Toulavým kočkám města nepomáhají. Ukázala to první kastrační mapa

aktualizováno 
Kastrační program, případně jinou pomoc opuštěným zvířatům, nabízí jen třicet českých měst a obcí. To je sotva půl procenta z celkového počtu. Při svém unikátním průzkumu to zjistili dobrovolníci ze skupiny Můj život s kočkou.

Opuštěné a zdivočelé očky se nekontrolovatelně množí. | foto: Profimedia.cz

V Česku vznikla kočičí kastrační mapa. Vytvořila ji zájmová skupina Můj život s kočkou (čítá více než 37 tisíc členů). Spolek na mapě pracoval celý loňský rok, oslovil kvůli tomu všech více než šest tisíc obcí a měst v Česku.

„Udělali jsme obří průzkum mezi všemi českými městy a obcemi. Z toho, co nám obce poslaly, jsme potom vytvořili kastrační mapu. Lidé se na ní dozví, která města a obce přispívají na kastrace koček, jakými částkami a za jakých podmínek. Současně jsme si ale ověřili, jak se řada obcí k toulavým zvířatům staví,“ říká Adéla Kroupová ze skupiny Můj život s kočkou.

Z průzkumu vyplynulo, že většina obcí problém s toulavými kočkami vůbec neřeší. Jakýkoliv kastrační program nebo jinou pomoc toulavým zvířatům potvrdilo jen 30 měst a obcí. To jsou necelá tři procenta z těch, které odpověděly. 

Kastrační mapa. Po kliknutí můžete zjistit, zda vaše město podobný program má.

„Dalších 5 000 obcí na naše žádosti o informace vůbec nereagovalo, přestože jsme použili zákona o svobodném přístupu k informacím a odpovědi jsme urgovali,“ říká další člen skupiny Mirek Vymětal.

Fotogalerie

Obce se ale o toulavé kočky a psy postarat musejí, ukládá jim to zákon. „Jak jsme si však ověřili, většina z nich tento zákon dovedně obchází,“ vysvětluje Vymětal. Cestou může být i úprava zákona, který majitelům koček přímo nařídí kastraci, jako se to podle Kroupové chystá například v Belgii nebo Francii.

„Hlavně by vlastně města měla jít příkladem a v jejich rozpočtu by kastrační program byl podle mého názoru jen minimální částkou z rozpočtu města včetně zřízení útulku,“ tvrdí Kroupová. Ale i v případě, kdy by se polozdivočelé, ale kastrované kočky znovu vrátily do přírody, přirozeným a humánním způsobem by se jejich populace snížila.

Kastrace může pomoci

Skupina Můj život s kočkou proto plánuje další kroky. S těmi městy a obcemi, které ještě kastrační programy nemají, chce spolek postupně jednat. „Chceme jim ukázat, že když to zvládají jinde, oni to budou umět taky,“ říká Kroupová.

Jednoznačné jsou pro většinu veterinárních lékařů její zdravotní přínosy, ať už jako prevence zánětů dělohy, ale i nádorových onemocnění. Proto se pro ni často rozhodují i majitelé zvířat s průkazem původu (PP), kteří z nejrůznějších pohnutek neplánují další chov (více o kastracích koček čtěte zde).

Co byste měli vědět o kastraci? Mýty a fakta.

Kromě toho chce skupina iniciovat změnu legislativy. „Dnešní vágní znění zákona se musí zpřesnit. A to tak, aby byla povinnost obcí postarat se o toulavé kočky nejenom jasně definovaná, ale také vymahatelná,“ dodala Adéla Kroupová. 

Nejlepší cestu vidí právě v povinném čipování a časných kastracích toulavých koček. „To je jediná humánní a ohleduplná cesta. Polodivoké kočky, zvyklé žít v určitých lokalitách, by se měly vykastrovat a vrátit zpět. 

Za to by měla převzít města odpovědnost. Dnes často jen vydají nesmyslné zákazy krmení koček, čímž ale situaci jenom zhorší,“ uzavírá. Zvířata jsou totiž v některých lokalitách přemnožená a útulky už je nezvládají přijmout, navíc některá města ani útulky ani nemají. Podle odhadů Nadace na ochranu zvířat přijmou útulky každoročně asi 35 tisíc nových přírůstků. 

K podobným číslům dospěl před pěti lety i Eurostat (statistický úřad Evropské unie). Každý rok se podle něj ocitne bez domova odhadem 1,5 procenta mazlíčků, kteří původně žili v domácnostech. 

Přemnožené kočky ohrožují i další zvířata

V případě Česka, kde lidé chovají asi dva miliony koček, tedy na ulici živoří téměř třicet tisíce zvířat. Pokud kočky nejsou naočkované a vykastrované, množí se doslova geometrickou řadou. Toulavé kočky pak trpí hlady a nemocemi. 

Ohrožují navíc další volně žijící zvířata – například některé vzácné druhy ještěrek a ptáků. „Kočky, které lidi nechali bez pomoci na ulici, se totiž musí něčím uživit,“ vysvětluje Adéla Kroupová.

Podle bleskového průzkumu, který Můj život s kočkou provedl na začátku tohoto roku mezi 369 respondenty běžné populace, vidí kastraci jako vhodný nástroj regulace toulavých psů a koček dokonce 93,4 procenta lidí.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Manuál, jak pěstovat ty nejběžnější bylinky. I v bytě či za oknem

Bylinky za oknem

Miniaturní zahrádka na okenním parapetu umožní sklízet čerstvé bylinky po celý rok. Většina z nich navíc...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Další z rubriky

Věčně slzící perská kočičí šlechtična člověku ráda dělá společnost

Zbarvení srsti peršanek může být sněhobílé, ale plemeno nabízí řadu dalších...

Díky spláclému obličejíku a dlouhým chlupům vypadají perské kočky vznešeně. Ze stejných důvodů jsou ovšem poměrně...

OBRAZEM: Co všechno přežije koule z proutí vydaná napospas medvědům?

Jedenáctiletý rošťák Tom, o čtyři roky starší samice Berta a její matka Bora...

Jedenáctiletý rošťák Tom, o čtyři roky starší samice Berta a její matka Bora momentálně obývají historický medvědinec v...

Porcelaine: francouzský honič, který za eleganci málem zaplatil životem

Porcelaine je vynikající lovecký pes, který se používá především na lov zvěře.

Lovecký pes s názvem porcelaine neboli porcelán je málopočetné plemeno původem z Francie. I přesto, že to byl původně...

Najdete na iDNES.cz