Francouzští buldočci v žíhané variantě s bílými znaky

Francouzští buldočci v žíhané variantě s bílými znaky | foto: boxbullbohemia.com

Francouzský buldoček je koncentrovaná roztomilost a má zlatou povahu

  • 14
Frbul neboli francouzský buldoček není v Česku žádnou porevoluční novinkou. Pro svůj jedinečný vzhled, přítulnost, milou společenskou povahu a přizpůsobivost je však stále oblíbenější. Což není úplně nejšťastnější, protože je jako žádané plemeno zajímavý pro nelegální množírny a překupníky.

Roztomilý pes s veselou a hravou povahou, který je kontaktní a nevadí mu, když občas zůstane doma sám. To je typický francouzský buldoček.

Péče o něj není náročná, a když ho místo dlouhé procházky rychle vyvenčíte před domem, zlobit se na vás nebude. Při nepříznivém počasí to platí dvojnásob. I to jsou důvody, proč je toto jedinečné francouzské plemeno s unikátním vzezřením tak populární mezi chovateli i psími nadšenci.

„Francouzský buldoček je vhodný pro méně aktivní lidi, kteří nemají čas chodit denně po práci na dlouhé procházky, ale chtějí velmi kontaktního člena rodiny,“ popisuje chovatel tohoto plemene Jan Vilhelm z chovatelské stanice Box Bull Bohemia. Prvního chovného buldočka si s manželkou pořídili, když hledali k německým boxerům nějaké vhodné plemeno menšího vzrůstu. V současnosti se starají o patnáct psů.

„Buldoček je velmi kontaktní plemeno, které potřebuje mnoho pozornosti. Doma dokáže zůstat sám a většinu času prospí, ale pokud je to jen trochu možné, mnoho lidí si bere své buldočky i do zaměstnání,“ popisuje Vilhelm.

Francouzský buldoček je velmi hravé plemeno.
Francouzský buldoček si rád hraje, ale na dlouhé procházky ho neužije.
Buldočci se perfektně hodí k dětem.

Dodává, že mnozí jsou svým buldočkem okouzleni natolik, že si v řadě případů zanedlouho pořídí i druhého. Buldoček jep odle něj nejen velmi chytrý a učenlivý, ale také tvrdohlavý, proto je při jeho výchově důležitá důslednost. „I přes svůj malý vzrůst je odvážný a dokáže šéfovat mnohem větším psům, před kterými pak nemá pud sebezáchovy,“ varuje chovatel.

Současně se díky veselé, hravé a nekonfliktní povaze plemeno velmi hodí k dětem, jak potvrzuje i Vilhelm: „Máme dvě děti a buldočci si od nich nechají hodně líbit. Přátelští jsou i k cizím lidem a návštěvám, chtějí být ve společnosti, aby jim náhodou něco neuteklo.“

Jak vybrat zdravé štěně a předejít problémům?

Francouzský buldoček se podle oficiálního standardu FCI vyskytuje pouze ve třech barevných variantách: plavé, žíhané a tzv. strakoš, tedy žíhaný nebo plavý se středními nebo velkými bílými skvrnami. „Psi v jiných barevných variantách, jako je například modrá či lila, jsou vždy bez průkazu původu. Právě oni často trpí na kožní alergie, zvláště pokud vyrůstali v nevyhovujících podmínkách,“ upozorňuje chovatel na rizika pořízení takového psa.

Žádanost buldočků podtrhuje módní modrá

Jíst špagety vidličkou? Když se to učí dvouletá holčička, se kterou vyrůstá,...
Bluenjy a jeho usínání.

Jedním z příkladů, jak zveřejňování roztomilých snímků generuje další potenciální zájemce o štěňata z množíren, je štěně jménem Bluenjy s vlastním facebookovým profilem. Modří buldočci jsou totiž vždy bez průkazu původu.

Stačí, že obecně je u tohoto plemene rozšířeným zdravotním problémem brachycephalický syndrom, kvůli kterému mívají buldočci dýchací potíže. Někdy se u nich objevují výhřezy meziobratlových plotének. Pokud se pro pořízení buldočka rozhodnete, určitě si s rozvahou zvolte takového chovatele, který do chovu pečlivě vybírá jen zdravé a prověřené jedince. Uvědomte si, že se pejsek na dlouhé roky stává členem rodiny a jakékoliv zdravotní potíže budete bolestně prožívat s ním. A financovat jeho léčbu.

Plemeno je v současnosti natolik populární, že to s sebou nese řadu rizik a nástrah ze strany překupníků a podvodníků. „Vyvarujte se koupě štěňátka bez průkazu původu, navíc mimo domov chovatele, například s předáním na benzinové pumpě nebo v obchodním centru. Správný chovatel nezávaznou návštěvu zájemců o koupi štěňátka u sebe doma nikdy neodmítne, protože i on chce vědět, komu ho prodává,“ upozorňuje Jan Vilhelm. 

Chovatel by vám podle něj vždy měl ukázat, v jakém prostředí štěňátko vyrůstá a předvést vám i jeho rodiče a sourozence. „Pokud si vyberete štěňátko u prověřeného chovatele, který má zdravotně vyšetřené rodiče, snížíte riziko případných zdravotních problémů,“ vysvětluje na závěr Vilhelm.

Psi si se svými páníčky údajně bývají vzhledově podobní. Poznáte, kdo ke komu patří? Zkuste si náš videokvíz:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv