Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Když má pohodlí v safari parku, rebelka Zbojnice do tepla odlétat nemusí

  17:08
Čápi bílí obvykle před zimou odcestují tisíce kilometrů na jih za potravou. Rok co rok. Většina jich tedy už dlouhé týdny pobývá v teplých krajích. To samice jménem Zbojnice ze Dvora Králové raději zůstala doma a užívá si i přes zimu komfortu v safari parku.

„Pro drtivou většinu zvířat fungují výběhy a voliéry jako ideální domovy, které bez nutnosti nechtějí opouštět. Jakmile najdou dostatek potravy, pití, úkryt a partnera pro rozmnožování na malém prostoru, rádi se tam drží. Funguje to v přírodě a funguje to samozřejmě i v lidské péči,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. (29.12. 2020) | foto: Simona Jiřičková, Safari Park Dvůr Králové

Faktem je, že zhruba sedmiletá čápice se za svůj život do teplých krajin ještě nepodívala a je otázka, zda se tak někdy vůbec stane. 

Do Safari Parku Dvůr Králové přišla před třemi lety v květnu spolu s pěticí hendikepovaných čápů ze slovenské Z00 Bojnice, kam se dostala jako zraněné odrostlé mládě o necelé čtyři roky dříve. 

Zásluhu na tom má zoolog Michal Podhrázský, který do dvorské zoo postupně sestěhoval hendikepované ptáky z ostatních členských zoologických zahrad Unie českých a slovenských zoo a záchranných stanic. Zároveň sleduje i divokou populaci čápů, kteří každým rokem přilétají do Dvora Králové, a se svým týmem kroužkuje všechna ptáčata, která se v safari parku vylíhnou.

Je jí sedm, úplně se uzdravila, jen je zatím single

„Některé čápy zastřihujeme, protože jen popoletují, mají různé fraktury křídel a z výběhu jsou schopni odletět, ale nikam daleko moc ne,“ vysvětluje ornitolog, jak to s hendikepovanými čápy obvykle je.

Čápice Zbojnice je ovšem výjimka. Předloni na podzim, kdy chovatelé tyto ptáky stěhovali a zazimovávali, se chytit nenechala a volně si létala nad výběhem. Pak se vrátila k ostatním, které si v zázemí parku našla, hlavně kvůli potravě. Až tehdy se ji podařilo odchytit a zazimovat s ostatními.

Jenže výlety se jí zalíbily. Na jaře, kdy byla opět vypuštěna do výběhu mezi žirafy a zebry, se začala chovat jinak a často opouštět zoo. „Létala například k supermarketu a zkoušela, jestli nedostane něco dobrého, občas blokovala dopravu v okolních vesnicích, když se procházela po silnici. Potulky skončily, když jedné paní vlezla do předsíně, kam jsme si ji přijeli odchytit,“ popisuje výstřelky čapí samice dvorský ornitolog. 

Zimoviště čápů bílých v Safari Parku Dvůr Králové právě pokryl sníh. Čápici...

Zimoviště čápů bílých v Safari Parku Dvůr Králové právě pokryl sníh. Čápici Zbojnici se ovšem zrovna zastihnout nepodařilo, přes den se pohybuje po okolí, do zimoviště se často vrací až na noc. (7. 1. 2020)

Protože by pro Zbojnici podobné výlety mohly být nebezpečné, zastřihli jí pera na křídlech a opět ji vypustili do výběhu. „Na konci loňského léta ale  vypelichala letky a stala se opět plně vzletnou. Tentokrát už se ovšem chovala vzorně, nocovala na restauraci Kibo a nepůsobila nikde rozruch,“ popisuje Michal Podhrázský, jak Zbojnice přece jen k rozumu přišla.

A tak ji nechávají volně létat, je zdravá, navíc jde o náš původní druh, není důvod ji držet. „Rozhodli jsme se, že ji necháme létat. Naše čápy si v zimním výběhu opět našla a zdržuje se v okolí výběhu, nejčastěji na přilehlé střeše a komíně. A má záruku pravidelného krmení,“ říká ornitolog. 

Spolu s kolegy totiž věří, že se Zbojnice v areálu safari parku spáruje s nějakým divokým samcem (případně s mladým samcem z odchovu) a obsadí spolu některé z připravených hnízd. Ornitologové tu totiž nejenže udržují stará čapí hnízda, ale vytvářejí i nová. 

„Naší vizí je přijmout další hendikepované čápy na rozlítání, kteří by pak od nás mohli odletět na jih. Od Zbojnice už se ale pravděpodobně nedá čekat, že by příliš aktivně chtěla odletět. Dobře ví, že u nás má pohodlí a krmení, takže ji zkrátka pryč nic netáhne,“ konstatuje Podhrázský s tím, že podle některých zoologů platí, že pokud ptáče neodletí první rok, má už tahový pud mnohem slabší. A vidina snadné obživy je prostě lákavější.

Její odlet ani není nutný. Není nijak výjimečné, že se páry čápů na zimu rozdělí, samice zůstane a samec se k ní na jaře z teplých krajin vrátí. Případně se i samec může naučit, že by tu na zimu zůstával. „Čapí páry jsou velmi trvalé, ale drží se právě především hnízda, i když spolu netráví zdaleka celý rok,“ vysvětluje zoolog. (Viz příběh Maleny a Rodana zde.)

Čáp je v přírodě Česka původní druh, proto se v safari parku rozhodli samici...

Čáp je v přírodě Česka původní druh, proto se v safari parku rozhodli samici Zbojnici využít jako možného zakladatele případného programu vypouštění ptáčat do přírody.

Koneckonců, podobný příběh se odehrál i v chomutovském zooparku, kde mají zcela divokou samici. „Jednou tam přiletěla z Německa, zjistila, že tam je dobře, a už neodletěla. Za pár let si přivedla divokého samce a ten s ní už taky zůstal,“ popisuje příběh chomutovského páru ornitolog.

Čápi by na cestu mohli dostat batůžky s vysílači

Čápy, kteří do budoucna budou ze Dvora odlétat za teplem a potravou, případně mláďata, která se tu vylíhnou, by ornitologové rádi označili vysílači, pokud se na ně podaří sehnat finanční prostředky. 

Následně by totiž mohli sledovat letové trasy čápů bílých. „To je klíčové pro jejich další efektivní ochranu. V minulosti tu obdobný projekt s čápy probíhal pod názvem Africká odysea. Samice jménem Zuzana pravidelně trávila zimu až v Zimbabwe,“ pokračuje ornitolog.

Zdaleka nejde jen o čápy bílé

Safari Park Dvůr Králové se intenzivně věnuje výzkumu a ochraně také u dalších druhů volně žijících ptáků. Zoolog a ornitolog Michal Podhrázský vede monitoringově-záchranný projekt hus velkých, labutí velkých a také spolu s kolegy umisťují budky a kroužkují i několik druhů sýkor, vrabce polní či brhlíky. (O párování, věrnosti a „límcování“ labutí více zde.)

Tahové cesty se ale mění, čápi míří například do Izraele či Španělska. Jak dál vysvětluje Michal Podhrázský: „Bohužel to nevíme zcela přesně, protože z finančních důvodů ve sledování nemůžeme pokračovat a nyní hledáme partnera, který by nám pomohl čápy vysílačkami vybavit.“

Populace čápů bílých přitom v poslední době klesá. Česká společnost ornitologická letos v zemi eviduje necelých 1570 hnízd, z toho ve Dvoře Králové jsou 3 aktivní. 

Drtivou většinu hnízd ornitologové kontrolují a mláďata kroužkují. V monitoringu života čápů bílých přitom hraje velkou roli veřejnost, která může svá pozorování čápů vkládat například na stránce www.birdlife.cz/capi.

Autor:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

  • Nejčtenější

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Titul Masterchefa získala za menu v duchu nejoblíbenější pohádky z dětství

Nejenže vařily v rondonech, vařily také před zraky loňských finalistů, rodin a přátel. Z balkonu je podporovali i...

Asi bych dovařila i s uřezanou nohou, vzpomíná Masterchefka Besky na krizové chvíle

Premium Temperamentní, ale i elegantní a distingovaná Slovenka Veronika Danišová. To je vítězka letošního ročníku MasterChef...

O titul Masterchefa a milion korun se ve finále utkají tři ženy

Koho ve finále soutěže amatérských kuchařů neuvidíme, o tom rozhodly les, moře a pole. Respektive suroviny z těchto tří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Pohlreich zakouzlil s vepřovou kotletou. Prozradil praktické triky

Zdeněk Pohlreich v dalším díle Šéfem za pár minut, který můžete sledovat na Primě, ukázal, jak přípravu vepřové kotlety...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Opravář čapích hnízd: Někdy je to riskantní práce, nerad bych přišel o oko

Premium Někteří lidé se baví různými koníčky, jiní vlastně dělají totéž, jen díky jejich hobby navíc vzniká užitek. Hádejte, do...

Když chce dítě psího kámoše či mazlivé kotě, rozroste se vám rodina

Téměř každé malé dítě zatouží po chlupatém mazlíčkovi, ovšem zdaleka ne každému se přání splní. Pes či kočka jsou...

Naháňka na divočáky je dobrodružství, na jednoho jsou potřeba i čtyři rány

Premium Zajímá vás, jak to vypadá na lovu? A proč je třeba snižovat stavy divokých prasat v našich lesích? Vypravili jsme se do...

Psovi nebo kočce může ublížit i obyčejná cibule, čokoláda nebo hrozny

Máme pocit, že jim trochu přilepšíme, když jsou jinak na granulích. A tak psovi i kočce občas darujeme něco ze svého...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...