Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Briard je láska na celý život. Klidný chlupáč sloužil i ve válkách

Chov briardů v Česku bude příští rok slavit padesát let. Od té doby u nás popularita tohoto francouzského ovčáckého plemene narostla. Je to skvělý rodinný pes mírné povahy, který si velmi rychle získá srdce každého, kdo má tu čest jej poznat.

Briard se řadí k plemenům s velmi dlouhou historií. První zjevná zmínka o briardovi pochází již z 8. století n.l., kdy se na dobových gobelínech objevují velcí psi podobní briardovi. 

Fotogalerie

Po dlouhá staletí se toto francouzské plemeno formovalo a vyvíjelo k obrazu skvělého ovčáckého psa, jakým je briard dnes. Využívali ho farmáři k řízení stád ovcí a k jejich ochraně před predátory, ale zároveň to byl všestranný a nepostradatelný pomocník na farmě – pomáhal tahat vozíky a vykonával další práce. 

Briardi se hojně využívali během 1. a 2. světové války jako služební psi. Podél frontové linie působili coby poslové přenášející psaní, tahali v horách saně s municí a hledali zraněné vojáky na válečném poli. Byli neskutečně spolehliví, nicméně hojné využívání tohoto plemene v obou válkách mělo své následky. Stavy briardů se natolik snížily, že stanuli na pokraji vyhynutí. Naštěstí se starobylého psa podařilo zachránit a úspěšně zachovat až do dnešních dní.

Dříve se mu upravovali uši

Jde o velkého chlupatého psa s vyváženou tělesnou stavbou obdélníkového rámce. Významnou dominantou je jeho dlouhá zvlněná srst, jejíž zbarvení může být černé, plavé, šedé nebo modré. U plavých jedinců se často vyskytuje černá maska v obličeji.

Briard
Původ plemene:Francie
Účel plemene:Ovčácký a hlídací pes, společník
Další názvy:Berger de Brie
Uznání:FCI skupina 1
Velikost v kohoutku:Psi od 62 do 68 cm, feny od 56 do 64 cm
Hmotnost: U psů kolem 35 až 45 kg, u fen pak 30 až 35 kg
Průměrný věk: 12 let
Pořizovací cena: Od 15 do 25 tisíc Kč

Uši jsou vysoko nasazené, kratší a sklopené. Dříve se uši briardů běžně kupírovaly, nyní je však tento zákrok v mnohých evropských zemích zakázaný. Nicméně, v USA se uši briardům stále kupírují.

Alena Sixtová patří mezi dlouholeté chovatele briardů v Česku. Svého prvního briarda si pořídila již v roce 1994 a vášeň ji od té doby neopustila. „První vrh briardů se v mojí chovatelské stanici Gasaron narodil počátkem roku 1998. A proč právě briard? Vždy jsem obdivovala velké chlupaté psy a briard mě dostal svou krásnou ušlechtilou hlavou, bystrým okem a neskutečně veselou povahou. Začátky pro mě byly náročnější, ale díky pomoci chovatelky, od které jsem si svého prvního briarda pořídila, jsem vše nakonec zvládla.“ 

Sixtová žije s briardy již čtvrt století. „Osobně se už asi 25 let účastním různých výstav a briardích akcí, a to včetně jejich uchovnění nejen zde v Česku, ale i v Evropě, zejména ve Francii, zemi původu tohoto plemene. Mohu konstatovat, že chov v Česku je na špičkové úrovni jak po stránce exteriéru psů, povahy, ale i zdraví,“ svěřuje se chovatelka.

Zajímavosti

  • Vůbec první briard byl do Československa dovezen roku 1969 chovatelkou Alenou Bendovou (CHS Bohemia-Sibelle). Byla to fenka Sibelle des Philippiques, která se roku 1971 stala matkou prvního vrhu briardů u nás.
  • Každý rok se v Česku narodí zhruba 25 vrhů.
  • Briard patří mezi hrstku plemen, jejichž znakem jsou takzvané paspárky na zadních končetinách. Jednoduše jde o jakýsi prst „navíc“, který tento ovčácký pes nemá pouze pro parádu. Vzhledem k jeho původnímu využití, tedy ochraně stád ovcí a jejich shánění, mají paspárky velmi praktický účel. Psi se se stádem často pohybovali po nerovném povrchu a paspárky jim tak pomohly se lépe udržet, zejména pokud pes potřeboval rychle změnit směr.

Briard je velmi hravý pes s veselou povahou a je velmi společenský. „Potřebuje být právoplatným členem rodiny. Držet jej celý den v kotci nepřipadá v úvahu,“ varuje chovatelka. 

Briard je zkrátka od přírody vynikajícím rodinným psem. Je velmi loajální a emotivní. Byl by ochotný postavit se každému nebezpečí, jen aby svoji rodinu ochránil. 

„Má tendenci si hlídat svoji lidskou smečku. K dětem má briard velmi dobrý vztah a chová se k nim velmi něžně a přátelsky,“ popisuje chovatelka. 

„K cizím lidem se chová nedůvěřivě, a proto je velmi dobrým hlídačem. Pokud je k tomu veden odmalička, snáší se dobře i s ostatními domácími zvířaty. Někdy však bývá dominantní vůči jiným psům,“ upozorňuje chovatelka.

Briard nemá sklony k tomu být agresivní, naopak je to velmi mírný pes. Při hrách s malými dětmi je však nutné vzhledem k jeho velikosti a ochranitelskému pudu dohled dospělého člověka. 

Vyžaduje dostatek pohybu, pro lenocha je absolutně nevhodný

Briard byl po staletí považován pro svoji inteligenci a chuť do práce. Je proto důležité mít na paměti, že je to pes, který zkrátka má pracovitost v krvi „Potřebuje dostatek pohybu a vhodné zaměstnání. Rozhodně to není pes pro lenocha,“ doplňuje chovatelka. 

Jestliže by se mu nedostalo dostatku pohybu, je pravděpodobné, že se v něm probudí destruktivní sklony. Briard je tedy skvělou volbou pro aktivní rodinu či pro člověka, který by byl ochotný mu poskytnout pravidelné vybití baterek.

Briard je univerzálním psem, proto je také vhodný k záchranářskému a obranářského výcviku a taktéž se skvěle uplatní jako strážný pes. Někteří briardi běhají coursing či agility. V poslední době je populární návrat k jeho povahovým kořenům, a proto řada chovatelů podstupuje se svými miláčky výcvik pasení ovcí.

Briard je univerzální pes pro sport, záleží pouze na majiteli, pro jaký druh se rozhodne. Kromě všemožných psích sportů je to vhodný společník pro jogging, jízdu na kole, bruslích, dále je skvělý na turistiku a mnoho dalšího.

Důslednost a citlivé zacházení je klíčem k úspěchu

Briard však není „superpes“, který se vychová sám, a proto je nutné jej správně vychovat a nastavit mu pravidla. Se správnou výchovou by se mělo začít již od raného věku. Občas má totiž tendence mít vlastní názor na věc.„Někdy může být trochu tvrdohlavý. Při správné výchově je však jako rodinný pes naprosto neocenitelný,“ vysvětluje chovatelka. 

Briardí štěňátko by mělo být co nejdříve seznámeno s tím, co si smí dovolit a co ne. Neplatí zde však tvrdá výchova a už vůbec ne fyzické trestání. Vše by mělo být založeno na pozitivní motivaci, důslednosti a laskavém přístupu. 

Skvělou zprávou pro milovníky pořádku je fakt, že briard patří mezi plemena, která nelínají. Pokud však chcete mít briarda s nádhernou dlouhou hřívou, kterou bude vaše okolí obdivovat, je nutné o jeho srst pravidelně a správně pečovat. 

Briard může být i vynikajícím psem na obranu.
Toto plemeno ihned zaujme svojí nádhernou srstí.

„Každý, kdo si pořídí briarda, musí počítat s tím, že péče o jeho srst zabere nějaký čas,“ upozorňuje chovatelka. Srst briarda je tvořena jemnější kratší podsadou a dlouhou krycí srstí, která je silná a suchá – takzvanou kozí.

S návykem na česání je dobré začít už od malého štěňátka. Česání je potřebné nejen pro udržování srsti, ale také je důležitou částí výchovy. Při pravidelné údržbě srsti není péče o ni nijak zvlášť náročná. V dnešní době se na trhu vyskytuje dostatek kvalitních hřebenů, kartáčů a přípravků na rozčesání, které péči o srst velmi usnadní.

Obecně se tento ovčácký pes řadí mezi zdravá plemena. I u briarda však může dojít k výskytu některých typických psích chorob. „V dnešní době eviduje český klub briardů jedince s prokázanou dysplazií kyčelního kloubu a kongenitální stacionární noční slepotou a samozřejmě je vyřazuje z chovu,“ uzavírá chovatelka.

U briardů se může vyskytnout choroba typická pro větší plemena psů, tou je dysplazie kyčelního či loketního kloubu. Dále jej může postihnout takzvaná kongenitální stacionární noční slepota (CSNB), progresivní atrofie sítnice, torze žaludku či rakovina. 

Témata: Péče o psa, Psi, láska
  • Nejčtenější

V ZOO Praha uhynula gorilí samice Bikira, krvácela do břicha

V pátek uhynula v pražské zoologické zahradě gorilí samice Bikira. Od rána nejevila zájem o potravu. Přestože u zvířete...

Nevyhazujte skořápky. Originální množírna bude rájem pro vaše sazenice

Odpad z kuchyně můžete směle využít k tomu, aby vám dobře vzešla sadba zeleniny nebo květin. Když k tomu použijete...

Až budete stavět betonový plot, nezapomeňte pořádně pěchovat

Plot by měl takový, aby byl doplňkem nového domu, ale zároveň by neměl urážet vzhled celé ulice a okolí. Pokud jste si...

VIDEO: Nejvyšší čas ošetřit po zimě růže, aby byly zdravé a bohatě kvetly

Růže jsou sice královnami květin, nicméně chtějí svou péči, pokud mají prospívat a dělat radost. Teď už obrážejí a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahrada procitá do jara. Nejdříve ji zbavte mechu a plevele

Jarní paprsky a teplo posledních dní probouzejí k životu vaši zahradu. Je proto pravý čas na přípravu záhonů, oživení...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Když se vám na Velikonoce rozroste domácnost o králíčka, musíte se starat

Králík zdaleka není jen ušatým symbolem Velikonoc, ale i oblíbeným mazlíčkem u dětí a dospělých. Je učenlivý i...

Psa za špatnou reakci na povel netrestejte. Můžete za to vy, ne on

Tomáš Nushart je odpůrcem trestání psů při výcviku. Podle něj nic nepřináší. Psi se spíš začnou víc bát, že provedou...

Porozumíme někdy řeči zvířat? Zatím to umějí jenom pohádky

Premium Hrdinovi pohádky stačí sníst kousek pečeného hada, aby rozuměl zvířatům. V reálném světě se tuto záhadu snaží rozluštit...

Někteří mořští slimáci se zbavují těla. Nechají si dorůst nové

Biologové popsali dosud nevídaný příklad regenerace organismu, který objevili u některých mořských slimáků. Zatím to...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...