Balónová žába nalezená Kambodžanem | foto: Profimedia.cz

Želva bez krunýře, anebo Jabba Hutt? Kambodžan objevil divného tvora

  • 20
Stavební dělník Lim Khyhong našel při práci záhadného tvora. Nelenil a zveřejnil jeho obrázek na sociálních sítích s otázkou: Co je to zpropadeně za zvíře? A ostatní uživatele nenapadlo nic jiného, než neobvyklého tvora přirovnat k fiktivní postavičce z filmu Star Wars Jabba Hutt.

Encyklopedie říká, že Huttové jsou charakterističtí svou plží podobou, obezitou, odolností vůči nemocem, jedům a extrémní délkou života. Jabba pochází z planety Nal Hutta, kde ho jeho otec vychoval k touze po moci a bohatství.

Není se co divit. Tvor, kterého dělník našel, opravdu vypadá, jako by nebyl z našeho světa. Obrovské nafouklé tělo, malé nohy a masitá brada. Tisíce lidí si kladlo otázku, jestli je toto zvíře vůbec skutečné.

Existovali i tací, kteří je zcela odmítli. Podle nich si Lim Khyhong prostě jen vystřelil ze svých přátel a ukázal jim nějakou figurku.

Khyhong sám tvrdil, že je to bájný tvor, který není známý proto, že žije výhradně v podzemí a ven vychází jen jednou nebo dvakrát ročně. Našly se i názory, že jde o genetickou poruchu želvy, které nenarostl krunýř. Podobně, jako když se narodí tele nebo had s dvěma hlavami.

Záhadu nakonec „rozsekla“ bioložka Jodi Rowleyová. „Je to žába s tupou hlavou, které se také říká balónová žába,“ tvrdila s určitostí. Tento druh podle jejích informací žije v suchých částech jihovýchodní kontinentální Asie. 

„Většinu života žije v podzemí a čeká na déšť. A její tělo má odrazovat případné predátory. Když je takto v nebezpečí, ohromně se nafoukne, což většinu z nich odradí,“ tvrdila.

Balónová žába (Glyphoglossus molossus) žije v Kambodži, Laosu, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu. Jejími přirozenými stanovišti jsou subtropické nebo tropické suché lesy, subtropické nebo tropické vlhké nížinné lesy, vlhká savana, občasné sladkovodní močály, venkovské zahrady, dočasné rybníky a silně degradovaný bývalý les.

V Thajsku byla svého času velmi oblíbená jako pochoutka. Podle místních byla její struktura a chuť tak výborná, že se dala sníst prakticky celá. V současné době však kvůli nadměrnému lovu téměř vymizela a probíhají snahy o její záchranu a návrat do původního prostředí.