Záběry ukazují frenetické scény, kdy nadšené rodiny a návštěvníci křičeli radostí, zatímco plnili své kbelíky a sítě rybami, které se zmítaly v mělké vodě.
„Bylo tu tolik ryb. Bylo to požehnání od moře,“ radoval se místní obyvatel Christian Sabandal. Oblast je známá jako potápěčské místo pro turisty, kteří chtějí vidět velká hejna sardinek.
SardinkaSardinka je český rodový název pro několik druhů sleďovitých ryb z rodů Sardina, Sardinella a Sardinops, vzácněji i pro některé další rody. Nejznámější je sardinka obecná (Sardina pilchardus). Tyto ryby žijí v moři a jsou hospodářsky významné. Protože jsou v konzervách těsně namačkané, vznikl z toho i slovní obrat pro lidi „namačkané jako sardinky“ v těsném prostoru. Zdroj: Wikipedie |
Příčina vyplavení sardinek zůstává nejasná, ale země nedávno zasáhly silné tajfuny Trami a Kong-rey. Silné vodní proudy, zejména během bouří nebo při vysokých přílivech, mohou tlačit hejna ryb směrem k pobřeží, což někdy vede k jejich uvěznění v mělkých vodách nebo na pláži.
Filipínské úřady a rybářské organizace často monitorují stavy ryb a mohou poskytnout informace o ekologických podmínkách, které vedou k takovým událostem.
Informace o nedávných bouřích a jejich vlivu na mořské ekosystémy mohou poskytnout kontext k událostem v Cebu. Sledují to i mezinárodní organizace, jako je například Care, která má i českou pobočku.
Pozor na sardinky. Vědci v nich zjistili velký obsah mikroplastů |
Podobná událost není jedinečná, naposledy se něco podobného stalo v lednu ve filipínské provincii Sarangani. Cirilo Aquadera Lagnason Jr. z ministerstva životního prostředí v provincii uvedl, že událost nemusí nutně naznačovat podvodní seismické aktivity, ale mohla by být způsobena náhlou změnou teplot a směrů vln.