Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Ani prase, ani krysa, ale bizarní hmyzožravý noční tvor bez příbuzných

V pražské zoo sdílí mladý pár těchto exotů střechu nad hlavou spolu se žirafami, se kterými ho spojuje i stejná domovina. Nikde jinde v Česku hrabáče kapského neuvidíte, žádná další zoo u nás ho nechová. Navíc mají v Troji reálnou naději na odchov mláděte, což už se tu v minulosti podařilo třikrát.

Hrabáči kapští (Orycteropus afer) pocházejí z Afriky a vzhledem k jejich zvláštnímu vzezření byli zoologové strašně dlouho v rozpacích, kam je vůbec příbuzensky zařadit, proto mají nakonec svůj vlastní samostatný řád: hrabáči.

Bizarní protáhlý čenich i ostré dlouhé drápy mají své opodstatnění, hrabáč má prostě tělo maximálně přizpůsobené svému hmyzožravému způsobu života. Konkrétně se hrabáči specializují na termity a mravence (podobně jako jihoameričtí mravenečníci, více o nich zde).  

Na poměrně velkém robustním těle sedí malá hlava s protáhlým čenichem opatřeným dlouhým jazykem, což jim dovoluje pohodlně vylizovat chodbičky termitišť. Velké tenké a blanité uši připomínající zaječí slechy jim zase umožňují registrovat - hlavně v noci - každé šustnutí. 

A proč hrabáč? Tohle výmluvné jméno získali  jednoznačně proto, že velmi dobře hrabou, a to nejen kvůli získání potravy. V Africe si vyhrabávají i podzemní nory, ve kterých přes den spí. A vyhrabat nebo nebo dokonce roztrhat takové termitiště, které si svou tvrdostí nezadá s betonem, by nebyli schopni bez velmi dlouhých a silných drápů, jakými jsou opatřeny jejich končetiny.      

Přes den musíte mít štěstí, abyste hrabáče viděli vzhůru

Hrabáči jsou noční zvířata. „Ve svém přirozeném prostředí v noci nachodí spoustu kilometrů, protože je v jejich zájmu najít a vybrat co nejvíc termitišť, aby měli dostatečný přísun potravy bohaté na proteiny. Udává se, že jsou za noc schopni spořádat 30 až 50 tisíc mravenců, nikdy ovšem mraveniště nebo terminiště nevyjídají celá, aby si nezničili svůj zdroj potravy,“ vysvětluje kurátorka Barbora Dobiášová z pražské zoo.    

Celodenní jubilejní slavnost

V neděli 28. září pražská zoo oslaví celodenním programem své 83. narozeniny. Chybět nebudou zaměstnanci v dobových kostýmech či stylový hudební doprovod Sester Havelkových a Miloše Wichterleho.

11:00 Slavnostní zahájení a předání nejvyššího ocenění prezidenta Mongolska za záchranu koní Převalského (Vzdělávací centrum)

12:00 Vzpomínka na plukovníka Jana Vlasáka a odhalení interaktivní sochy Jana Gebauera (Gočárovy domy)

15:00 Křest knihy Žirafa na pondělí s Ivanou Chýlkovou (Africký dům)

Teprve nad ránem se hrabáči vracejí zpět do své nory, aby v ní nadcházející den opět strávili spaním. Tento režim tedy pochopitelně mají i v pražské zoo, což pro návštěvníky není ideální. Aby si je ale mohli kdykoliv prohlédnout alespoň spící, mají svou improvizovanou noru otevřenou směrem k prosklené stěně návštěvnického prostoru.

„V našich podmínkách je během dne alespoň jednou budíme pro návštěvníky, aby vůbec měli možnost pozorovat, jak se takový hrabáč vlastně krmí,“ popisuje kurátorka poté, co Draca s Kvídou probudila a nasypala jim moučné červy do krmítka imitujícího prostor termitiště, abychom mohli krmení natočit pro naše čtenáře.

 

Pravidelné krmení hrabáčů v Zoo Praha každou sobotu a neděli v 10:00.

„Jinak naši hrabáči zhruba po osmé hodině ranní uléhají a budí se kolem sedmé osmé večer. Takže tak dvanáct hodin prospí a přibližně stejně dlouhou dobu bývají aktivní,“ konstatuje Bára.

Pár už se páří. Snad se brzy ukáže, zda úspěšně

Hrabáči chovaní v zoo působí jako milá společenská zvířata, v přírodě jsou to ovšem spíše samotáři, kteří se potkávají s ostatními jedinci svého druhu víceméně náhodně, nebo za účelem páření. Jinak má každý hrabáč svoji vlastní noru, kde „bydlí“ pouze sám, popřípadě matka s mládětem.

Pražská zoo - u nás momentálně jediná, která hrabáče chová - má krásný mladý chovný pár, který žil donedávna pohromadě ještě s jednou starší samicí Pietou. Ta odchovala zatím poslední v Praze narozené mládě (více čtěte zde). Vzhledem k věku už ale potřebuje svůj klid, takže si zaslouží vlastní výběh v zázemí.

Do Kvídy (9) s Dracem (6) chovatelé vkládají velké naděje na odchov mláděte.

Ovšem do téměř šestiletého samce Draca (55 kg) a devítileté samice přezdívané Kvída (45 kg, oficiálně se jmenuje Quote), z nichž ani jeden zatím žádného potomka nemá, pražští chovatelé nyní vkládají velké naděje. „Kvída a Draco spolu velice dobře vycházejí. A nejenže se tolerují, naopak si společnost dalšího hrabáče vzájemně užívají. Nepotřebují totiž mezi sebou bojovat o potravu, té dostávají dost, takže si navzájem nejsou konkurencí,“ konstatuje Dobiášová.   

Páření není podle kurátorky úplně jednoduché u hrabáčů pozorovat, protože jde o zvířata aktivní v noci. „Navíc je jejich páření v podstatě událostí jedné jediné noci, takže jako chovatelé můžeme pouze registrovat zvýšený zájem samce o samici. Že páření proběhlo, nám ale prozrazují tzv. pářící mozoly, které samici na hřbetě vznikly od toho, jak ji samec při páření držel,“ prozrazuje výmluvná vodítka. Pokud by Kvída zabřezla, mohou v Praze očekávat narození jednoho jediného mláděte, protože hrabáči jich nikdy víc nemají (jak obtížné je hrabáče odchovat, čtěte zde).

Ačkoliv v Africe se hrabáč zatím vyskytuje relativně hojně, v zoologických zahradách vzácný je. „Na celém světě se jich v zahradách chová přes sedmdesát, z toho 45 v Evropě. Proto je obtížné hrabáče nejen získat do chovu, ale i odchovat. Už proto, že jak dospělci, tak mláďata, mají specifické nároky na krmení. Takže když se odchov podaří, je to pokaždé úžasná událost,“ doufá mladá kurátorka.

Autor:
  • Nejčtenější

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Mláďata klamou názvem. Víte kdo je kdo ve zvířecí říši?

Je jaro a fauna se pomalu probouzí k aktivitě, začínají námluvy napříč celou živočišnou říší. Jestli chcete...

Domácí chléb je zázrak, pokazit ho však mohou drobnosti. Podívejte se jaké

Domácí pečení chleba patří k „novým sportům“. Když se povede, lze to srovnat s uběhnutím stovky za sedm sekund. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Podívejte se na okouzlující snímky přírody. Czech Nature Photo má nominace

Czech Photo vyhlašuje nominované snímky sedmého ročníku fotografické soutěže pro fotografky a fotografy přírody Czech...

Spí se svými slepicemi, kachnami a psy. Hypnoterapie jí pomáhá od bolesti

Joe Nutkinsová je 43letá Britka, která pravidelně podstupuje hypnózu s některými se svých domácích mazlíčků. Doma má...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Hlasujte a pošlete fotku na duben

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák, máte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka ve...

Zpřístupnili kocourovi krmítko a divili se, že nestíhají dělat hrobečky

Ano, na jedenáctiměsíčního kocourka mainské mývalí kočky sice může majitelka nahlížet jako na miminko, ale šelmu v něm...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...