Diskuse k článku

Rorýsi chtějí bydlet v paneláku, často se ale nemají kam vrátit

Do Česka dorazili rorýsi. Poslové jara, jejichž soužití s člověkem je známé minimálně od dob Římanů. To, že jsou po tisíce let zvyklí sídlit v bezprostřední blízkosti člověka, se jim ovšem teď stává osudným. Zateplováním domů přicházejí o hnízdiště.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Studenovodní plž.

Zabydlují

ventilační průduchy pod střechou.

0/0
19.4.2011 14:12

Jircak

Re: Zabydlují

Spíše bych rozvedl vzduchové kanálky ve starších jednoplášťových a dvouplášťových plochých střechách, které rorýsi obydlují a znemožňují správnou funkci střechy. Doba a materiály pokročily a pro správnou funkci jednoplášťové střechy není třeba větracích otvorů. V současné době, alespoň v Praze je praxe taková, že odbor životního prostředí na magistrátu předepisuje, kdy se může dům zateplit, aby se nenarušil termín hnízdění rorýsů, což není problém. Co mi však vadí je to, že odbory životního prostředí apelují, aby všechny otvory, které sloužily k odvětrání střechy, zůstaly zachovány pro hnízdění rorýse, přitom se ví, že rorýs žije v hejnech do 40-ti párů (číslem si nejsem přesně jistý). Ale když je dům veliký dělat třeba 200 hnízd je nesmysl, protože jedno hejno obývá vždy určité teritorium, v našem případě jeden dům a vyhazují se tak zbytečně peníze, které by mohly být použity na něco daleko užitečnějčího. Navíc si myslím, že rorýsům škodí více postřiky a různá chemie,která hubí hmyz.

0/0
19.4.2011 15:07

Studenovodní plž.

Re: Zabydlují

Díky za opravu a doplnění. Co má větší vliv netuším, asi to půjde ruku v ruce, ale 200 mi jako laikovi přijde hodně. Byť tedy u nás, co neobsadí rorýsi, využívají i další druhy ptáků.

Každopádně zatím k nám do Slezska ještě nedorazili.:-)

0/0
19.4.2011 15:19

Fikos

Zateplení paneláků

Tak na holém panelu asi nehnízdí.Myšleno bylo pravděpodobně zasklení balkonů?

0/0
19.4.2011 13:49

VYMÍTAČ BOLŠEVIKŮ

Re: Zateplení paneláků

spis bych to videl na takove ty kulate diry v panelakach, ktere slouzi nejspis k nejakemu odvetravani. Kdyz jsem videl nejake ptactvo lezt do panelaku, bylo to prave tam. Kazdopadne ten ptak je borec, jestli umi spat ze letu, to si ani neumim predstavit, jak to dokaze R^

0/0
19.4.2011 18:39

cassul

Re: Zateplení paneláků

Ano, na starém paneláku, kde kdysi bydlela babička, to vedlo do špajzu a zevnitř to bylo zakryté plechem s pár otvory, velikost to mělo v průměru cca 5 cm. Usadili se tam nějací ptáci, za druh neručím, zvnějšku se na to nedalo podívat, bylo to "za rohem" a ze země do osmého patra nedohlédneš. Ale byl slyšet šramot a docela hlasité pípání. Tak jsme tam opřeli kus desky, aby je nerušil provoz toho špajzu. Byli tam mnoho let...

0/0
20.4.2011 7:44

mamina2

Re: Zateplení paneláků

Tak to opravdu nejspíš byli rorýsi

0/0
20.4.2011 9:58

Najdete na iDNES.cz