Tým odborníků PřF UK včetně studentů, Národního Muzea a členů České entomologické společnosti jsme s kamerou přepadli během finišujících příprav výstavy v Botanické zahradě PřF UK v Praze Na Slupi, aby nám ukázali alespoň pár vybraných živých exponátů. Entomolog Petr Šípek nám k nim navíc prozradil spoustu zajímavého.
Přitom se jedná opravdu jen o střípek ze zhruba 250 druhů, které na této oblíbené propagačně-vzdělávací akci budou po pěti letech k vidění. Během covidu totiž mohli entomologové připravit pouze virtuální verzi výstavy.
KVÍZ: Znáte naše brouky, pavouky a další bezobratlé?![]() |
Je to jedinečná příležitost, jak si opravdu zblízka prohlédnou živé zástupce fascinujících druhů jak přírody naší, tak evropské – v některých případech dokonce i druhy u nás již vyhynulé (jako je například smutnil višňový na úvodním videu). Nechybí ani zajímaví zástupci ze zemí pro nás exotických.
Podívejte se, jací pavouci u nás umí kousnout:
28. srpna 2014 |
Není divu, že termíny dopoledních komentovaných prohlídek pro školy jsou již dopředu plně obsazené. Takovou příležitost si nenechá ujít ani řada rodičů s dětmi, některé se dokonce chtějí na výstavu opakovaně vracet, jak se ukázalo při předchozích třech výstavách (realizovaných v letech 2013, 2015 a 2018). Jednak jsou někteří z vystavovaných živočichů k vidění jen vzácně, případně žijí velice skrytě.
K vidění budou například nádherní a poměrně hojní roháči obecní či tesaříci obrovští, kteří u nás žijí na jižní Moravě a několika místech v Čechách včetně Prahy. Poprvé budou na výstavě k vidění formikária, tedy speciální terária pro chov mravenců, která umožňují nahlédnout pod pokličku soužití tohoto hmyzu se sofistikovanou sociální strukturou. Podle Petra Šípka takto můžete pozorovat soužití jedné kolonie měsíce i roky třeba na svém pracovním stole.
Prohlédnout zblízka si budete moci i mírumilovné sršně:
10. října 2015 |
Mezi vystavovanými druhy jsou například mravenci žaludoví, jejichž kolonie se vejde do maličkého žaludu, mravenci otročící, kteří loupí vajíčka jiných druhů, aby pro ně takto získané dělnice pracovaly, ale i zrnokaz či dřevokaz. Na výstavě nechybí mytizovaní pavouci, štírci, původní i invazní plži či všechny tři původní druhy našich raků: říční, kamenáč a bahenní. A další ve vodě žijící živočichové, o nichž většinou nemáme ani tušení, že se tam skrývají.
Podívejte se, jaké breberky se s vámi v přírodě koupou a co všechno umí![]() |
Nemusíte mít strach, že se ve vystavovaných exponátech nevyznáte: na výstavě nechybí popisky a k dispozici jsou návštěvníkům jak informační materiály, tak lektoři z řad studentů, kteří vám rádi ke každému druhu podají odborný výklad či odpoví na všetečné dotazy vás i vašich dětí.
Hmyz jako netradiční mazlíček. Je ideální pro alergiky![]() |
Vstupné – dospělí 70 Kč, děti 50, za rodiny 200 – částečně pokryje rozpočet celé akce, dopolední vstupné pro školní skupiny zafinancoval Magistrát hl. Prahy. Výstava se každý den otevírá v 8:30, s tím, že do 13 hodin tu ve všední dny běží předem objednané prohlídky pro školy, její brány se každý den uzavřou v 18 hodin. Posledním dnem, kdy ji lze navštívit, je 11. červen, pak se výstava stěhuje do Karlovarského kraje.