Český strakatý pes

Český strakatý pes | foto: mastro.rajce.net

Česká psí plemena jsou naprosto výjimečné originály a moc jich není

  • 8
Z přehledu sedmi českých národních plemen, z nichž tři jsou uznaná i mezinárodně, si vybere každý. Jsou mezi nimi psi společenští, lovečtí i sportovní, většinou nemají zdravotní problémy a ještě budete za vlastence. A protože počty jedinců českých plemen nejsou nijak vysoké, okolí je většinou nepřehlédne.

Český strakatý pes

Český strakatý pes

Historie českého strakatého psa začala ve výzkumném ústavu. Tam byl zhruba před 70 lety vyšlechtěn pod názvem Horákův laboratorní pes, pojmenovaný podle šlechtitele Františka Horáka. Aby byl pro laboratorní účely použitelný, měl být klidný a mírný, nenáročný na péči a měl se snadno množit.

Když se v 80. letech plemeno přestalo využívat k pokusům, několik zbylých zvířat ústav předal pod názvem český strakatý pes chovatelům. Ty svou povahou nadchl, jak dokazuje současnost (více v článku Tvárný a bezúdržbový voříšek).

Strakáč je středně velké plemeno psa, vždy tříbarevné, bílé plochy nejsou celistvé, ale kropenaté. Může mít krátkou i dlouhou srst. Je to společenské plemeno, mezinárodně (FCI) dosud neuznané, v Česku registrované od roku 1960.
Počet: přibližně 600 žijících jedinců, chovná základna má 82 fen a 117 psů.
Informace: Klub chovatelů málopočetných plemen (KCHMPP), www.strakaci.cz

Československý vlčák

Československý vlčák

První křížení karpatské vlčice s německým ovčákem se datuje do roku 1958, mezinárodně je plemeno uznáno od roku 1989. Původní záměr byl zlepšit vlastnosti německých ovčáků, později se chovatelé rozhodli vyšlechtit rovnou nové plemeno. První znění standardu plemene zpracoval inženýr Karel Hartl ve spolupráci s pohraniční stráží.

Pracovní plemeno, zařazeno mezi ovčácké a pastevecké psy; průměrná výška psů je 69 cm, fen 63 cm. Chová se v celé Evropě, populární je třeba v Itálii.
Počet: v Česku odhadem 1 500 – 2 000 kusů, cca 178 chovných psů a 181 fen. Informace: Klub chovatelů československého vlčáka, www.cswolfdog.cz; www.ceskoslovensky-vlcak.cz

Český fousek

Český fousek

Středně silný hrubosrstý ohař pro lovecké využití při práci v lese, vodě a na poli. Je oblíbený pro svoji přítulnou povahu a dobrý zdravotní stav.

První záznamy o chovu jsou evidovány již ve 13. století. Historické materiály ukazují, že český fousek je nejstarší rasou hrubosrstých ohařů v Evropě.

Používá se jako lovecké plemeno, zařazené mezi kontinentální ohaře, v roce 1964 byl uznán komisí FCI národním plemenem.
Počet: evidováno 114 chovných psů a 250 chovných fen. V plemenné knize je každý rok zapsáno 400 až 600 štěňat.
Informace: Klub chovatelů českých fousků www.cesky-fousek.cz

Český horský pes

Český horský pes

Plemeno se začalo tvořit v osmdesátých letech, tehdy  začal být v tehdejším Československu zájem o saňový sport a u nás tehdy dostupná plemena psů pro něj byla naprosto nevhodná.

Vznikl pes ideální do horských oblastí, otužilý, ovladatelný a vhodný pro pracovní využití. Nachází své místo u lidí aktivních jako rodinný pes a společník, jehož využitelnost je široká. Psi nenechají nikoho ležet u televize ani v tom nejhorším počasí.

Plemeno se používá jako sportovní a pracovní, v Česku registrováno od roku 1984, mezinárodně je dosud neuznané. Váha psů je do 40 kg, výška do 70 cm. Počet: odhadem 200 (chovná základna 28 fen a 37 psů)
Informace: Klub českého horského psa na www.ceskyhorskypes.cz

Český teriér

Český teriér

Český teriér je malý, pohyblivý, nepříliš osrstěný pes, jehož hmotnost by neměla přesahovat 10 kilogramů. Jeho srst nelíná, upravuje se stříháním. Přestože vznikl příbuzenskou plemenitbou z pouhých tří jedinců, je to dnes velice zdravé a odolné plemeno.

V roce 1949 je začal šlechtit František Horák křížením psa sealyham teriéra s fenou skotského teriéra. Chtěl získat dobře ovladatelného, cele pigmentovaného psa s klopeným uchem a snadnou úpravou srsti. Plemeno patří k povahově nejmírnějším teriérům, k rodině velice přilnou, k cizím lidem jsou však nedůvěřiví a ostražití.

Pražský krysařík

Pražský krysařík

Je to nejmenší a nejstarší národní plemeno, jeho historie sahá až do 9. století. Krysařík je malý pes, ale svým pevným zdravím, chytrostí a chutí k jakýmkoliv fyzickým aktivitám boří představy o ospalé a lenivé gaučové hračce.

Své vlohy předvádí na tratích agility, účastní se coursingových soutěží, zvládne tanec i frisbee, pomáhá při canisterapeutických aktivitách. Krysařík je v ideálním případě velký 21 až 22 cm v kohoutku. Je to jednoznačně společenské plemeno, které dosud není mezinárodně uznané.

Počet: za dobu regenerace plemene, tedy za posledních zhruba 20 let, bylo v plemenné knize zapsáno přes 4 300 jedinců.
Informace: Klub přátel psů pražských krysaříků www.prazsky-krysarik.cz

Chodský pes

Chodský pes

Původ plemene je historický. Tito houževnatí psi totiž v minulosti střežili zemské stezky a pomáhali při pasení.

Chodský pes je středně velké plemeno, váží 18 až 25 kg. Charakteristické je pro něj postavení a nesení krátkých uší, dlouhá šíje a krk a dlouhá srst. Pes je otužilý a odolný vůči povětrnostním vlivům.

Je přítulný zejména k dětem, přitom je však výborný hlídač. Vášnivě rád aportuje, je vhodný k mnoha výcvikovým a sportovním disciplínám, ať už je to záchranářský výcvik, agility, dogtrekking, tanec se psem, dogfrisbee, canisterapie, obedience či psí triatlon. Zařazen je jako pracovní ovčácké plemeno, mezinárodně dosud neuznané, v ČR uznané od roku 1984.

Počet: v současné době žije cca 1 700 jedinců v 15 zemích světa
Informace: Klub přátel chodského psa na www.kpchp.org