Japonský národní klenot kishu. Stal se hrdinou seriálu Goro, bílý pes

aktualizováno 
Kishu je v Česku i celé Evropě málo rozšířené plemeno. Paradoxně jej však u zná valná většina lidí a ani to netuší. V seriálu Goro, bílý pes si zahrál právě jedinec tohoto zajímavého a nevšedního psa.

Kishu potřebuje rodinu, která jej přijme jako jejího právoplatného člena. | foto: Archiv Nikoly Navrátilové

Jeho předci se formovali v hornatých a často hustě zarostlých oblastech s obtížným terénem a byli místními lidmi primárně využíváni k lovu. Místo, kde vzniklo toto plemeno, neslo kdysi stejný název – Kishu či Kii. 

Kishu
Původ plemene:Japonsko
Účel plemene:Lovecký pes, rodinný společník
Další názvy:Kishu inu, Kishu Ken
Uznání:FCI skupina 5
Velikost v kohoutku:Psi 52 cm, feny 49 cm, tolerance 3 cm
Hmotnost: Pes cca 20–25 kg, fena cca 15–18 kg
Průměrný věk: 15 let
Pořizovací cena: Kolem 40 000 Kč

Dnes se však tato území nazývají Wakayama, Mie a Nara. Stejně jako mnohá jiná plemena, i kishu utrpěl ztráty během 2. světové války. Avšak pobytu v izolované hornaté oblasti, odkud pochází, se tohoto psa nakonec podařilo uchránit.

V dnešní době se kishu řadí k jednomu z nejpočetnějších středně velkých psů v Japonsku. Hodně se využívá k lovu kanců a jelenů. 

Populární bílé zbarvení téměř převálcovalo ostatní barvy

Kishu je středně velký pes s dobře vyvinutým svalstvem. Má harmonickou postavu se silně stavěnou kostrou. Srst je krátká a hrubá s měkkou a hustou podsadou.

Fotogalerie

Zbarvení srsti je nejčastěji bílé, méně často pak sezamové (červeno-béžové chlupy s černými konečky) či červené. V dřívějších dobách se kishu vyskytoval ve všemožných barvách, které dnes můžeme sledovat u jiných japonských plemen a bílá nepatřila k těm častým. Vlivem chovatelských preferencí je však většina dnešních jedinců v populaci právě bílá. 

Přispěla k tomu hlavně popularita tzv. „Ouichiyama“ linie bílých kishu, kteří byli pro lidi tak úchvatní, že byli dále šlechtěni a posléze velmi rozšířeni. Vzhledem k popularitě bílé barvy a jejího plošného rozptýlení v plemeni existuje v dnešní době skutečně málo jedinců kishu, kteří nejsou bílí.

Co chce, toho dosáhne

Jedním ze tří českých chovatelů je od roku 2013 i Nikola Navrátilová, která má chovatelskou stanici Damu Kara. „Japonců“ má však doma víc. 

„Jako první jsme si pořídili taky japonské plemeno, a tím bylo akita. Jelikož jsem aktivní člověk, zvolila jsem jako dalšího psa právě kishu. Obdivuji zejména jejich vytrvalost. Co chtějí, toho také dosáhnou a nepřestanou, dokud se jim to nepodaří. Dalším důvodem, proč jsem si ho vybrala, je ten, že mám velkou slabost pro japonské psy. Líbí se mi jak jejich vzhled, tak i jejich povaha,“ vzpomíná.

Potřebuje být v kontaktu se svojí milovanou rodinou

Kishu je všeobecně velmi citlivý a empatický pes. „Ke svojí rodině je loajální, něžný a milující, ale navenek je nebojácný, velmi silný a vytrvalý,“ popisuje chovatelka. 

Zajímavosti

  • První jedinec byl do České republiky importován z Japonska v roce 2008 chovatelkou Lenkou Dvořákovou (Gentle Heart).
  • První vrh tohoto plemene s u nás narodil v roce 2012 v chovatelské stanici Gentle Heart.
  • K dnešnímu dni se v České republice nachází 20 jedinců.
  • Japonský seriál Goro, bílý pes, který se v Česku vysílal v 80. letech, byl velmi oblíbený. Málokdo však ví, že Gora ztvárnil pes plemene kishu. Často se totiž lidé mylně domnívají, že se jednalo o bílou akitu inu.
  • Jedna stará japonská legenda vypráví o lovci, který měl soucit se zraněným vlkem, jenž našel na okraji cesty. Na oplátku ho požádal, aby mu jednoho dnes vlk daroval jedno své mládě. Vlk svůj slib dodržel a lovec tak získal vlče, které se stalo vynikajícím lovcem kanců. Toto mládě je považováno za praotce dnešních kishu.
  • V ČR zastřešuje toto plemeno Klub chovatelů málopočetných plemen
  • Příbuzná plemena – Akita, Shikoku, Kai, Hokkaido, Shiba

Jelikož je velmi aktivní, je vhodný zejména pro sportovně založené lidi. „Kishu se hodí pro aktivního člověka, protože má silný pud pro lov. Rozhodně není vhodné jej mít zavřeného v kotci nebo dokonce uvázaného na řetězu. Kishu zkrátka potřebuje kontakt se svojí rodinou a být v její přítomnosti,“ vysvětluje chovatelka.

„Kishu se v Japonsku stále využívají a cvičí k lovu divočáků a jelenů, proto má v sobě stále zachované silné lovecké pudy. Japonci si cení zejména jejich vytrvalosti a také toho, že se do lovu vrhají s obrovským nasazením a nepřestanou, dokud kořist neuloví,“ říká.

Kishu je díky inteligenci vhodný k všemožným psím sportům. „Lidé s nimi dělají agility, canicross, coursing, poslušnost,“ popisuje chovatelka. 

Soužití s jinými domácími mazlíčky je individuální

I přesto, že je kishu lovcem tělem i duší, je možné jej držet pohromadě s jinými domácími mazlíčky. Samozřejmě za předpokladu, že si na ně bude moci zvykat, nejlépe již od malička. 

„S domácími mazlíčky je to velice individuální. Záleží na míře a způsobu seznámení psa s ostatními mazlíčky v domácnosti. Moji psi žijí bez problému pohromadě i s kočkou,“ tvrdí Navrátilová.

Vzhledem k energii jsou nutné dlouhé každodenní vycházky. „V dospělosti je potřeba, aby kishu měli dostatečně velkou procházku, kde se budou moci pořádně vyběhat,“ doplňuje chovatelka. 

Péče o srst je nenáročná. „Srst mají samočisticí a každodenní vyčesávání je nutné pouze v období línání. Jinak stačí jednou týdně srst pročísnout, aby se provzdušnila,“ dodává.

Kishu obecně netrpí zdravotními problémy, nicméně, stejně jako u jiných psů se i u něj někdy mohou objevit různé zdravotní problémy a onemocnění. Patří mezi ně nejčastěji alergie a autoimunitní onemocnění, dále onemocnění očí, jako je entropium (atypické postavení víčka) a perzistentní pupilární membrána (vývojová vada postihující zornici), a také různé deformity kloubů v oblasti kyčle, kolene nebo loktu. 

Každý správný chovatel se snaží těmto onemocněním předejít tím, že v chovu využije pouze vyšetřeného a zdravého jedince.


Nejčtenější

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Zahrada ve městě jako dokonalý zelený obývák. Čistě pro relax a bylinky

Vyvýšenou část pozemku manželé od zatravněné části zahrady oddělili gabiony a...

S pokorou nazývají svůj zelený dvorek u rodinného domu jen odpočinkovou zónou. Z respektu k těm, co na svých zahradách...

Další z rubriky

Poštolky místo mazlíčků. Co dělat, když se vám zabydlí na okně?

Poštolčí mláďata vyrostla ve věži evangelického kostela v Hrobu.

V truhlíku nemusíte mít jenom kytky. Čím dál častěji se u Čechů na parapetech nebo balkonech zabydlují poštolky obecné....

VIDEO: Mrtvá selata a otrhané slepice. Konec doby klecové, velí aktivisté

Vepři se často nemají ani jak otočit, jak je klec těsná.

Obránci zvířat zveřejnili nové video z českých velkochovů. Zachycuje zubožená zvířata, která musí žít na malé ploše. V...

Místo přítelkyně mazlíček. Svobodní britští muži se zamilovali do koček

Stále většímu množství mladých mužů v Anglii vyhovuje soužití s kočkou....

V Anglii vzniká nový fenomén. Svobodní muži si zamilovali kočky. Díky nim se totiž necítí osaměle a nejsou tak nuceni...

Najdete na iDNES.cz