Raroh lovecký zblízka | foto: Adolf Goebel

Armádě ulétl cvičený raroh. Ornitologové ho chytili v chemičce

  • 10
Přerovským ornitologům se podařilo v areálu chemičky Precheza odchytit jednoho z nejvzácnějších sokolnických dravců, raroha loveckého. Dravec s rozpětím křídel až 130 centimetrů ulétl armádě. Za úkol má vyhánět z letiště ptáky.

Podle odborníků pták nedezertoval poprvé, ale v minulosti byl vždy velmi rychle dohledán podle signálu vysílačky. Tentokrát mu však selhala. "Raroh se nakonec do služby armády vrátil zpátky v pořádku," informoval Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku.

Dravce si všimli zaměstnanci Prechezy ve chvíli, kdy se v areálu společnosti střemhlav vrhl na straku obecnou. Ve chvíli, kdy ji již mrtvou začal škubat, zjistili, že má na nohou kroužky a kožená pouta a zavolali okamžitě ornitology. "V ornitologické stanici měli již od armády nahlášeno, že jim dravec ulétl. Myslím, že jim neulétl úmyslně, vydá se třeba za kořistí a nezaregistruje v té chvíli, že se dostane tak mimo," uvedl Goebel. Podotkl, že sedmiletý samec byl zcela krotký a podařilo se ho chytit pomocí bundy.

Příhodná lokalita

Areál přerovské Prechezy je podle ornitologů pro podobné ptáky ideálním místem. Její komíny nahrazují dravcům skály a umožňují výhled. V blízkosti teče řeka Bečva, která je vyhledávána ptactvem. Dostatek kořisti je tak v areálu i na přilehlých odkalištích. Tam lovil jen o pár hodin později vážky vzácný ostříž lesní a běžně tam hnízdí motáci pochopi.

V Precheze byl opakovaně pozorován raroh velký, řadu let tam zimovalo pár sokolů stěhovavých, kteří tehdy z areálu vyhnali i zbloudilého orla mořského. V areálu hnízdí i poštolky obecné a nejsou zde vzácností ani průlety krahujců obecných nebo kání lesních.

Raroh lovecký patří k nejcennějším sokolnickým dravcům. Jeho domovinou jsou severské oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. Je bílý, černě kropenatý, což je ideální krycí zbarvení pro zasněžené pláně s řídkou vegetací. S výjimkou Kanady jsou ptáci přísně chráněni a nesmějí se odchytávat pro sokolnické účely. Sokolníci mají své chovy. Z podobného chovu byl i tento raroh lovecký.

Je mu sedm let a do pravděpodobného odchodu do důchodu mu chybí ještě tři roky. Nejde o čistokrevného ptáka. Jeho otcem je raroh lovecký, ale matka pochází ze svazku raroha loveckého a raroha velkého.

,