Na záchranu zvířat v Austrálii přispěla sbírka Zoo Praha už 22 miliony

  • 0
Na záchranu australské fauny zdecimované na přelomu roku neobvykle rozsáhlými požáry se na sbírkovém kontu Zoo Praha podařilo shromáždit neuvěřitelných 22 761 332 Kč. Dosud na ni přispěly tisíce lidí a více než dvacet milionů korun už bylo rozděleno na konkrétní pomoc. Sbírka stále trvá.

Ničivé požáry se na australském kontinentu opakují na vrcholu tamního léta (tedy na přelomu roku) v menší či větší míře každoročně. K australské divočině požáry do určité míry přirozeně patří. Ty letošní byly obzvlášť ničivé. Popelem lehlo přes dva tisíc domů, zemřelo 26 lidí včetně tří hasičů a počty uhynulých savců, ptáků a plazů se odhadují na miliardu.

7. ledna 2020

Prostředky, které Zoo Praha na přesně cílenou pomoc shromažďuje již od ledna díky sbírce Pomáháme jim přežít, putovaly jak na bezprostřední pomoc zvířatům postiženým požáry, tak na dlouhodobé projekty na ochranu ohrožených druhů původní australské fauny. Jejich situaci totiž letošní ničivé požáry na počátku ledna výrazně zhoršily.  Trvalou hrozbou pro ně bohužel zůstávají také zavlečené druhy: lišky, zdivočelé kočky, králíci, prasata a další.

Díky české pomoci, kdy na sbírku na australskou faunu lidé stále přispívají jak drobnými částkami, tak částkami v řádu tisíců až statisíců, se zvyšuje šance na přežití pro řadu unikátních ohrožených druhů. Třeba jižní klokany skalní, vakoplchy trpasličí či ikonické paropuchy corroboree.

Právě situaci ohrožené žabky paropuchy corroboree ještě zhoršily požáry. Na jediné zbývající lokalitě v Australských Alpách žilo ve volné přírodě už jen asi padesát jedinců, proto je pro tohoto výjimečného obojživelníka nadějí na přežití chov v zoologických zahradách. Odtud pak lze dotovat volně žijící populaci. 

Prostředky putují na celou řadu postižených míst

„Díky mimořádné velkorysosti všech přispěvatelů jsme byli schopni poskytnout rychlou pomoc v kritické situaci tam, kde to bylo nejvíc potřeba. Příjemce této pomoci jsme vybírali na základě znalosti jejich dosavadního působení i doporučení renomovaných australských ochránců přírody,“ uvedla Zoo Praha spolu s poděkováním všem přispěvatelům. Nyní zveřejnila přehlednou mapku, kam peníze ze sbírky putují a komu a jak konkrétně pomáhají.

Mapka oblastí a druhů, jimž je určena pomoc z veřejné sbírky Zoo Praha.

Pokud by vás zajímaly konkrétní částky, najdete je níže v publikaci Pomoc pro Austrálii, včetně detailních informací, přes kterou instituci byly poukázány. Většinou se s nimi Zoo Praha domluvila na dlouhodobé pomoci a spolupráci.

Publikace Pomoc pro Austrálii ke stažení zdarma

Pro představu, na jaké účely jsou prostředky získané veřejnou sbírkou určeny a zasílány, uspořádala Zoo Praha před svým Vzdělávacím centrem výstavu. Podrobnějším informacím o pomoci je věnována také útlá publikace „Pomoc pro Austrálii“. Zájemci si ji mohou stáhnout také na stránkách Zoo Praha, přispěvatelé do australské sbírky si ji v papírové podobě mohou vyzvednout přímo v zoo, nebo si napsat na adresu brozura@zoopraha.cz o její zaslání poštou.

Podívejte se do australských parků či rezervací s řadou endemitních druhů díky videím Zoo Praha alespoň zprostředkovaně. Třeba jak finanční pomoc z Česka konkrétně pomohla a bude pomáhat ohroženým klokanům skalním. Navštívit je osobně se vám hned tak nepoštěstí.


Témata: Austrálie