Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

aktualizováno 
Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V seriálu Goro, bílý pes si zahrál právě jedinec tohoto zajímavého a nevšedního psa.

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena. | foto: Archiv Nikoly Navrátilové

Jeho předci se formovali v hornatých a často hustě zarostlých oblastech s obtížným terénem a byli místními lidmi primárně využíváni k lovu. Místo, kde vzniklo toto plemeno, neslo kdysi stejný název – Kishu či Kii. 

Kishu
Původ plemene:Japonsko
Účel plemene:Lovecký pes, rodinný společník
Další názvy:Kishu inu, Kishu Ken
Uznání:FCI skupina 5
Velikost v kohoutku:Psi 52 cm, feny 49 cm, tolerance 3 cm
Hmotnost: Pes cca 20–25 kg, fena cca 15–18 kg
Průměrný věk: 15 let
Pořizovací cena: Kolem 40 000 Kč

Dnes se však tato území nazývají Wakayama, Mie a Nara. Stejně jako mnohá jiná plemena, i kishu utrpěl ztráty během 2. světové války. Avšak pobytu v izolované hornaté oblasti, odkud pochází, se tohoto psa nakonec podařilo uchránit.

V dnešní době se kishu řadí k jednomu z nejpočetnějších středně velkých psů v Japonsku. Hodně se využívá k lovu kanců a jelenů. 

Populární bílé zbarvení téměř převálcovalo ostatní barvy

Kishu je středně velký pes s dobře vyvinutým svalstvem. Má harmonickou postavu se silně stavěnou kostrou. Srst je krátká a hrubá s měkkou a hustou podsadou.

Fotogalerie

Zbarvení srsti je nejčastěji bílé, méně často pak sezamové (červeno-béžové chlupy s černými konečky) či červené. V dřívějších dobách se kishu vyskytoval ve všemožných barvách, které dnes můžeme sledovat u jiných japonských plemen a bílá nepatřila k těm častým. Vlivem chovatelských preferencí je však většina dnešních jedinců v populaci právě bílá. 

Přispěla k tomu hlavně popularita tzv. „Ouichiyama“ linie bílých kishu, kteří byli pro lidi tak úchvatní, že byli dále šlechtěni a posléze velmi rozšířeni. Vzhledem k popularitě bílé barvy a jejího plošného rozptýlení v plemeni existuje v dnešní době skutečně málo jedinců kishu, kteří nejsou bílí.

Co chce, toho dosáhne

Jedním ze tří českých chovatelů je od roku 2013 i Nikola Navrátilová, která má chovatelskou stanici Damu Kara. „Japonců“ má však doma víc. 

„Jako první jsme si pořídili taky japonské plemeno, a tím bylo akita. Jelikož jsem aktivní člověk, zvolila jsem jako dalšího psa právě kishu. Obdivuji zejména jejich vytrvalost. Co chtějí, toho také dosáhnou a nepřestanou, dokud se jim to nepodaří. Dalším důvodem, proč jsem si ho vybrala, je ten, že mám velkou slabost pro japonské psy. Líbí se mi jak jejich vzhled, tak i jejich povaha,“ vzpomíná.

Potřebuje být v kontaktu se svojí milovanou rodinou

Kishu je všeobecně velmi citlivý a empatický pes. „Ke svojí rodině je loajální, něžný a milující, ale navenek je nebojácný, velmi silný a vytrvalý,“ popisuje chovatelka. 

Zajímavosti

  • První jedinec byl do České republiky importován z Japonska v roce 2008 chovatelkou Lenkou Dvořákovou (Gentle Heart).
  • První vrh tohoto plemene s u nás narodil v roce 2012 v chovatelské stanici Gentle Heart.
  • K dnešnímu dni se v České republice nachází 20 jedinců.
  • Japonský seriál Goro, bílý pes, který se v Česku vysílal v 80. letech, byl velmi oblíbený. Málokdo však ví, že Gora ztvárnil pes plemene kishu. Často se totiž lidé mylně domnívají, že se jednalo o bílou akitu inu.
  • Jedna stará japonská legenda vypráví o lovci, který měl soucit se zraněným vlkem, jenž našel na okraji cesty. Na oplátku ho požádal, aby mu jednoho dnes vlk daroval jedno své mládě. Vlk svůj slib dodržel a lovec tak získal vlče, které se stalo vynikajícím lovcem kanců. Toto mládě je považováno za praotce dnešních kishu.
  • V ČR zastřešuje toto plemeno Klub chovatelů málopočetných plemen
  • Příbuzná plemena – Akita, Shikoku, Kai, Hokkaido, Shiba

Jelikož je velmi aktivní, je vhodný zejména pro sportovně založené lidi. „Kishu se hodí pro aktivního člověka, protože má silný pud pro lov. Rozhodně není vhodné jej mít zavřeného v kotci nebo dokonce uvázaného na řetězu. Kishu zkrátka potřebuje kontakt se svojí rodinou a být v její přítomnosti,“ vysvětluje chovatelka.

„Kishu se v Japonsku stále využívají a cvičí k lovu divočáků a jelenů, proto má v sobě stále zachované silné lovecké pudy. Japonci si cení zejména jejich vytrvalosti a také toho, že se do lovu vrhají s obrovským nasazením a nepřestanou, dokud kořist neuloví,“ říká.

Kishu je díky inteligenci vhodný k všemožným psím sportům. „Lidé s nimi dělají agility, canicross, coursing, poslušnost,“ popisuje chovatelka. 

Soužití s jinými domácími mazlíčky je individuální

I přesto, že je kishu lovcem tělem i duší, je možné jej držet pohromadě s jinými domácími mazlíčky. Samozřejmě za předpokladu, že si na ně bude moci zvykat, nejlépe již od malička. 

„S domácími mazlíčky je to velice individuální. Záleží na míře a způsobu seznámení psa s ostatními mazlíčky v domácnosti. Moji psi žijí bez problému pohromadě i s kočkou,“ tvrdí Navrátilová.

Vzhledem k energii jsou nutné dlouhé každodenní vycházky. „V dospělosti je potřeba, aby kishu měli dostatečně velkou procházku, kde se budou moci pořádně vyběhat,“ doplňuje chovatelka. 

Péče o srst je nenáročná. „Srst mají samočisticí a každodenní vyčesávání je nutné pouze v období línání. Jinak stačí jednou týdně srst pročísnout, aby se provzdušnila,“ dodává.

Kishu obecně netrpí zdravotními problémy, nicméně, stejně jako u jiných psů se i u něj někdy mohou objevit různé zdravotní problémy a onemocnění. Patří mezi ně nejčastěji alergie a autoimunitní onemocnění, dále onemocnění očí, jako je entropium (atypické postavení víčka) a perzistentní pupilární membrána (vývojová vada postihující zornici), a také různé deformity kloubů v oblasti kyčle, kolene nebo loktu. 

Každý správný chovatel se snaží těmto onemocněním předejít tím, že v chovu využije pouze vyšetřeného a zdravého jedince.


Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Nevíte, jak hladit svou kočku? Aby vás nesekla, respektujte jejich DNA

Kočky se sice mazlí rády, ale ne na každém místě je jim to příjemné.

Vědci vypracovali postup, jak hladit vaši kočku tak, aby vás nesekla a nepoškrábala. Nejvíce si kočky užijí hlazení...

VIDEO: Mrtvá selata a otrhané slepice. Konec doby klecové, velí aktivisté

Vepři se často nemají ani jak otočit, jak je klec těsná.

Obránci zvířat zveřejnili nové video z českých velkochovů. Zachycuje zubožená zvířata, která musí žít na malé ploše. V...

VIDEO: Samičky odchované v Praze posílí populaci mrchožroutů v Bulharsku

Tento výhled na bulharské hory a řeku Ardu teď mají další dvě mláďata supů...

Další dva mladé supy mrchožravé se v pátek v podvečer podařilo týmu ze Zoo Praha spolu s místními kolegy umístit na...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz