Blecha si počká
Za běžných teplot bez výrazných extrémů se blecha kočičí dožívá běžně devíti až dvanácti měsíců. Jestli bleší populaci něco vyloženě svědčí, jsou to mírné zimy. (Blechy ihned likvidujte, jinak vám zamoří byt.)
I přes nepříznivé podmínky si blecha na svou příležitost dokáže počkat. V kokonu ve stadiu larvy na blízkost hostitele vyčkává i rok. Blechy jsou navíc velmi odolné, bez potravy přečkají až půl roku. (Co člověku hrozí od blech.)
Psi v ohrožení kočičích blech
Ačkoli existuje i druh psích blech, celosvětově je u psů a koček nejdominantnějším druhem blecha kočičí. Ta je nejrozšířenější i u nás. Na rozdíl od ostatních druhů většinou neopouští svého hostitele, na kterém se živí, rozmnožuje a zůstává, dokud ji pes či kočka nepozře.
Z jedné rázem dva a půl tisíce
Jediná blecha může denně naklást i padesát vajíček, a to pouhých dvacet hodin poté, co vůbec poprvé ve svém krátkém životě nasaje krev hostitele. Za pouhé čtyři týdny tak může dát jedna jediná blecha vzniknout až dvěma a půl tisícům obtěžujících parazitů.
Stovky kousnutí denně
Každičké bleší kousnutí zvíře pociťuje a může u něj vyvolávat pocit stresu a bolest. Blechy jsou navíc v tomto ohledu velmi výkonné. (Jak se pozná z rozboru krve, že je zvíře stresované.)
Jedna jediná totiž může kousnout až 400krát denně. Každé z těchto kousnutí zvyšuje riziko vzniku alergické reakce.
Navíc blechy přenášejí celou řadu chorob: například bartonelózu, myší skvrnivku, myxomatózu či infekční anémii. A napomáhají i přenosu tasemnice psí.
Na člověka jdou!
„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou.“ Tak zní jedna ze slavných hlášek z filmu Na samotě u lesa. S pravdou však nemá nic společného.
Na lidech mohou sát nejen zmiňované blechy psí, ale i blechy kočičí. Potrápit nás mohou dokonce i blechy ptačí, výjimečně také blechy z hlodavců.