Ve floridských vodách je považován kapustňák širokonosý (Trichechus manatus) přezdívaný mořská kráva za celebritu. Nebývá moc obvyklé, aby se zvědavě přiblížil k lidem. A když se to stane, je to události. „Jeli jsme podél pobřeží a myslela jsem si, že vidím nějakou skálu. Jenže skála se najedou začala pohybovat přímo ke mně,“ popsala Celine jedinečné setkání internetovému portálu TrueActivist.
Kapustňák se podle ní vztyčil, položil ploutve na prkno a pozoroval, co se bude dít. „Nikdy jsem nic takového nezažila, ale bylo to nádherné. A chtěla bych to určitě ještě někdy zažít znovu,“ dodala.
Floridští ochránci přírody v souvislosti s touto událostí však varují, aby se lidé nepokoušeli kapustňáků dotýkat, ani je na moři stíhat, aby se na ně mohli podívat blíže.
Kapustňák širokonosý žije v mělkých, bahnitých pobřežních oblastech Severní, Střední a Jižní Ameriky a Karibského moře. Dříve se rozlišoval ještě druh floridský, ale nakonec se zjistilo, že spadá do druhu širokonosého. Tento mořský savec je býložravý a dorůstá až délky 4,5 metru. Patří mezi ohrožené druhy, protože se vlivem rozvíjející se civilizace zmenšují jeho teritoria příbřežních mokřin, kde navíc mnoho jedinců zahyne po poranění lodními šrouby. Hodně z nich vyhledává ohřátou vodu vypouštěnou z elektráren, takže nakonec ztrácejí schopnost migrovat za teplým mořem. A ochránci přírody teď řeší problém, co s nimi bude, když některé z elektráren budou chtít zrušit provoz.