Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

aktualizováno 
Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle koordinátorky Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické je to teď jejich primární zdroj potravy, protože obojživelníků, kterými se normálně živí, je v přírodě málo.

Čápi nejsou jedinými zástupci divoké zvěře, kteří se dokážou čas od času nacpat takřka k prasknutí bez nějaké větší námahy – skoro jako my lidé na nějakém štědrém rautu. „Tato sezonní nabídka se spoustou potravy na jednom místě se odborně nazývá potravní agregace,“ vysvětluje Kůs. | foto: ČTK

Jak je to možné, že čápi poznají pole, kde najdou potravu, nyní se mluví hlavně o hraboších?
U ptáků, které se seskupují u hejn, to funguje podobně, jako když my lidé jdeme do obchodu. Když vidíte prázdný obchod, je vám jasné, že tam nic zajímavého asi nebude. Ale když uvidíte frontu, přidáte se, protože je velmi pravděpodobné, že tam bude něco zajímavého a atraktivního. (O tom, jak se jim to nevyplatilo, čtěte ve článku o tom, jak se otrávili plošně rozhazovaným jedem Stutox).

A proč právě teď?
Právě v této době začínají migrovat s mláďaty, která už dorostla, a jsou připravena vydržet tu dlouhou cestu. Jakmile některá ze skupinek najde území, kde se skutečně najde potrava, je pravděpodobné, že se tam zdrží delší dobu.

A je velmi pravděpodobné, že tu první skupinku tam uvidí i další, která právě letí kolem, a tak se může stát, že na poli nakonec můžete vidět třeba i skupinu dvou set ptáků.

Fotogalerie

Jsou hraboši pro čápy typickou potravou?
V tomto období jsou podstatnou částí jejich jídelníčku. My všichni už od školních let máme čápy spojené s obojživelníky. Už malé děti se učí, že se čáp krmí žábami, najdete to i v leporelech pro nejmenší. 

Ale podívejte se na současnou krajinu, která je odvodněná a plná chemie, kde ti obojživelníci s citlivou kůží mají problém přežít. Kdyby byli čápi odkázáni jen na žáby, bude jich málo.

Takže by vymřeli?
To asi ne, ale měli by velké problémy uživit mláďata, takže v současné době s nadsázkou změnili trochu jídelníček a soustřeďují se na hraboše na polích. A díky tomu lze říct, že je současná populace poměrně stabilní.

Odkud se berou ti ptáci, které v současné době můžeme vidět?
To nepoznáte. Přes naše území přelétají čápi i z Polska, jakmile jsou na nebi, nemáte to šanci poznat. Je pro ně důležité mít možnost nabrat sílu před dlouhou cestou do zimovišť a pořádně se nakrmit. 

Jde o to, že když potravu najdou u nás na polích, je pro ně snazší se nakrmit tady, než riskovat dlouhou cestu až někam do mokřadů, kde se pro ně najdou i ti obojživelníci.

Kam létají čápi

Čápi černí zimují na jihu Pyrenejského poloostrova a především v Izraeli. 

Čápi bílí zimují v posledních letech např. ve Španělsku, Francii, Bulharsku a na Blízkém východě (hlavně opět v Izraeli). Důvodem častějšího zimování mimo Afriku může být jednak globální oteplování (mírnější zimy) a také vyšší potravní nabídka v místech zimování. Velká část populace táhnoucí západní cestou tráví zimu na skládkách na Pyrenejském poloostrově. 

Někteří čápi už se dokonce rozhodli neodlétat na zimoviště vůbec a úspěšně přezimují i u nás.

A neletí letos nějak dřív?
To nemůžu říct. Ti čápi zhruba někdy počátkem srpna opustili hnízda a začali se toulat krajinou. Ale někteří zahnízdili později, takže teď existují hnízda, kde se teprve mláďata učí létat. To rozpětí může být klidně měsíc, někdy se stane, že někde už vyvádějí mláďata a v sousedním hnízdě teprve snesli vejce. 

Takže obecně se odehrává migrace někdy na přelomu srpna a září, ale my ani nepoznáme, zda to jsou naši, anebo ze severního Polska. A to záleží na tamních podmínkách, takže rozhodně nelze přesně říct, že například první týden v září poletí čápi.

Autor:

Nejčtenější

Jedovatá zmije. Pokud vás uštkne, nepanikařte a nezaškrcujte, radí znalec

Zmije obecná (Vipera berus)

Už je to tu zase. Lidé si stěžují, že se zmije přemnožily a jsou letos nebezpečnější než kdy dřív. Ale je to hloupost,...

OBRAZEM: Houby sbírají naši čtenáři i v Americe, v Česku je vozí kolečkem

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se...

Vaše houbařské úlovky nadále plní naše e-mailové schránky. Proto jsme se rozhodli podělit se o novou várku vašich...

OBRAZEM: Houbová smršť od Brd přes Vysočinu až po Ostravsko

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše...

V pátek jsme vás vyzvali, ať posíláte obrázky vašich houbařských úlovků. Vaše dokumentace ukazuje, že podzimní sezona...

Oživuji mrtvé látky, říká žačka Liběny Rochové. Prodává odpad z textilek

Módní designérka Lenka Vacková ve svém obchodu s látkami, které by jinak...

Designérka Lenka Vacková dává druhou šanci textiliím, které by jinak patrně skončily v kontejnerech či na skládce. Což...

Houbové dobroty k zakousnutí: zkuste pirohy, bramboráky, koláč i palačinky

Houbová smaženice v palačince

Párkrát zapršelo, je relativně teplo a houby konečně rostou. A pokud nemáte čas na procházku v lese nebo jste neměli...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zvířata v Zoo Praha se o prázdninách rozhodně nenudila

Tygr sumaterský Falco si užívá poslední dny prázdnin pěkně na čerstvém vzduchu.

Majitelům domácích mazlíčků dá mnohdy zabrat, jak zaměstnat psa či kočku, aby se nenudili a zdravě unavili. A teď si...

V Americe či Švýcarsku si můžete dopřát terapii krávou. Levné to není

Na farmě Gisiberg u švýcarského města Tenniken se mohou návštěvníci mazlit s...

Terapie kočkou, psem nebo třeba koněm už jsou dobře známé. Na farmě ve státě New York nebo ve švýcarském Tennikenu se...

Vlci poznají tenisový loket i těhotenství, řekla v Rozstřelu Tanja Askani

Vlčí matka Tanja Askani (vlevo) v diskusním pořadu Rozstřel. (2. září 2019)

Když Tanja Askani před čtvrtstoletím poprvé hřála v náručí štěně polárního vlka, zatoužila zabývat se těmito...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz