Králíci pro domácí chov se podle vědců museli začít chovat daleko dříve, než...

Králíci pro domácí chov se podle vědců museli začít chovat daleko dříve, než naznačuje legenda. | foto: Profimedia.cz

Rozbili legendu o králících. Chovali se na jídlo dřív, než jsme mysleli

  • 12
Doteď se tradovalo, že králíci zdomácněli v chovu až někdy v období kolem 7. století. Experti z Oxfordu ve Velké Británii nyní zjistili, že se králíci museli doma chovat daleko dříve, minimálně už od 1. století.

Za legendou o chovu králíků stojí papež Řehoř, který vydal v 7. století usnesení, že v době půstu lze beztrestně konzumovat králičí maso. A od těch časů lze datovat rozšíření domácích chovů králíků. Vliv na povolení konzumovat králíky podle pověstí měli hlavně hladoví mniši.

Nová genetická studie zveřejněná v Trends in Ekology & Evolution však ukázala, že se zdomácněním králíků pro chov zřejmě mniši nebudou mít nic společného. Odborníci z Oxfordské univerzity srovnávali genomy nebo úplné genetické kódy s moderními domácími i divokými králíky, aby zjistili, jak dlouho trvá, než se začnou lišit. 

Jak na chov králíků

Králík má velmi dietní a výživné maso, které dokonce bývá součástí diety v nemocnicích a bývá i jedním z příkrmů pro miminka, které teprve začínají s tuhou stravou po období kojení. 

Proto není divu, že se opět vracejí na české dvorky, protože je to relativně levný zdroj velmi kvalitního masa, ze kterého můžete uvařit velké množství pokrmů: od řízků až po guláš. Podrobnosti, jak je chovat v domácích podmínkách, najdete zde.

Použili biohodiny některých mutačních molekul, aby zjistili, že rozhodně nelze určit jediný okamžik pro začátek domestikace králíků. Podle jejich názoru se zdá, že počátek chovu králíků by se měl zařadit už na počátek prvního tisíciletí, anebo dokonce ještě dřív – už do doby kamenné.

„Historické důkazy připisují první písemné záznamy o chovu už Římanům, je dokonce známo, že znali zařízení jako je králikárna,“ tvrdí vedoucí výzkumu Greger Larson z Oxfordské univerzity. „A archeologické důkazy ukazují, že králíci byli loveni už během paleolitu na Pyrenejském poloostrově a v jihozápadní Francii,“ doplňuje.

Zároveň říká, že králičí maso bylo po celou dobu středověku považováno za velmi výživné a ceněné a rozšířilo se po celé Evropě. „Ale podle našich poznatků trvalo více než 2 000 let, než se rozdíly mezi divokým králíkem a tím zdomácnělým projevily ve stavbě kostí,“ upřesňuje Larson.

Tyto údaje se proto nemohou shodovat s daty podle legendy a domácí chovy musely začít fungovat podstatně dříve.