Velbloudí vrestling, závody šneků, králičí hop. Bizarní zvířecí sporty

  • 5
Sloni hrají pólo, šneci zápolí ve sprintu a králíci skáčou přes překážky. Zatímco tyto neobvyklé sporty jsou úsměvné, nad jinými se ochránci zvířat po právu vztekají. Třeba při šílených holubích závodech na 600 kilometrů zemře devět z deseti opeřenců, připomíná týdeník 5plus.

Králičí skoky do dálky i do výšky

Králičí hop. Novou sportovní disciplínu prezentovala cvičitelka Lada Šípová

Králičí hop nebo také králičí parkur, při kterém chlupatí ušáci s doprovodem a podporou svého páníčka zdolávají různě vysoké a náročné překážky, se v posledních letech uchytil také v Česku. Světově ale v tomto na pohled roztomilém sportu kralují seveřané v čele s Dány. 

Ve Skandinávii fungují desítky zavedených klubů, které se na králičí parkur soustřeďují. Králíci na nejvyšší úrovni dokážou na soutěžích předvádět skoky vysoké kolem 90 centimetrů. Pokud jde o dálkaře, kteří se soustřeďují na skoky do dálky, opravdoví rekordmani pokoušejí až třímetrovou hranici.

Podívejte se na video, jak to vypadá v reálu.

Velbloudí vrestling

Velbloudi váží v průměru šest set kilogramů a kvůli zápasům jsou zkrášlení...

Velbloudi váží v průměru šest set kilogramů a kvůli zápasům jsou zkrášlení mnohobarevnými pompomy a složitě zdobenými čelenkami. Své hrby ukrývají pod těžkými vyšívanými sedly.

Dva a půl tisíce let stará tradice velbloudích zápasů přitahuje v Turecku každoročně na tribuny tisíce křepčících diváků. V aréně proti sobě stanou dva silní a nápadně ozdobení samci, kteří se do sebe za povzbuzování diváků pustí a bojují o přízeň nedaleko stojící samice v říji. 

Vítězem je ten, který soupeře dostane na zem, nebo jej vytlačí z vymezeného prostoru. Ochránci zvířat z téhle tradiční turecké zábavy zdaleka tolik nadšení nejsou. 

Velbloudáři se ale hájí tím, že jejich zvířata mají částečně svázané tlamy, aby svého protivníka nemohla vážně pokousat. O své svěřence, kteří představují často nejcennější rodinný majetek, se navíc tak obávají, že většina zápasů končí remízou.

Pólo na slonech místo na koních

V nepálském národním parku hráli pólo sloni

V nepálském národním parku hráli pólo sloni

Klasické koňské pólo si před více než 30 lety v Thajsku přizpůsobili svým domácím podmínkám. A protože tamním národním symbolem není kůň, ale slon, nahradili právě tito obří savci tradiční lichokopytníky. 

Základní pravidla zůstala stejná, ovšem na sloní záda usedají hned dva lidé. Jeden má plné ruce práce s ovládáním slona, zatímco druhý upíná veškeré své soustředění na míček.

Šnečí rychlíci

Trať o délce 33 centimetrů zdolávají ti nejrychlejší závodníci v čase pod tři...

Trať o délce 33 centimetrů zdolávají ti nejrychlejší závodníci v čase pod tři minuty.

Už téměř pět dekád je anglická vesnice Congham domovem nejpomalejších rychlostních závodů na světě. Své síly zde poměřují hlemýždí „sprinteři“. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Trať o délce 33 centimetrů zdolávají ti nejrychlejší závodníci v čase pod tři minuty. Závody hlemýžďů se konají v různých koutech světa, ale právě na anglickém venkově mají zřejmě nejbohatší tradici. 

Závodní trať představuje látka s několika vyznačenými kruhy. Šneci se z obvodu toho nejmenšího musí dostat k obvodu toho největšího. V rychlosti závodí také švábi ve svých vlastních soutěžích. 

Ti se však pohybují v jednotlivě oddělených barevných tratích. Také tyto závody jsou populární v mnoha zemích světa.

Holubí závody

Karel Klemens a jeho nejslavnější šampion Ali po vítězství v Jižní Africe

Karel Klemens a jeho nejslavnější šampion Ali po vítězství v Jižní Africe

Historie holubích závodů sahá do 19. století, kdy se v Belgii a severní Francii těšily velké oblibě. Dalo by se říci, že v Evropě mají období největší slávy za sebou. 

Totéž ale neplatí o Asii. Tam se tento sport dostal až mnohem později a dnes se těší ohromné popularitě. Jen na Filipínách funguje na tři stovky klubů a cena kvalitního holubího závodníka se pohybuje v řádu tisíců dolarů. 

Právě na Filipínách se ale také pravidelně koná nejbrutálnější závod těchto opeřenců, který je po právu trnem v oku ochránců zvířat. Při závodech MacArthur dorazí do cíle vzdáleného neuvěřitelných 600 kilometrů v lepším případě pouze desetina ptáků. 

Devadesát procent holubů zemře – vyčerpáním, vedrem nebo je usmrtí některý z predátorů, kterých je v této tropické oblasti podstatně více než v Evropě, kde závody vznikly. Mnoho holubů také končí v sítích pytláků.

Holubí salta

Holubi jsou cvičeni k tomu, aby dokázali předvádět neuvěřitelná salta.

Holubi jsou cvičeni k tomu, aby dokázali předvádět neuvěřitelná salta.

Pády střemhlav, zastavení ve vzduchu a dokonce i kotrmelce. To vše zvládají holubi, kteří pro změnu vynikají v akrobatickém sportu. 

Pro něj se používají speciální plemena holubů, přičemž každé vyniká v jiné dovednosti. Jejich schopnosti jsou do velké míry vrozeným instinktem, a tak z klasického poštovního holuba akrobata nejspíš nikdy neuděláte. 

Například jedno speciální anglické plemeno je šlechtěno přímo pro disciplínu pádu střemhlav k zemi. Ptáci reagují na gesta a zvukové povely svého chovatele a předvádějí v rámci soutěží na obloze hotový cirkus.