30 hodin. |
Velice zajímavá je interakce zvířete se záchranáři během odchytu. „Je evidentní, že kobra obklopená lidmi kombinuje dva druhy chování. Jak výstražné, které poznáte podle zvednutí přední části těla a roztažení kápě, což znamená, že se cítí ohrožena. A vedle toho je ochotna pít, což znamená že má velkou žízeň,“ popisuje chování hada Velenský.
Zvíře zachycené na videu opravdu muselo být delší dobu bez vody a mělo obrovskou žízeň. „Ti záchranáři to věděli a dali jí napít cíleně. Předpokládali, že bude natolik inteligentní, že odhadne, že mu chtějí pomoci. Což je pozitivní v tom smyslu, že tu had výjimečně není prezentován jako jednoznačná hrozba,“ má z videa radost zkušený herpetolog.
Podle něj to navíc souzní s posledními poznatky výzkumů, které obzvlášť velké druhy hadů teprve poměrně nedávno překvalifikovaly z „tupých monster“ na tvory se schopností „přemýšlení“ a jakousi „inteligencí“. „Tito velcí predátoři totiž musí vynakládat určité úsilí k přemáhání kořisti. Kobra královská je navíc známá i svou vzornou péčí o potomstvo, které brání ve vybudovaném hnízdě. A párovým, tedy částečně sociálním životem,“ představuje Petr Velenský se zaujetím toto fascinující zvíře, které lze v Čechách vidět v plzeňské zoo.