náhledy
Seznamte se: vpravo sedmnáctiletá velryba běluha severní jménem Jessica, matka dvou v lidské péči narozených a odchovávaných mláďat. Vlevo Jelizaveta Čižovová, trenérka mořských savců, při krmení této nádherné, bíle zbarvené velryby, v největším ruském mořském akváriu ve Vladivostiku.
Autor: Profimedia.cz
Mláďata běluh se málokdy rodí v zajetí, ve Vladivostoku se to díky Jessice už dvakrát podařilo: žijí tu s ní tříletá Kalina a šestiměsíční Deya. Starší vystupuje před návštěvníky už zhruba rok, ta mladší je zatím zcela závislá na matce a jejím tučném mléce; teprve za několik měsíců se pomalu začne přikrmovat i rybami a zhruba za rok začne trénovat.
Autor: Profimedia.cz
Proč jsou běluhy bílé? Adaptovaly se na život v arktických vodách, umožňuje jim to splynout s okolím. Bíle jsou ovšem zbarveni jen dospělí jedinci. Samice se tak zbarvují zhruba kolem jedenáctého roku věku, samci o něco dříve.
Autor: Profimedia.cz
Mláďata běluh se rodí tmavě hnědá, šedohnědá nebo modrošedá.
Autor: Profimedia.cz
Sedmnáctiletá Jessica a tříletá Kalina v mořském akváriu vystupují během show před návštěvníky.
Autor: Profimedia.cz
Běluhy jsou inteligentní a sociální tvorové, ve volné přírodě žijí ve zhruba desetičlenných skupinách. V mořském akváriu si tedy pochopitelně vytvářejí se svými trenéry blízký vztah.
Autor: Profimedia.cz
Díky trenérce, která se s Jessicou i jejími mláďaty pohybuje v bazénu, si i šestiměsíční Deya od narození zvyká na lidské doteky.
Autor: Profimedia.cz
Běluhy mívají v dospělosti zhruba tři a půl až pět a půl metru, přičemž samci bývají až o čtvrtinu větší než samice. Vážit mohou až jeden a půl tuny.
Autor: Profimedia.cz
Krmení běluh rybami je bezpochyby samo o sobě zážitkem, který návštěvníci mořského akvária ocení.
Autor: Profimedia.cz
Krmení běluh ve vladivostockém mořském akváriu v detailu.
Autor: Profimedia.cz
Běluhy patří mezi ozubené kytovce, což nelze při krmení přehlédnout, podobně jako delfíni, sviňuchy nebo vorvani. Jsou to tedy aktivní lovci ryb, chobotnic nebo i mořských savců.
Autor: Profimedia.cz
Na mořského kytovce jsou běluhy relativně malé. Navíc jsou roztomilé a snadno se cvičí, takže se chovají v mořských akváriích po celém světě. V Asii, Evropě i Severní Americe.
Autor: Profimedia.cz