Při cestování by měla být kočka vždy v přepravce.

Při cestování by měla být kočka vždy v přepravce. | foto: Profimedia.cz

Kočkám bude někdy lépe doma, než aby s vámi cestovaly na dovolenou

  • 30
"Přibalit" psa a odjet s ním třeba k moři je v současnosti běžná věc. Kočky s námi tak často necestují. Možná právě řešíte dilema, jestli ji vzít s sebou, nebo raději nechat doma. Obojí má svá pro a proti.

Nejdříve je důležité si uvědomit, kam míříte. Týden strávený na chalupě pro ni bude přijatelnější než deset dní u moře. Tam na ni čeká dlouhá cesta, vedro a pravděpodobně i celé dny o samotě v cizím prostředí. Dostatečně velký stres pro jednoho tvora. V takovém případě zvažte, jestli nebude vhodnější nechat ji doma.

Náhradní pečovatel

Kočka bez vás týden hravě zvládne. Je to samotář, který na lidi není zdaleka tak vázaný jako pes. Jestli je to jen trochu možné, nejjednodušší bude, když ji necháte doma a na přechodnou dobu se u vás ubytuje člověk, kterému věříte a kočka se s ním zná.

Na co dát při cestě pozor

  • Kočka nesmí být v průvanu ani ve velkém horku.
  • Nenechávejte ji v autě o samotě, hrozí přehřátí.
  • Často jí nabízejte vodu, aby nebyla dehydrovaná.
  • Dělejte pravidelné zastávky na vyvenčení.

Zůstane v místě, které je její, nebude se stresovat a nebude ohrožena infekcí z cizího prostředí. Jestliže kočku musíte nechat o samotě, zajistěte jí základní potřeby a někoho, kdo jí jednou denně dosype granule, vymění vodu a vyčistí toaletu.

Odstraňte z jejího dosahu věci, které by jí mohly ublížit. Stačí pootevřená skříň, myčka nebo pračka, které se tak můžou stát nechtěným a nebezpečným vězením. Ukliďte ostré předměty, schovejte kuchyňské chemikálie a mycí prostředky. Pozor i na přelité květináče. Voda v miskách ji bude lákat a některé květiny by jí mohly způsobit otravu.

Poskytněte jí dostatek zábavy, aby se nenudila. Připravte jí oblíbené hračky, prolézačky, škrabadlo, kupte trávu pro kočky... Jinak se může stát, že se z dovolené vrátíte do 'kůlničky na dříví', ve které vás přivítá přiotrávená kočka, rozškrábaný nábytek a ohlodané květiny.

Důležitá organizace

Nemáte-li nikoho, kdo by se o kočku postaral, můžete využít služeb kočičích penzionů a hotelů. To už ale něco stojí a často je nutné pobyt včas zarezervovat. Jestli tedy všechny možnosti zavrhnete, pak skutečně nezbývá než odcestovat i s kočkou.

V takovém případě nejdříve navštivte veterináře, který kočku očipuje a vystaví pas. Kočka musí mít také platné očkování proti vzteklině. S lékařem se poraďte o lécích na nevolnost a zklidnění, můžou jí (a potažmo i vám) cestu hodně usnadnit. Kočka totiž nemá jízdu autem zrovna v oblibě. Bude nervózní, může naříkat, hrozí průjmy nebo zvracení.

Při jízdě musí být v přepravce. Vhodné jsou plastové, protože chrání před průvanem. Umístěte ji do ní v předstihu, abyste se vyhnuli stresu, že se někam schová, až budete odjíždět. Můžete ji už několik dní před cestou s přepravkou seznamovat, lákejte ji do ní na její oblíbené hračky nebo pamlsky. Alespoň půl dne před cestou ji nekrmte, ale zajistěte jí přístup k vodě.

Lahev s vodou přibalte i do auta, také misku a kočičí toaletu, kterou využijete i v místě pobytu. Nezapomeňte na granule. Nemáte jistotu, že v cizině seženete ty, na které je zvyklá.

Naučte ji chodit na vodítku. Díky tomu ji můžete vzít na procházku i v cizím prostředí. Využijete ho už během cesty. Měli byste totiž dělat pravidelné přestávky, aby se vyvenčila a napila.

V novém prostředí ji nechte, ať si místo důkladně prozkoumá a seznámí se s ním. Připravte jí pelíšek – najděte pro něj klidné místo bez průvanu. Nakrmte ji, nabídněte vodu a připravte kočičí toaletu. Nenechávejte ji hned o samotě. Uklidňujte ji, hlaďte ji a mluvte na ni.

Když se zklidní, zkuste si s ní hrát a vydejte se na procházku. Vždycky ale pouze na vodítku.