ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

První klonovaná kráva uhynula stářím, prožila dlouhý a plodný život

  • 5
Kráva Kaga se dožila věku 21 let, což je u tohoto druhu nadprůměrné. O rok přežila své dvojče Noto, které pošlo loni na jaře. Během svého života dvojčata porodila několik zdravých telat.

Pokus s naklonováním krávy se úspěšně uskutečnil v roce 1998 a následoval tak pokusy s ovečkou Dolly. Ta byla prvním savcem, který byl úspěšně naklonován Skotským výzkumným ústavem, který se s ovcí pochlubil v roce 1997. 

Bylo zajímavé, že ve dvou letech jejího života bylo zjištěno, že její buňky neodpovídají jejímu fyzickému stáří, ale spíše šestiletému jedinci. Dolly nakonec žila do roku 2003, kdy byla kvůli plicní infekci utracena. Běžně se ovce dožívají 10 i více let.

V Číně vědci naklonovali opice, aby mohli studovat lidská onemocnění.

25. ledna 2018

Kaga zemřela v japonském výzkumném středisku, kde žila se svým dvojčetem. Měsíc před smrtí měla Kaga zdravotní problémy a marně se snažila vstát.

Kaga a její dvojče Noto byly „vyrobeny“ pomocí techniky jaderného přenosu somatických buněk (viz Výzkumný ústav živočišné výroby), při níž je genetická informace o dárci vajíčka neoplozená, nahrazena DNA z dospělé tělesné buňky. V roce 2000 dvojčata úspěšně porodila zdravá telata.

Ve výzkumném středisku Išikawa na Kinday University v Ósace byly tyto krávy první ze 14 kusů, které byly klonovány v japonské laboratoři před rokem 2009. Tehdy nevyšel plán, že by se klonované hovězí maso mohlo prodávat. Krávy Kaga a Noto byly ušetřeny porážky, protože vědci chtěli studovat, jak dlouho budou přirozeně žít.

Dvojčata Kaga a Noto byly jedním z osmi embryí, jediná dvě, která přežila. Byla klonovaná ze stejné krávy, jejíž jejíž DNA odebrali na jatkách. Účelem pokusu tehdy bylo zjistit, zda by nebylo možné „stvořit“ krávu s vysokou produkcí mléka nebo masa.