Také jste dosud měli sysly za roztomilá stvoření, která si cpou oříšky a semínka do úst, až se jim nadouvají tvářičky plné zásob? Nejnovější pozorování kalifornských přírodovědců boří mýtus o býložravcích. Odhalili, že sysel veveří je agresivní stvoření, které nemilosrdně loví, zabíjí a žere malé hraboše.
Před 30 lety se objevila první vědecká práce upozorňující, že 30 druhů z čeledi veverkovití – kam patří sysli, svišti, veverky atd. – konzumuje malé obratlovce, ryby, obojživelníky či ptáky. Studie tehdy zkoumala obsah žaludků zvířat, ale nebylo jasné, zda jsou lovci nebo mrchožrouti.
KVÍZ: Poznáte podle kostry, kterému zvířeti patří rentgenový snímek?![]() |
Loni se výzkumníci zaměřili na masožravé choutky syslů veveřích. Studenti University of California si v americkém městě Davis všimli netradičního predátorského chování syslů. „Moc jsem tomu nechtěla věřit,“ říká výzkumnice Sonja Wild, na kterou se studenti obrátili. Wild přesto rozjela výzkum interakce syslů s hraboši. „Jakmile jsme začali pátrat, viděli jsme jejich predátorské chování všude.“
Úspěšnost lovu 55 %
Studie odhalila, že lov je na naprosto běžnou činností syslů veveřích. „Opakovaně loví, zabíjejí a konzumují dospělé obratlovce v přírodě. Hlavním cílem je hraboš kalifornský,“ stojí ve zprávě s tím, že drobný hraboš se v posledních letech v americkém státě přemnožil.
KVÍZ: Kdopak se nám to tu procházel? Poznáte zvířata podle stop?![]() |
Souboj je to značně nerovnoměrný. Zatímco sysel veveří měří kolem 30 cm, hraboš je do délky sotva poloviční. Navíc s průměrnými 60 g hmotnosti těžko může konkurovat syslovi vážícímu minimálně 300 g.
Sysel veveří se před útokem umí přikrčit nízko u země a minimalizovat hluk. Rychlým výpadem zahájí pronásledování nebo hraboše rovnou zachytí předními tlapkami a usmrtí hryznutím do krku. Podle výzkumníků byli syslové úspěšní v 55 % útoků.
KVÍZ: Ne vše chlupaté a zubaté musí být myš. Znáte naše drobné savce?![]() |
Přírodovědci si chování syslů, které je z pohledu vědy nové, vysvětlují reakcí na změny prostředí způsobené člověkem. Už dřív prokázali, že mývalové, kojoti i třeba hyeny skvrnité přizpůsobují své lovecké strategie změnám v přirozeném prostředí. A není to poprvé, co si biologové všimli zajímavého chování syslů veveřích. V roce 2015 zkoumali, jak se malí hlodavci vypořádávají s přítomností nebezpečných chřestýšů. Zjistili, že jsou velmi obezřetní a pro nebezpečné hady nejsou jednoduchou kořistí.
Sysel jako ninja
Pohyb syslů v oblastech s potravou byl velmi nahodilý, aby predátorům co nejvíc znesnadnili odhad, kudy se potenciální oběť přiblíží. Při blízkém setkání se sysel upřeně zadíval na hada, zaujal útočný postoj, několik jedinců proti chřestýšovi vykoplo písek, jiní máchali kolem sebe ocasem.
Při hadím výpadu hlodavci vyskočili do vzduchu, otočili se kolem své osy a většinu útoků tímto „ninjovským“ způsobem úspěšně odrazili. Biologové tehdy pozorovali i sysly, kteří žili v oblastech bez chřestýšů a při simulovaných hadích útocích zjistili, že tito sysli sice rovněž vyskakují do vzduchu, ale efektní otočky nedělají.
Čeho se u malých hlodavců z Kalifornie dočkáme příště?
Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu![]() |