Na chřestýše benzinem a ohněm. Tak si v Texasu představují ekologii

aktualizováno 
Když první dobyvatelé osídlovali americkou pevninu, už od 17. století z pudu sebezáchovy bojovali proti chřestýšům, aby chránili svá obydlí. Jenže zatímco v minulosti je vyháněli klacky a holemi, dnes je polévají benzinem a mají to za tradiční sport.

Chřestýš zelený (Crotalus viridis) je jedovatý zmijovitý had z podčeledi chřestýšovitých vyskytující se na západě Spojených států amerických (především ve státu Texas), jihozápadě Kanady a na severu Mexika. | foto: Profimedia.cz

Z vyhánění hadů se časem stala tradice. Například slavnost Texas’s Sweetwater Jaycees je atrakcí, kdy se uspořádá průvod a pak se hodnotí, kdo přinesl největšího chřestýše. Festival funguje od roku 1958, ale původ tradice sahá až do 17. století.

Fotogalerie

Tehdy obyvatelé totiž pořádali hony na hady v naději, že zajistí rodinám bezpečný pobyt ve svých městech a vesnicích. Píše o tom Popular Science.

Dodnes se tato tradice drží ve státech Alabama, Texas a Georgia. V posledních letech se však ukazuje, že tento tradiční zvyk může přinášet více škody než užitku.

V případě některých druhů hadů je skutečně lov legální, pokud lovec zaplatí za licenci a dodržuje limity počtu ulovených zvířat. V některých případech licenci získají farmáři automaticky, protože tím chrání svá stáda.

V některých státech USA se však lov pro vlastní přežití stal doslova sportem. Soutěží se v pojídání chřestýšího masa, v rychlosti stahování kůže, pří téhle příležitosti se volí miss.

V současné době se však chřestýši loví jinak. Farmáři opustili klacky a nahradili je benzinem. Buď ho do nor stříkají hadicí, jiní jej rozprašují kolem oblastí výskytu jako aerosol. Obojí má stejný efekt: hadi vylezou z děr a nechají se chytit.

Další variantou je přímo vypalování oblastí s chřestýši. Je k tomu třeba jen několik kanystrů s benzinem a hadi jsou v pasti.

Farmáři si však nejsou vědomi širších důsledků. Spolu s chřestýši žijí v oblasti desítky dalších živočichů. Typicky želva myší, která je mírumilovná, ale kvůli vybíjení hadů je dnes kriticky ohrožená.

„Boj s hady považuji za součást kultury Texasu, takže nejsem pro to, aby se úplně zrušil,“ říká John Davis, který je ředitelem programu pro rozmanitost volně žijících živočichů v Texasu. Je však proti tomu, aby se používaly metody s benzinem, protože ten steče do úkrytů vzácných živočichů, kteří pak hynou. Nehledě k tomu, že se tím zamořuje půda.

Ale organizátoři důsledně odmítají tlaky na ukončení slavností jako je Texas’s Sweetwater Jaycees. Argumentují údajnou ochranou obyvatelstva před hadím uštknutím a tím, že se podílejí na produkci protijedu. Přitom je faktem, že významní producenti sér, která jsou aplikována po hadím uštknutí, se odkupem jedu z podobných akcí nezabývají, protože nemají zájem o jed z necertifikovaných zdrojů.

Davis však zpochybňuje i souvislost mezi počtem uštknutí a velikostí chřestýší populace. „Naopak tím, že se na hady pořádají hony, je uštknutí daleko více,“ tvrdí. Podle herpetologa Stevena Johnsona z University of Florida je před společností ještě dlouhá cesta. „Bude obtížné vymýtit tyto staré zvyky, ale pokud budeme chtít chránit přírodu, nic jiného nám nezbude,“ říká.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

I do té nejmenší zahrady ve městě lze dostat hloubku. A pořádnou terasu

Jakmile trvalkový podrost a keře zesílí a rozrostou se, jednotlivá místa v...

Co bych za takovou zahradu dal, napadne asi téměř každého obyvatele velkoměsta, jež po zahradě marně touží, nad obrázky...

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně...

Mikroplasty už nejsou jen ve vodě, vědci je našli i v alpském ledu

Mikroplasty jsou přítomné prakticky všude - zde v podobě polyesterových...

Vědci studující čistotu vzduchu v pyrenejských Alpách zažili šok, když našli vzorky mikroplastů v horských oblastech...

Další z rubriky

Sledujte své klíště. Čím je nacucanější, tím je nebezpečnější

Úplně vlevo samec klíštěte, urpostřed nenasátá samice, vpravo nasátá

Pokud je klíště nakažené encefalitidou nebo boreliózou, trvá nějakou dobu, než infekci dokáže přenést na svého...

VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob

Na pravidelné vyčesávání kočku zvykejte už od koťátka. Bere to pak jako...

Kočky sice patří k nejčistotnějším mazlíčkům, přesto to neznamená, že se domácnost s kočkou vyhne boji s vypadanými...

Jedovaté ropuchy ohrožují Floridu. Sežerou a otráví, na co přijdou

Ropucha obrovská dorůstá až 30 centimetrů a váhy dvou kilogramů.

Tisíce jedovatých ropuch zaplavily město Palm Beach Gardens, které leží severně od Miami na Floridě. Město s 55 tisíci...

Najdete na iDNES.cz