Snad nejpodivnější mládě opět odchovávají v Zoo Praha. Má tři týdny

  • 6
Od středy mohou návštěvníci Zoo Praha vidět mládě hrabáče kapského, které se narodilo 22. dubna. Okénkem otevřeným do expozice si lze malého hrabáčka prohlédnout dopoledne mezi 10. a 12. hodinou a odpoledne od dvou do čtyř. Ale to se může změnit, protože chovatelé vše podřizují potřebám matky a mláděte.

„Nejkritičtější období má Kvídino mládě již za sebou, pravidelně pije a je aktivní, proto nevidíme důvod nepodělit se o naši radost z něj s našimi návštěvníky,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V neděli to budou tři týdny, co se dlouho očekávané mládě v expozici pavilonu Africký dům narodilo. A od začátku si zkušená matka Kvída i čerstvě narozený hrabáček vedli dobře. Mládě vážilo 1 353 gramů, což je standardní porodní hmotnost, a hned od matky pilo.

Kvída opečovává třetí mládě

Teď už váží tři a půl kilogramu, denně totiž přibývá na váze zhruba 170 gramů. Pro všechny případy na něj od narození permanentně dohlížejí chovatelé, mimo jiné proto, aby jej matka nešťastnou náhodou nezalehla.

Přesto se péče o Kvídino třetí mládě nedá vůbec srovnat s vyčerpávajícími starostmi o Kita v prvních týdnech jeho života. Kito je totiž prvním úspěšně odchovaným mládětem Kvídy a Draca.

„Bylo to daleko složitější, neboť odmítal prvních deset dní pít od matky a chovatelé jej museli přikrmovat náhražkou. Současné mládě pije od matky samo od prvního dne. V průběhu dne a části noci pije asi šestkrát až sedmkrát. Pozdě v noci se matka probouzí a jako noční živočich aktivuje, takže mládě v tuto dobu nepije,“ popisuje kurátor kopytníků Jan Marek, jak zdárně odchov tohoto mláděte probíhá. I jak Kvída jako zkušená a pečlivá matka se svým mládětem komunikuje: „Oba vydávají naprosto stejné, takové zvláštní pofrkávání.“

Samice Kvída ze Zoo Praha

Odchov však ještě bude stát Kvídu i chovatele spoustu sil. Tuto péči i pozornost člověka vůbec si ale toto zvláštní zvíře jednoznačně zaslouží.

Jen si je prohlédněte. „Na hrabáčích je fascinující celkový zjev, připomínají spíše zvířata z třetihor než ze současnosti,“ říká Jan Marek k tomuto bizarnímu hmyzožravému nočnímu tvoru.

24. září 2014

Kvída tentokrát chovatele napínala

Prvotní zpráva o již páté Kvídině březosti uváděla termín porodu jen velice přibližně, později se zpřesnil na přelom března a dubna. Nakonec se však čekání hodně protáhlo, Kvída si počkala až na čtvrtou dubnovou neděli.

Úspěšné odchovy od Kvídy

Na odchov mláděte hrabáče kapského od samice Kvídy a samce Draca se Zoo Praha načekala dlouho. První mládě se Kvídě narodilo v září 2013, to se ovšem stejně jako mládě narozené o rok později odchovat nepodařilo. Teprve poté dnes třináctiletá Kvída úspěšně odchovala dvě mláďata. Sameček Kito narozený v roce 2015 dnes žije v Zoo Randers v Dánsku, samička Nyota ze srpna 2016 se nedávno přestěhovala do Zoo Olomouc.

Sameček Kito

Samička Nyota

Současné mládě je podle názoru chovatelů opět spíše samička, což ovšem teprve musí potvrdit analýza DNA.

Podle chovatelů byla Kvída po porodu nervózní, ale zhruba po hodině a půl ulehla k mláděti. „Asi dvě hodiny po narození se mláděti podařilo poprvé napít, pak usnulo a znovu pilo za další hodinu. Následně usnula i porodem unavená Kvída,“ popsal kurátor chovu kopytníků Zoo Praha Jan Marek první večer po narození dalšího vytouženého mláděte.

Ani přes zdárný začátek však mládě ještě nemá vyhráno. Nejkritičtější totiž sice bývá první týden života, ale i v dalších týdnech či měsících by se u mláděte mohla objevit nějaká komplikace. V každém případě ještě čekají další náročné dny nejen Kvídu, ale i chovatele. Ti u ní a u mláděte drží nepřetržité služby, aby dohlédli mimo jiné na to, zda ho omylem třeba nezalehla, což se u hrabáčů bohužel někdy stává.

Nicméně dobrým znamením je, že je mládě aktivní od prvního dne, samo se probouzí a vyhledává matčiny struky. V pražské zoo tedy už od porodu všichni věří, že se jej Kvídě podaří úspěšně odchovat jako Kita a Nyotu.

Podívejte se, jak hravý byl Kito, když mu bylo osm měsíců:

6. dubna 2016