Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Vyrazte do přírody s mobilem a zmapujte pro svět naše rostliny i živočichy

Celosvětový projekt City Nature Challenge 2021 je tu. Čtyři dny, které můžete díky aplikaci iNaturalist aktivně strávit v přírodě a spojit se přitom s celým světem, potrvají od pátku 30. dubna do pondělí 4. května. V České republice se můžete zapojit v Praze, Brně a Uherském Hradišti.

Žluna zelená, s níž se můžete setkat i na územích letos registrovaných měst, tedy Prahy, Brna i Uherského Hradiště. | foto: Vít Lukáš, Národní muzeum

„Každý sám a přesto společně!“ zní moto letošního ročníku projektu občanské vědy City Nature Challenge vzhledem k celosvětové pandemii. 

Tradičně se jedná o soutěžní klání, ve kterém spolu města z celého světa soupeří o co největší počet pozorování přírodní rozmanitosti na svém území. Stejně jako minulý rok je to ovšem z důvodu epidemie koronaviru i letos ve všech zapojených městech tak trochu jinak. Dodržování aktuálně platných protikoronavirových opatření by vás ovšem při pohybu v přírodě nemělo nijak zvlášť omezovat. 

A vzhledem k celosvětovému pojetí a snadnému napojení na mobilní aplikaci iNaturalist se i letos můžete stát součástí obřího projektu. Jen loni se zapojilo po celém světě přes 48 tisíc pozorovatelů. Ti nafotili téměř 820 tisíc organismů, které se podařilo přiřadit k víc než 33 tisícům druhů.

A jak to celé funguje? Stačí si založit profil na webu iNaturalist, který skvěle komunikuje i v češtině, nebo přímo ve stejnojmenné aplikaci pro Android nebo iOS. Následně již můžete skrze aplikaci pořizovat mobilním telefonem fotografie organismů kolem sebe a nahrávat je do systému. 

Proč stojí za to se aktivně zapojit:

Fotografie organismů v aplikaci iNaturalist nalézají celou řadu využití:

  • Vědci po celém světě mohou díky nim dohledávat další údaje o rozšíření studovaných organismů a sledovat tak i jejich případné šíření.
  • Může dojít i k opětovnému potvrzení výskytu silně ohrožených druhů, jakým je třeba loni vyfocený drobný motýl lišejníkovec malý (Setina roscida) v Prokopském údolí. Na Moravě je tento druh patrně vyhynulý a v Čechách je znám z posledních 50 let jen z několika málo lokalit, kde postupně taktéž mizí.
Lišejníkovec malý

Lišejníkovec malý

Lačník stepní

Lačník stepní

  • V roce 2019 byl díky projektu City Nature Challenge v Prokopském údolí objeven ohrožený plž lačník stepní (Zebrina detrita). Byl to první nález tohoto drobného plže v Praze. Tento druh však také z naší krajiny spíše mizí a dnes se vyskytuje jen na několika málo lokalitách.
  • Takto nasbírané informace mohou pomoci dále chránit různorodá a na organismy bohatá prostředí, která jsou někdy i uvnitř velkoměst.

Aplikace si poznamená datum a GPS koordináty, což jsou údaje důležité nejen pro správné určení organismu, ale dále pak i pro další vědecké využití takto nasbíraných dat. 

A jak se organismy určují? „Aplikace využívá pokročilé techniky umělé inteligence a z fotografie se pokusí zvíře, rostlinu nebo třeba houbu určit sama. Pokud to nepůjde do druhu, tak zvolí nějakou vyšší taxonomickou jednotku, třeba rod nebo čeleď. Samozřejmě můžete aplikaci opravit, pokud víte, že se spletla. Může se to stát. Následně je toto určení potvrzeno alespoň dvěma dalšími uživateli aplikace, a tím se stane pozorování validním,“ vysvětluje entomolog Dominik Vondráček z Národního muzea v Praze, které je hlavním organizátorem akce na území metropole.

Data můžete takto sbírat po celý rok, nejste omezeni jen termínem tradičního jarního projektu. „Pokud se ale chcete zapojit přímo do letošního ročníku City Nature Challenge, foťte kolem sebe organismy od 30. dubna do 3. května 2021. Můžete fotit rostliny, živočichy, houby i lišejníky, a to na katastrálním území jednoho ze tří letos registrovaných měst. Těmi jsou Praha, Brno a Uherské Hradiště,“ vysvětluje Dominik Vondráček. 

Jde to i s klasickým fotoaparátem, fotky pak můžete v klidu probrat a nahrát později přes webové rozhraní iNaturalist. „Tento způsob může být ideální i pro makrofotografy, již rádi fotí malé organismy, na které už nestačí mobily a tablety,“ radí entomolog.

Fotografie přitom můžete pořizovat téměř kdekoliv. Jak u vás na zahradě, tak v oblíbeném parku nebo třeba na autobusové zastávce, když zrovna čekáte na spoj. A nemusíte ani vlastnit chytrý telefon. 

V Národním muzeu v Praze jsou na všechny nadšené fotografy naší přírody patřičně pyšní, vždyť loni se Praha v rámci samostatných evropských měst umístila v počtu pozorování na prvním místě. „Je to tak. Sice se nejednalo o soutěžní ročník, ale čísla jsou jasná. Praha se v minulém ročníku umístila na 21. místě z 244 měst co do počtu pozorování a předčili jsme mnoho světových metropolí. V rámci Evropy pak Praha skončila na druhém místě a v případě samostatných měst pak opravdu dokonce na místě prvním,“ uvedl Vondráček.

Brno, jehož účast zaštiťuje Hvězdárna a planetárium Brno, se loni této akce účastnilo poprvé a umístilo se co do počtu pozorování na 77. místě. V Uherském Hradišti, které je nováčkem letošního ročníku u nás, zaštiťuje účast Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati. Další informace o projektu najdete na webech jednotlivých měst na stránce citynaturechallenge.cz.

ZDE fotografie z Prahy, které uvedly loňský ročník

Tip na aktivní víkend v Praze či v Brně? Stačí si stáhnout aplikaci...
Veřejnost dostala do rukou unikátní a stále vylepšovanou aplikaci, která...
Fotogalerie, kterou si právě prohlížíte, je sestavená ze snímků přírodovědce a...
Kalifornská Akademie věd v San Franciscu a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles...

„Do projektu City Nature Challenge se může registrovat kterékoliv město u nás a Národní muzeum je v budoucích ročnících rádo podpoří,“ dodává ještě Dominik Vondráček z Národního muzea v Praze.

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou...

Na malinkém pozemku vykouzlili zelený dvorek jako z nouze ctnost

Soutěž Téměř se rozpakuje svému dlouhé roky opečovávanému miniaturnímu pozemku u domu říkat zahrada, spíš je to zelený dvorek....

Klíště si lidé pletou s klošem, miniaturním štírkem i kožními výrůstky

Aktuální teplé vlhké počasí je pro klíšťata ideální. Je s podivem, co jsou lidé schopni za klíště považovat. „Zhruba...

Proč malí psi bývají agresivní vzteklouni

Premium Drsné chování obvykle čekáme spíš od rotvajlera či pitbula než od čivavy, opak ale bývá pravdou. Právě malí psi do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drobné pomůcky při grilovačce zpříjemní práci. Pak si ji můžete užívat

Léto a s ním spojená sezona grilování je ideálním časem na doplnění grilovacích pomocníků. Dokonalá grilovačka se...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Psi s osobností. Příběhy čtyřnohých miláčků a jejich páníčků z české scény

Premium Psi. Potkáváme je na každém kroku, v ulicích města, v parcích, jejich přítomnost nás neudivuje, patří k našemu životu...

Psi se po home officu vracejí do normálu. Přijde vytí i okusování nábytku

Těžko bychom hledali vhodnější dobu na pořízení pejska, než když nám okolnosti doslova nařizují vykonávat většinu práce...

Trvalo tři tisíce let, než se v Austrálii opět narodili tasmánští čertové

Populaci ďábla medvědovitého, kterému se říká také tasmánský čert, na australské pevnině zdecimovali divocí psi dingo....

Životní strategie a způsob volby partnera určuje, kdo je větší a krásnější

To, že samice vypadá jinak než samec, je u řady živočichů celkem běžné, bezobratlé nevyjímaje. Pohlavní dvojtvárnost...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...