Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když cestujete se psem do zahraničí, nezapomeňte na pas, čip ani očkování

Vy možná máte na dovolenou sbaleno za pět minut, ale u psa s tím nepočítejte. Pokud čtyřnohého přítele nechcete nikam odložit, počítejte mimo jiné i s návštěvou veterináře.
Psi většinou cestování milují.

Psi většinou cestování milují. | foto: shutterstock.com

V první řadě je třeba ohlídat legislativní podmínky, za jakých smíte do té které země se zvířetem cestovat. Abyste to zajistili, alespoň bez jedné návštěvy veterináře se neobejdete. Pak už musíte jen zajistit všechny potřeby, které zvíře v průběhu cesty může mít, a eliminovat zdravotní rizika cestování.

Před cestou k veterináři

Do zahraničí by mělo zvíře cestovat v dobrém zdravotním stavu. Proto je dobré požádat veterináře o preventivní zdravotní prohlídku. Kromě ověření zdravotního stavu zvířete vás může detailně informovat o aktuálních pravidlech pro cestování do konkrétní destinace, možná vám ještě nabídne vhodné ošetření před cestou. A v případě dlouhodobější léčby psa nebo kočky vám předepíše dostatečné množství léků.

Na ostrém slunci zvířeti hrozí přehřátí, nepodceňujte ani jeho pitný režim.Exotické země bohužel představují pro naše miláčky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu, které se u nás neobjevují buď vůbec, nebo velmi omezeně. Například klíšťata přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy, komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.

Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Ideální je jejich kombinace s repelentem, tak zvíře nejlépe ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. Vybírejte nejlépe ektoparazitika s registrovaným repelentním účinkem. "Našim klientům se v tomto směru jednoznačně nejlépe osvědčil Advantix spot-on," radí MVDr. Michaela Riedlová. "V nabídce je samozřejmě i řada repelentních sprejů, ale jejich efekt je bohužel diskutabilní. Už proto, že se o dovolené zvířata koupou, což účinnost spreje během okamžiku úplně zruší."

Cestovatelé do Středozemí by měli zvážit i prevenci proti srdeční červivosti. "V tomto případě se to určitě vyplatí, protože je to velmi nebezpečná nemoc přenášená komáry. Protože účinnost ektoparazitik proti komárům není stoprocentní, doporučujeme při cestě do zemí kolem Středozemního moře psa a kočku, případně fretku, ošetřit i přípravkem, který zvíře před srdečními červy ochrání. V tomto případě je na výběr buď Advocate spot-on nebo Stronghold spot-on," radí Riedlová. Všechny tyto preparáty působí jeden měsíc, je vhodné jejich použití týden před cestou a opakované ošetření po návratu.

Co sbalit zvířeti na cestu

Zvažte v množství potřebném na celou cestu nákup krmiva, které vaše zvíře preferuje. V zahraničí s jeho sháněním můžete mít problém. A na jiné krmivo si zvíře pokaždé nějaký čas zvyká, což může přinést nečekané komplikace, případně i nežádoucí zdravotní problémy.

Cestou psovi dělejte přestávky, při kterých se napije, vyvenčí i proběhne.Na vlastní cestu je dobré se vypravit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo navečer. Vždy s sebou musíte mít vodu, ideálně i oblíbenou psí hračku a deku. V horku je možné chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Případně existují speciální oblečky na léto, které se dají koupit ve zverimexu. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek.

Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Teplota v autě velmi rychle stoupne na úroveň, která může způsobit úžeh, nebo dokonce i smrt.

Kočka se vždy vozí v přepravce. Pokud ale není zvyklá na vodítko, tak se s kočkou na mnohahodinové cesty ani nevydávejte. I kočka se potřebuje občas protáhnout.

V případě jakéhokoliv zdravotního problému, se kterým si neporadíte sami, vyhledejte místního veterináře. Pokud je komplikace chronického původu, je vhodné kontaktovat vašeho veterináře, který bude umět zahraničnímu kolegovi nejlépe poradit.

Co vás čeká po návratu

Jakmile se ze zahraničí vrátíte, zvíře odčervěte. Pes, kočka a koneckonců i fretka jsou v cizím prostředí lákáni neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů.

Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící zároveň proti oblým i plochým červům (např. přípravek Drontal), které už koupíte volně i v lékárnách. Dokonce se dají sehnat tablety ochucené masovou příchutí, takže je zvíře slupne jako pamlsek. Pokud s vámi vaše kočka při podávání tablet bojuje, zajděte s ní k veterináři. Dnes už existuje i odčervovací prostředek pro kočky v podobě spot-onu (přípravek Profender).

A pokud začne mít váš miláček po návratu domů nějaké problémy, klidně i několik týdnů po skončení dovolené, vždy veterináře informujte, že s vámi zvíře bylo v zahraničí.

Na cestu po Evropské unii potřebujete:

Bez platného cestovního pasu zvířete raději ani nepřekračujte hranice České republiky. Hrozí vám přinejmenším pokuta, v krajním případě i zabavení zvířete.- Platný cestovní pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. Bez něj by zvíře nemělo opustit hranice. V zahraničí ho noste vždy u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoli zemi, kterou projíždíte. V pase je uvedeno tetování nebo číslo mikročipu, identifikace majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vám vydá veterinář, dokument ovšem musí být schválený a registrovaný krajskou veterinární správou.

- Zvíře musí být označeno tetováním nebo mikročipem. Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách, která mohou (čitelně tetovaná!) cestovat po celé EU kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska až do poloviny roku 2011. Zvířata, která nejsou tetovaná, musí být opatřena mikročipem. Čipování zajišťují veterinární ordinace, které vám také číslo mikročipu uvedou do pasu zvířete.

- Neobejdete se bez očkování proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Nyní lze použít i vakcínu s účinností delší než 1 rok, musí to být ale uvedeno v pase zvířete.

- Některé země, konkrétně Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko, požadují kromě vakcinace vztekliny ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí soukromý veterinární lékař.

- Velká Británie, Irsko a Malta navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení (ne starší tří dnů) veterinárního lékaře o tom, že je zvíře zdravé, a potvrzení z místně příslušné krajské, případně městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).
Na stránkách Státní veterinární správy najdete podrobné požadavky ke každému z důležitých bodů, včetně upřesnění u každé země, kterou budete chtít navštívit (nebo jí během cesty budete projíždět). V každém případě si ověřte všechny požadavky jednotlivých zemí dříve, než opustíte Českou republiku.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

Jak vybrat žárovku, abyste se neztratili v technických parametrech

Žárovky jsou součástí našich každodenních životů. Když však dojde na jejich výběr, většina z nás má pocit, že vstoupila do světa technických parametrů a neznámých pojmů. Jak se neztratit mezi lumeny,...

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

15. března 2025

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

14. března 2025

Medvědí střídání v brněnské zoo. Hnědé nahradí bílí, obsadí jejich výběh

V brněnské zoo už nebudou k vidění kamčatští medvědi. Místo nich se chce zahrada soustředit na plnohodnotný chov ledních medvědů a navázat tak na úspěchy v podobě pěti odchovaných mláďat v letech...

14. března 2025  11:05

Svažitou zahradu zkrotili terasami s cortenovými lemy. Rez přinesla stříbro

Vybudovat funkční zahradu je hodně podobná výzva jako postavit dům, jakkoliv má řada lidí tendenci tento fakt podceňovat. Obojí by mělo respektovat dané místo, terén i jeho okolí. A obojí by také...

14. března 2025

Za mikroplasty mohou nejen sáčky a lahve, ale i barvy, zjistila studie

Když přemýšlíme o zdrojích mikroplastů, často nám na mysl přicházejí plastové láhve, igelitové tašky nebo vlákna z oděvů. Avšak vědci nyní upozorňují na jiný zdroj, který si zaslouží větší pozornost....

14. března 2025

Britští vědci vytvořili banán, který po oloupání nezmění barvu celý den

„Žádné slizké, hnědé banány!“ vyhlásil s velkou pompou Gilad Gershon, generální ředitel biotechnologické společnosti Tropic se sídlem v Norwichi. Tvrdí, že jeho banány můžete oloupat, nakrájet,...

13. března 2025

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Kanadskou borůvku je potřeba nejdřív pochopit, pak řezat, radí zahradník

Kanadské borůvky jsou velmi oblíbeným ovocným keřem v řadě zahrádek. Vysazovat je můžeme v podstatě kdykoliv od jara do podzimu, prodávají se většinou jako kontejnerované rostliny. Na střih je ovšem...

13. března 2025

Ze sporťáku na zeleninový záhon. Američan se ženou farmaří v Praze

Premium

Mít tělo ohebné jako žížala, to je sen každého, kdo pečuje o záhony, protože páteř dostává opravdu zabrat. Potvrzují to i Američan Brett Gallagher a jeho česká manželka Lucie, kteří zarostlý pozemek...

12. března 2025

Línání nemusí být pohroma domácnosti. Pomůže vyčesávání i koupele

Majitelé chlupatých mazlíčků v tomto ročním období chlupy nacházejí na gauči, oblečení, a dokonce i tam, kde by je ani nečekali. Línání je přirozený proces, při kterém psi, kočky, ale i další...

12. března 2025

První hříbě koně Převalského v expozici Gobi pokřtil mongolský prezident

Narodila se předposlední únorový den jako první hříbě koně Převalského, erbovního zvířete Zoo Praha, do expozice Gobi, inspirované stejnojmennou pouští na pomezí Mongolska a Číny. Tu před rokem...

11. března 2025  14:42

Chtějí znovuoživit mamuta. Začali myšími „angoráky“ schopnými přežít v chladu

Ve své snaze o znovuobjevení vyhynulého srstnatého mamuta učinila texaská bioinženýrská společnost první kroky k genetickému inženýrství tohoto prehistorického tvora vytvořením toho, čemu říká...

11. března 2025

Aby vám velikonoční kaktus vykvetl na svátky. Sám přesně ví, co potřebuje

Máte doma velikonoční kaktus, a pokud nekvete, vlastně ho ani moc nevnímáte? Velikonoce se blíží, je na čase se o tohoto fešáka s růžovými či fialovými květy řádně postarat. Poskytnete-li mu vhodnou...

11. března 2025