Začínají hnízdit vlaštovky. S jejich počítáním v Praze můžete pomoci i vy

aktualizováno 
Ačkoliv lze vlaštovku obecnou v Praze stále řadit mezi relativně běžně hnízdící druhy, i zde její počty několik desetiletí výrazně klesají. Měnící se podoba metropole ovlivňuje jejich hnízdění. Proto ornitologové mapují jejich aktuální hnízdní kolonie. Pomoci můžete i vy.

Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý ocásek a červená v obličeji a pod bradou | foto: Martin Mecnarowski

S mapováním výskytu pražských vlaštovek začala Kroužkovací stanice Národního muzea již v loňském roce a dílčí data ukazují, že hnízdní páry mizí z centra Prahy. Jejich nejvyšší počty byly naopak pozorovány v okrajových čtvrtích se starou zástavbou. Právě tam vlaštovky pravděpodobně ještě nacházejí dostatek létajícího hmyzu, tedy své potravy.

Jak hnízdí vlaštovky obecné

Vedle hnízdní lokality je pro vlaštovky velmi zásadní i dostupnost vhodného nocoviště. Společná nocoviště jsou pro vlaštovky typická a na příhodných lokalitách se mohou soustředit jedinci ze širokého okolí. Obvykle větší zatopená rákosina slouží k nocování jak mladým ptákům po vyvedení z hnízda, tak dospělcům, kteří nocoviště využívají i v době krmení mláďat.

Cílem projektu je zmapování hnízdních kolonií i nocovišť, aby bylo jasné, kde v současnosti pražské vlaštovky mají útočiště. Posléze to napomůže efektivní ochraně vlaštovčí populace.

Jak mapovat místa hnízdění i nocoviště vlaštovek?

Pozorování můžete zadat přímo do databáze pozorování ptáků České společnosti ornitologické, lze si stáhnout i aplikaci pro Android nebo zasílat na e-mail.

Čekání na krmení v typickém vlaštovčím hnízdě, slepeném z kuliček hlíny a slin...
Kam s ní?
Slatina, typické nocoviště vlaštovek. Najdou tu totiž klid i dostatek potravy.
Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý...

U každého hnízdiště je důležité uvést počet hnízdících párů a typ prostředí - chov koní, průmyslová hala a podobně. V případě nocovišť je důležité pokusit se odhadnout počet nocujících vlaštovek. Z tohoto důvodu je dobré navštívit lokalitu několikrát, počet nocujících jedinců se v průběhu léta mění.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica) je poměrně drobný pták v černém kabátku, ovšem s červeným hrdlem a bílým bříškem. Typický je pro ni dlouhý vidličnatý ocas, delší než má podobná jiřička. 

Vlaštovky za sezonu vyvedou mláďata až třikrát

Vlaštovky v Česku stihnout zahnízdit za sezonu až třikrát. Pokaždé snesou do hnízda v podobě hluboké misky ze slin a bahna nalepené na stěně 4 až 6 vajíček (v denních intervalech).

Vlaštovka obecná v plné kráse: bílé bříško, černý kabát, dlouhý nůžkovitý...
Vlaštovčí hnízda mají miskovitý tvar, na rozdíl od jiřiček jsou shora otevřená....

Mláďata se začínají líhnout po dvou týdnech sezení na vejcích, poté je rodiče tři týdny krmí na hnízdě. To už jsou plně opeřená a mohou ho opustit. I poté je ovšem rodiče ještě dokrmují.

Vlaštovky jsou velmi čilé a většinu času tráví lovem létajícího hmyzu. Za letu vypadají celé černé, spolehlivě je ovšem poznáte podle typického tvaru ocasu a klouzavého letu. A nejen sedící, dokonce i letící vlaštovky se neustále ozývají svým typickým štěbetáním. 

Na severní polokouli tráví léto a vyvádějí mláďata, na podzim se pak vydávají na dalekou cestu na jižní polokouli, cestují tam za potravou.

Od velmi podobných jiřiček (ty nemají červené hrdlo, zato kratší ocas a bílou dolní část zad) vlaštovky poznáte podle vzhledu a způsobu stavby hnízd. Hnízda vlaštovek jsou totiž miskovitá a vystavěná většinou uvnitř budov, v chlévech, stodolách i v průchodech. A na nějaké podložce, kterou může být i obyčejná žárovka. Zato hnízda jiřiček jsou uzavřená a umístěná vně budov.

Vlastní vlaštovčí hnízdo tvoří směs slin a bahna vytvarovaná do drobných kuliček, které ptáci postupně nalepují na místo budoucího hnízda. Miskovité, shora otevřené hnízdo je navíc zpevněno stébly trav, senem či jiným materiálem, který často visí z hnízda.

Shodou okolností byla právě vlaštovka v roce 1992 zvolena Ptákem roku hned v prvním ročníku této tradiční ankety.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Mláďata nejkrásnějších opic planety na vlastní oči. Čekají je křtiny

I malí languři už žerou čerstvé listí, ovoce a kousky zeleniny.

Na první pohled naprosto výjimečná zvířata, která vám vyrazí dech už svým zjevem a z paměti je jen tak nevymažete....

Nejmrzutější a nejbohatší kočka internetu uhynula. Vydělala miliardy

Nevrlá kočka se stala celebritou na internetu.

Slavná americká kočka s nevrlým výrazem, které celý internet přezdíval Grumpy Cat (Mrzutá kočka), v úterý uhynula. Bylo...

Městské včelaření není výhra. Včely berou potravu ostatním opylovačům

Včelařka Dagmar Šormová

Městské včelaření je hit posledních let. Vlastním medem se chlubí i mnohé hotely u nás a nabízejí ho hostům jako bonus....

Najdete na iDNES.cz